Białystok przeprasza za folder dla Białorusinów

Pixabay

Urząd Miasta Białystok wycofał z dystrybucji informator o atrakcjach turystycznych Białegostoku i okolic wydany w języku białoruskim. Okazało się, że zawiera dużo błędów w tłumaczeniu

Folder pt. „Biełastok i nawakolle – turystycznyja szlachi” (pisownia oryginalna) w nakładzie 500 egzemplarzy był dostępny bezpłatnie m.in. w miejskich punktach informacji turystycznej. Po otrzymaniu wiadomości o błędach w tłumaczeniu został natychmiast wycofany – podaje rzeczniczka prezydenta Białegostoku Urszula Mirończuk.

– Przepraszamy, szczególnie społeczność białoruską, za tę sytuację. To nie powinno się zdarzyć – mówi Mirończuk. Dodaje, że tłumaczenie było zlecone profesjonalnej firmie, teraz będą wyciągane wobec niej konsekwencje.

Błędy w folderze wypunktowała w liście do władz miasta redaktorka i tłumaczka języków słowiańskich Mirosława Łuksza, związana ze środowiskiem białoruskim w Białymstoku. Według niej w folderze jest ponad 250 błędów. To – jak wylicza – m.in. literówka na okładce w nazwie Białystok, fragmenty tekstu w języku rosyjskim, a nie białoruskim, czy – jak napisała w liście – „śmieszne tłumaczenia spowodowane nieznajomością języka białoruskiego”. W jej ocenie, tłumaczenie jest „niechlujne i skandaliczne”.

Rzeczniczka magistratu opisuje, że firma, która przetłumaczyła folder, przygotowuje też miastu tłumaczenia w innych językach. Do tej pory nie było zgłoszeń o błędach.

Mirończuk zapowiada, że po wycofaniu folderu z błędnym tłumaczeniem w języku białoruskim miasto przygotuje poprawną wersję w tym języku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Chińskie pociągi pojadą 350 kilometrów na godzinę

Chiny zamierzają zwiększyć prędkość superszybkich pociągów. Będzie to powrót parametrów sprzed sześciu lat, kiedy ...

Jedziesz do Chin? Pokaż palce

Czytniki do pobierania odcisków palców od pasażerów samolotów są na razie jedynie w Shenzhen, ...

Grzegorz Karolewski kieruje sprzedażą w ETI

Dyrektorem handlowym w biurze podróży ETI został Grzegorz Karolewski, znany wcześniej z kierowania Oasisem ...

LOT z Regionalem poleciał za 300 milionów złotych

LOT w zeszłym roku mógł zarobić netto nawet ponad 300 milionów złotych, w tym ...

Emirates polecą do Meksyku przez Barcelonę

Na 9 grudnia linie lotnicze Emirates zapowiedziały otwarcie codziennego połączenia z Dubaju do portu ...

Neckermann: Rodzinne wakacje w tym roku tańsze

Bułgaria, Grecja i Turcja – to kraje, które najchętniej wybierają na wakacje klienci biura ...