Niemiecki MSZ przestrzega przed ściganiem się w otwieraniu turystyki

Heiko Maas ostrzega, że pośpiech może drogo kosztować. Fot. AFP)

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas, mówi, że kraje, którym zależy na turystach nie powinny ścigać się, który z nich pierwszy otworzy się po epidemii.

Europa powinna wspólnie ustalić ścieżkę powrotu do otwartej turystyki, uważa Maas. – Wyścig o to, kto pierwszy zezwoli na turystykę, sprowadzi nieakceptowalne ryzyko – mówi w wywiadzie dla „Bild am Sonntag”, na który powołuje się agencja Reutera.

CZYTAJ TEŻ: Ministrowie apelują o procedury bezpieczeństwa dla turystyki

Maas przypomniał, jak wiele osób zaraziło się koronawirusem w austriackim narciarskim kurorcie Ischgl – wśród gości byli niemieccy, norwescy i islandzcy turyści. – Taka sytuacja nie może się powtórzyć – podkreśla.

Władze Tyrolu zbyt późno zareagowały na rozprzestrzenianie się koronawirusa, którym turyści zarażali się, spędzając czas po nartach w barach. A teraz politycy austriaccy sugerują, że można zacząć przywracać turystykę.

Maas uważa, że konieczne jest ustalenie na poziomie europejskim wspólnych kryteriów powrotu do swobodnego podróżowania w możliwie szybkim czasie, ale w bardzo odpowiedzialny sposób. – Nie możemy dopuścić, żeby sukcesy ostatnich kilku tygodni, na które tak ciężko pracowaliśmy, zostały zaprzepaszczone – podkreśla i dodaje, że w przeciwnym razie restrykcje dotyczące wyjeżdżania potrwają o wiele dłużej.

Deutscher ReiseVerband (odpowiednik Polskiej Izby Turystyki) ogłosił, że 60 procent agentów i touroperatorów obawia się, że zbankrutuje z powodu obostrzeń wywołanych pandemią koronawirusa. Z raportu organizacji wynika, że już 20 procent firm zwolniło część pracowników, a 80 procent wystąpiło o pomoc publiczną.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ustawa o imprezach turystycznych z podpisem prezydenta

Utworzenie centralnego punktu kontaktowego, który ułatwi m.in. nadzór nad organizacjami turystycznymi, oraz wymianę danych ...

Odzyskaj pieniądze za opóźniony lub odwołany lot! Wypróbuj interentową platformę SkySupport.pl

Odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot to niechętnie wypłacane świadczenie. Jak odzyskać pieniądze i ...

Fryckobus zawiezie turystów do Żelazowej Woli

Fryckobus to nowe bezpłatne połączenie turystyczne z Sochaczewa do Żelazowej Woli. Specjalnie oznakowany autobus ...

Płoną zbocza Wezuwiusza

Od kilku dni na południu Włoch płoną lasy. Krytyczna sytuacja panuje na zboczach Wezuwiusza, ...

LOT-em do Kowna po biznes

W maju przyszłego roku LOT uruchomi bezpośrednie połączenie na trasie Warszawa – Kowno. Na ...

Chorwacja jeszcze popularniejsza niż przed rokiem

W pierwszym półroczu tego roku Chorwację odwiedziło 6,5 miliona turystów, którzy wykupili 26 milionów ...