Zgodnie z porozumieniem między ministerstwami, ograniczona liczba grup zacznie przyjeżdżać 23 maja. Z czasem ma być zwiększana, w zależności od stanu zdrowia publicznego i postępów szczepień.

Indywidualni podróżni będą wpuszczani do Izraela w drugim etapie – podaje w komunikacie warszawskie biuro Izraelskiego Rządowego Centrum Turystyki (IGTO Polska).

Wszyscy odwiedzający będą musieli wykonać test PCR przed wejściem na pokład samolotu do Izraela i test serologiczny po przybyciu na lotnisko Ben Guriona w Tel Awiwie. „Prowadzone są rozmowy z różnymi krajami w celu osiągnięcia porozumień dotyczących walidacji świadectw szczepionek, tak aby anulować potrzebę wykonywania testów serologicznych”.

CZYTAJ TEŻ: Grecja przedłuża ograniczenia dla podróżnych z zagranicy

Szczegółowy plan otwarcia zostanie opublikowany w najbliższych dniach – zapowiada IGTO i przywołuje słowa ministra zdrowia Juliego Edelsteina: Izrael jest pierwszym na świecie krajem zaszczepionym. Po otwarciu gospodarki nadszedł czas, aby w ostrożny sposób zezwolić na turystykę.

Minister zastrzega zarazem, że łagodzenie przepisów będzie zależne od stanu zdrowia publicznego.

Do dzisiaj Izrael zaszczepił  5,3 miliona obywateli pierwszą dawką, a 4,95 miliona dwoma. Cala populacja to 9,3 miliona obywateli, w tym 3 miliony dzieci i młodzieży do 17 roku życia, które nie są jeszcze objęte programem szczepień.

– Nadszedł czas, aby wyjątkowa przewaga Izraela, jako bezpiecznego i zdrowego kraju, zaczęła pomagać mu w wyjściu z kryzysu gospodarczego – mówi minister turystyki Orit Farkash-Hacohen, cytowany w komunikacie. – Dopiero otwarcie nieba dla turystyki międzynarodowej naprawdę ożywi przemysł turystyczny.

A dyrektor IGTO Polska Anna Zohar Żak dodaje: – Po długiej, przymusowej przerwie, z przyjemnością robimy pierwszy krok w otwieraniu granic dla gości z zagranicy. Wiemy, że Polacy bardzo tęsknią za Izraelem i z niecierpliwością czekamy na powitanie wszystkich odwiedzających, gdy tylko będzie to możliwe.