Białystok przeprasza za folder dla Białorusinów

Pixabay

Urząd Miasta Białystok wycofał z dystrybucji informator o atrakcjach turystycznych Białegostoku i okolic wydany w języku białoruskim. Okazało się, że zawiera dużo błędów w tłumaczeniu

Folder pt. „Biełastok i nawakolle – turystycznyja szlachi” (pisownia oryginalna) w nakładzie 500 egzemplarzy był dostępny bezpłatnie m.in. w miejskich punktach informacji turystycznej. Po otrzymaniu wiadomości o błędach w tłumaczeniu został natychmiast wycofany – podaje rzeczniczka prezydenta Białegostoku Urszula Mirończuk.

– Przepraszamy, szczególnie społeczność białoruską, za tę sytuację. To nie powinno się zdarzyć – mówi Mirończuk. Dodaje, że tłumaczenie było zlecone profesjonalnej firmie, teraz będą wyciągane wobec niej konsekwencje.

Błędy w folderze wypunktowała w liście do władz miasta redaktorka i tłumaczka języków słowiańskich Mirosława Łuksza, związana ze środowiskiem białoruskim w Białymstoku. Według niej w folderze jest ponad 250 błędów. To – jak wylicza – m.in. literówka na okładce w nazwie Białystok, fragmenty tekstu w języku rosyjskim, a nie białoruskim, czy – jak napisała w liście – „śmieszne tłumaczenia spowodowane nieznajomością języka białoruskiego”. W jej ocenie, tłumaczenie jest „niechlujne i skandaliczne”.

Rzeczniczka magistratu opisuje, że firma, która przetłumaczyła folder, przygotowuje też miastu tłumaczenia w innych językach. Do tej pory nie było zgłoszeń o błędach.

Mirończuk zapowiada, że po wycofaniu folderu z błędnym tłumaczeniem w języku białoruskim miasto przygotuje poprawną wersję w tym języku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Odzyskaj pieniądze za opóźniony lub odwołany lot! Wypróbuj interentową platformę SkySupport.pl

Odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot to niechętnie wypłacane świadczenie. Jak odzyskać pieniądze i ...

Modlin – maj najlepszy w historii

W maju lotnisko w Modlinie odnotowało 3,1 procent wzrostu ruchu pasażerskiego w stosunku do ...

Na Białoruś bez wiz, byleby przez Mińsk

Białoruś znosi obowiązek wizowy wobec obywateli 80 krajów, w tym wszystkich państw Unii Europejskiej, ...

Andreea Cheratoiu pokieruje hotelem Sobieski

Z początkiem września stanowisko dyrektora generalnego warszawskiego Radissona Blu Sobieski objęła Andreea Cheratoiu, menedżerka ...

FBI ostrzega turystykę przed rosyjskimi hakerami

Amerykańskie i brytyjskie organizacje rządowe ostrzegają branżę turystyczną przed możliwymi atakami rosyjskich hakerów. Zagrożeni ...

Wizz Air wychodzi z Poznania, ale umacnia się w Gdańsku

Węgierski przewoźnik ogłosił dzisiaj, że w ramach optymalizacji działalności zamknie bazę w Poznaniu, a ...