Młyn Hilberta czeka na otwarcie dla turystów

Facebook

XIX-wieczny zabytek techniki z Dzierżoniowa – Młyn Hilberta – wróci w czerwcu na turystyczną mapę Dolnego Śląska. Zarządzająca nim fundacja chce na nowo otworzyć go dla turystów

Parowóz z lat 50., wagony z lat 20. i 30. zeszłego stulecia – to zabytkowy skład, który w najbliższą niedzielę będzie kursował z Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej do Dzierżoniowa, gdzie znajduje się XIX-wieczny Młyn Hilberta. To zapowiedź nowego życia, jakie czeka na zamknięty dotychczas zabytek.

– To XIX-wieczny zabytek techniki, który zachował się w bardzo dobrym stanie – opisuje Katarzyna Szczerbińska-Tercjak, dyrektor Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej.

Młyn Hilberta, podobnej jak Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku, jest pod opieką Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska. Fundacja chce, aby w czerwcu zabytek na stałe został udostępniony zwiedzającym.

Młyn – jak podkreśliła Szczerbińska-Tercjak – ma kompletną, sprawną linię do przemiału zboża. Historia tego zabytku sięga pierwszej połowy XIX wieku. W 1837 roku śląski przemysłowiec i filantrop Karol Zygmunt Hilbert uruchomił w Bielawie pierwszy na Śląsku parowy młyn. Po 30 latach zdecydował się przenieść działalność do Dzierżoniowa, gdzie w budynku dawnej farbiarni uruchomił nowy zakład.

Szczerbińska-Tercjak podaje również, że fundacja zamierza w najbliższym czasie otworzyć dwie filie Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku. – Będzie to Parowozownia w Dzierżoniowie oraz Muzeum Technik Rolnych w Piotrowicach Świdnickich koło Jaworzyny Śląskiej – wyjaśnia dyrektor.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polbus-PKS przewoźnikiem The World Games

Spółka Polbus-PKS Wrocław podpisała umowę z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym we Wrocławiu na obsługę transportu ...

Coral Travel podnosi gwarancję

O 10 procent, do 110 milionów złotych podniosło swoją gwarancję biuro podróży Coral Travel ...

Sądecczyzna stawia na turystykę rowerową

Liczący 20 kilometrów odcinek drogi rowerowej EuroVelo 11 między Barcicami i Wielogłowami na Sądecczyźnie ...

Polska traci w oczach niemieckich turystów

Niemiecki organizator wycieczek objazdowych Studiosus uznaje Polskę za jednego z tegorocznych turystycznych przegranych. Winny ...

IGHP: Zachodniopomorskie ma nowego dyrektora

Agnieszka Maszner z Havet Hotel w Dźwirzynie została nową dyrektor regionalną Izby Gospodarczej Hotelarstwa ...

Merkel: Potrzeba jeszcze tygodni twardych restrykcji

Kanclerz Niemiec Angela Merkel ostrzegła na spotkaniu swojej partii, CDU, przed drastycznym wzrostem liczby ...