Ministrowie apelują o procedury bezpieczeństwa dla turystyki

Wiceminister Andrzej Gut-Mostowy zwracał uwagę na konieczność uregulowania rozliczeń biur podróży z klientami.

Komisja Europejska powinna jednoznacznie powiedzieć, jak biura podróży powinny rozliczyć się z zaliczek klientów i określić procedury sanitarne konieczne do wznowienia podróży w Europie – uważają ministrowie turystyki.

Chorwacja, która sprawuje obecnie przewodnictwo w Unii Europejskiej, zorganizowała w poniedziałek nieformalną wideokonferencję ministrów 27 państw odpowiedzialnych za turystykę. Przewodniczył jej chorwacki minister turystyki Gari Cappelli. W komunikacie po spotkaniu wyraził nadzieję, że część z przygotowywanego przez UE funduszu odbudowy gospodarki po pandemii trafi właśnie do turystyki. — Wszyscy wiemy, że turystyka zdecydowanie należy do sektorów najbardziej dotkniętych w tym kryzysie — mówił Cappelli.

CZYTAJ TEŻ: Piotr Henicz: Chcemy pomóc w odmrażaniu turystyki

Ministrowie podkreślili, że konieczne jest ujednolicone rozwiązanie, jeśli chodzi o sposób rozliczenia się biur podróży z zaliczek pobranych od klientów, mogłoby to przybrać formę obligatoryjnego voucheru. Mówili też o znaczeniu gromadzenia informacji na temat środków związanych z turystyką i promowania najlepszych praktyk w UE.

Turystyka zapewnia 10 procent PKB Unii Europejskiej. Odsetek ten w poszczególnych krajach waha się od 2,6 procent w Słowacji do 20,6 procent w Grecji. Sektor zapewnia miejsca pracy prawie 12 procentom pracowników Wspólnoty. Ponadto turystyka jest czwartą kategorią wywozu w Unii, a konsumpcja generuje dochód w wysokości ponad 400 mld euro. Ważne jest przy tym, że w epoce poprzedzającej covid-19 ponad trzy czwarte międzynarodowych podróży odbywanych przez obywateli UE odbyło się w innych krajach Unii. Aż 94 procent wszystkich noclegów zostało zrealizowanych w krajach UE. Stąd kluczowe jest zniesienie restrykcji w państwach UE i między nimi.

Kraje najbardziej zależne od turystyki chcą jak najszybciej wypracowania spójnej unijnej strategii otwierania tego sektora. Zaapelował o to premier Grecji Kyriakos Mytsotakis. Przychody jego kraju w jednej piątej zależą od turystyki, a główny sezon to lipiec, sierpień i wrzesień. Jednak inni politycy apelują o ostrożność. — Europejski wyścig, kto pierwszy pozwoli na podróże turystyczne prowadzi do niedopuszczalnego ryzyka – powiedział niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Mass w wywiadzie dla „Bild am Sonntag”. – Nie możemy dopuścić do zniszczenia okupionych trudem sukcesów ostatnich tygodni — dodał, zauważając, że modny ośrodek narciarski w Austrii, Ischgl, stał się znaczącym ogniskiem koronawirusa w marcu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Odmrażanie turystyki? Prawdopodobny wariant pośredni

Bez wspólnego podejścia do turystyki nie będzie wyjazdów do innych krajów UE. Dlatego ministrowie zaapelowali o tzw. korytarze turystyczne. Nazwa jest trochę myląca, bo nie chodzi o żadne korytarze ułatwiające podróżowanie, ale o wspólne procedury dotyczące bezpieczeństwa w czasie wakacji. Ma się tym zająć Komisja Europejska, która obiecała przedstawić wytyczne w ciągu najbliższych dni. Ministrowie uznali, że kluczowe jest włączenie epidemiologów w proces otwierania granic i ułatwiania przemieszczania się turystów. Po spotkaniu Cappelii stwierdził, że istnieje wystarczająca wola i chęć znalezienia sposobu do ponownego połączenia krajów.

Ministrowie zaapelowali do Komisji Europejskiej o przygotowanie wytycznych, które zapewnią równowagę między interesami organizatorów wycieczek i konsumentów – w zakresie odszkodowań za już wykupione usługi, które nie mogą być zrealizowane.

Polskę podczas spotkania reprezentował wiceminister rozwoju odpowiedzialny za turystykę Andrzej Gut-Mostowy. – Wymiana dobrych praktyk zaprocentuje w walce ze skutkami epidemii. Potrzebny jest jednolity dokument Komisji Europejskiej dotyczący turystyki, określający wsparcie dla sektora na szczeblu unijnym – podkreślał podczas rozmowy.

WARTO: Unijny komisarz: Potrzebny plan Marshalla dla turystyki

– Każde państwo stara się wesprzeć przedsiębiorców turystycznych przy równoczesnym poszanowaniu praw konsumentów. W związku z tym pożądane byłoby stanowisko KE w tej sprawie. Przede wszystkim istotnym sygnałem byłaby informacja Komisji podkreślająca możliwość wydawania podróżnym voucherów, zamiast zwrotu kosztów. Vouchery te powinny być objęte taką samą ochroną przed niewypłacalnością, jak umowa pierwotna – wskazywał wiceminister .

Według Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO) środki kwarantanny, zakazy podróży i zamknięcia granic w większości krajów Europy (co stanowi 50% turystyki międzynarodowej) i w wielu innych krajach na całym świecie, liczba przyjazdów turystów międzynarodowych może się zmniejszyć o 20–30 proc. w 2020 roku. Przełożyłoby się to na utratę 300–450 mld USD wpływów z turystyki międzynarodowej. Z kolei wstępne szacunki OECD wskazują na 45 proc. spadek turystyki międzynarodowej w 2020 r. Może to wzrosnąć do 70 proc, jeśli ożywienie zostanie opóźnione do września.

Mogą Ci się również spodobać

Szwajcaria – ośmiu zaginionych po osunięciu ziemi

Osiem osób, w tym Niemcy, Austriacy i Szwajcarzy, zaginęło wskutek osunięcia się ziemi i ...

Czesi mogą jechać na wakacje. Jest jeden warunek

Minister zdrowia Czech Adam Vojtech poinformował dziś, że obywatele tego kraju mogą wyjeżdżać za ...

Lion Air ponownie zawiesił loty. Nie zapanował nad pasażerami

Indonezyjski przewoźnik tylko tydzień wytrzymał z pasażerami, którzy nie chcieli przestrzegać reguł chroniących przed ...

Tomasz Majszyk kieruje Radissonem w Świnoujściu

Na czele pierwszego 5-gwiazdkowego hotelu w Świnoujściu stanęli dwaj panowie – Tomasz Majszyk jako ...

W Niemczech obroty agentów spadają

W sierpniu przychody niemieckich agentów spadły o 6 procent w porównaniu z tym samym ...

Upadło biuro podróży Mediterraneum

Poznańskie biuro podróży Mediterraneum zgłosiło dzisiaj marszałkowi województwa wielkopolskiego niewypłacalność Jak dowiedział się nieoficjalnie ...