Egipski minister turystyki Khaled El-Enany zapowiedział, że 1 września zaczną działać wszystkie egipskie muzea i stanowiska archeologiczne. Obecnie (od 1 lipca) działają tylko te najważniejsze, między innymi Muzeum Egipskie, Muzeum Sztuki Islamskiej i Muzeum Koptyjskie w Kairze, piramidy w Gizie czy świątynie w Luksorze i Karnaku.

CZYTAJ TEŻ: Egipt wycofa się z obowiązkowych testów dla turystów?

Resort turystyki informuje, że autokary dowożące turystów do muzeów będą mogły być wypełnione tylko w połowie, a pasażerowie i kierowca będą musieli nosić maseczki (dostarczone przez przewoźnika) i dezynfekować ręce. Przed i po każdym kursie pojazd będzie sprzątany, dezynfekowany i wietrzony. Te same zasady dotyczyć będą innych turystycznych środków transportu, jak limuzyny czy wózki golfowe.

Grupy zwiedzających mogą liczyć nie więcej niż 25 osób. Muzeum Egipskie na placu Tahrir w Kairze będzie mogło zwiedzać maksymalnie 200 osób na godzinę, inne muzea 100 osób, a wnętrza piramid i grobowce od 10 do 15. Przed otwarciem placówek wszystkie powierzchnie wspólne mają być dezynfekowane, a goście i personel mają mieć mierzoną temperaturę.

ZOBACZ TAKŻE: Do Egiptu przyjeżdża tysiąc turystów dziennie

Podczas zwiedzania turyści muszą zachowywać co najmniej metrowy odstęp od innych. Przewodnicy wycieczek mają nosić maseczki i używać sprzętu audio, sprzęt do odsłuchu dla turystów ma być sterylizowany po każdym użyciu.

Do 31 października resort turystyki przedłużył akcję „Lato w Górnym Egipcie”, w ramach której cudzoziemcy mogą zwiedzać stanowiska archeologiczne w Górnym Egipcie za połowę ceny. Postanowił też, że rejsy po Nilu nie ruszą przed październikiem.