Rozporządzenie weszło w życie dzisiaj, 19 kwietnia, i będzie obowiązywać do końca miesiąca.

Osoby przyjeżdżające z państw wymienionych na liście C, D i E (nawet tylko tranzytem) muszą na 48 godzin przed podróżą do Włoch wykonać test antygenowy lub molekularny na covid-19 (test wymazowy). Jego wynik musi być negatywny.

CZYTAJ TEŻ: Grecja znosi kwarantannę. Test PCR nadal konieczny

Dodatkowo podróżni powracający z krajów znajdujących się na listach D i E muszą odbyć 10-dniową kwarantannę – wcześniej było to 14 dni. Ostatniego dnia mają obowiązek powtórzyć badanie wymazowe (molekularne lub antygenowe). Nowe rozporządzenie cofa też rygory wjazdu do Włoch przez Tyrol.

Na liście C znajdują się kraje Unii Europejskiej, w tym Polska i stowarzyszone, choć pojawiają się pewne wyłączenia dotyczące terytoriów zamorskich Francji i Holandii. Wcześniej Polacy musieli odbywać 5-dniową kwarantannę, a po jej zakończeniu powtórzyć test wymazowy.

Lista A obejmuje to Watykan i San Marino (nie ma ograniczeń), a lista B kraje, w których zagrożenie epidemiczne jest bardzo małe a ograniczenia w podróżowaniu niewielkie.

Ministerstwo informuje ponadto, że wprowadza cyfrowy formularz lokalizacyjny, który trzeba będzie pokazać przed wejściem na pokład samolotu. Zastąpi on ten w wersji papierowej.

ZOBACZ TEŻ: Turcja szczepi turystykę – od kelnera do dyrektora hotelu