WTTC: Pandemia zdewastowała turystykę. 4,5 biliona dolarów strat

Przez pandemię turystyka straciła 4,5 biliona dolarów i 62 miliony miejsc pracy, a jej udział w globalnym PKB zmalał o ponad 49 procent – wynika z najnowszego raportu Światowej Rady Podróży i Turystyki.

Publikacja: 25.03.2021 14:54

WTTC: Pandemia zdewastowała turystykę. 4,5 biliona dolarów strat

Foto: Fot. AFP

W 2020 roku turystyka straciła prawie 4,5 biliona dolarów – podaje Światowa Rada Podróży i Turystyki (World Travel & Tourism Council – WTTC) w dorocznym raporcie „Economic impact report”. Wkład turystyki do gospodarki zmalał o 49,1 procent – do 4,7 biliona dolarów (5,5 procent globalnego PKB) z prawie 9,2 biliona w 2019 roku (10,4 procent), podczas gdy sama gospodarka skurczyła się tylko o 3,7 procent.

Raport WTTC ujawnia również, że w porównaniu z 2019 rokiem wydatki na wyjazdy zagraniczne spadły o 69,4 procent, a na podróże krajowe o 45 procent.

CZYTAJ TEŻ: WTTC: Nie ma zakażonych krajów, są zakażeni podróżni. Testujmy ich

W 2019 roku w turystyce pracowały 334 miliony ludzi, co oznacza, że sektor ten zapewniał 10,6 procent miejsc pracy na świecie. W zeszłym roku liczba zatrudnionych spadła o 18,5 procent, czyli o ponad 62 miliony. Szczególnie ucierpiały małe i średnie firmy, które stanowią 80 procent wszystkich przedsiębiorstw turystycznych.

Jeśli międzynarodowe podróże zostaną przywrócone jeszcze przed pełnią najbliższego sezonu letniego, to do 2022 roku wkład turystyki do światowego PKB może nawet osiągnąć poziom z 2019 roku, a 62 miliony pracowników turystyki będą mogły powrócić na rynek pracy – uważa WTTC.

Rada opowiada się wznowieniem podróży międzynarodowych w czerwcu pod warunkiem, że rządy przyjmą skoordynowany system badań niezaszczepionych podróżnych przy wyjeździe, co wyeliminowałoby kwarantannę, a także ulepszone protokoły higieniczne obejmujące między innymi obowiązkowe noszenie maseczek. Władze powinny również zrezygnować z oceny ryzyka krajów, z których przyjeżdżają turyści, na rzecz oceny ryzyka indywidualnych podróżnych. Pozytywnie na sektor turystyczny wpłynie również, zdaniem WTTC, wprowadzenie cyfrowych przepustek zdrowotnych.

Materiał Promocyjny
Boeing stawia na polskich inżynierów
Tendencje
Chorwaci: Nasze plaże znikają, bo obcokrajowcy chcą mieć domy nad samym morzem
Tendencje
Ustka kontra reszta świata. Trwa głosowanie na najlepszy film promocyjny
Tendencje
Poranne trzęsienie ziemi na Krecie. Turyści wyszli bez szwanku
Tendencje
La Palma znowu przyjmuje samoloty