Włosi znoszą kwarantannę, wystarczy test

Podróżni przyjeżdżający z krajów Unii Europejskiej do Włoch nie muszą odbywać kwarantanny. Wystarczy, że okażą negatywny wynik testu na covid-19 – informuje nowe rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia Włoch.

Publikacja: 19.04.2021 14:01

Włosi znoszą kwarantannę, wystarczy test

Foto: Fot. AFP

Rozporządzenie weszło w życie dzisiaj, 19 kwietnia, i będzie obowiązywać do końca miesiąca.

Osoby przyjeżdżające z państw wymienionych na liście C, D i E (nawet tylko tranzytem) muszą na 48 godzin przed podróżą do Włoch wykonać test antygenowy lub molekularny na covid-19 (test wymazowy). Jego wynik musi być negatywny.

CZYTAJ TEŻ: Grecja znosi kwarantannę. Test PCR nadal konieczny

Dodatkowo podróżni powracający z krajów znajdujących się na listach D i E muszą odbyć 10-dniową kwarantannę – wcześniej było to 14 dni. Ostatniego dnia mają obowiązek powtórzyć badanie wymazowe (molekularne lub antygenowe). Nowe rozporządzenie cofa też rygory wjazdu do Włoch przez Tyrol.

Na liście C znajdują się kraje Unii Europejskiej, w tym Polska i stowarzyszone, choć pojawiają się pewne wyłączenia dotyczące terytoriów zamorskich Francji i Holandii. Wcześniej Polacy musieli odbywać 5-dniową kwarantannę, a po jej zakończeniu powtórzyć test wymazowy.

Lista A obejmuje to Watykan i San Marino (nie ma ograniczeń), a lista B kraje, w których zagrożenie epidemiczne jest bardzo małe a ograniczenia w podróżowaniu niewielkie.

Ministerstwo informuje ponadto, że wprowadza cyfrowy formularz lokalizacyjny, który trzeba będzie pokazać przed wejściem na pokład samolotu. Zastąpi on ten w wersji papierowej.

ZOBACZ TEŻ: Turcja szczepi turystykę – od kelnera do dyrektora hotelu

Tendencje
Chorwaci: Nasze plaże znikają, bo obcokrajowcy chcą mieć domy nad samym morzem
Tendencje
Ustka kontra reszta świata. Trwa głosowanie na najlepszy film promocyjny
Tendencje
Poranne trzęsienie ziemi na Krecie. Turyści wyszli bez szwanku
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Tendencje
La Palma znowu przyjmuje samoloty