Greckie granice otwarte dla wszystkich

Fot. AFP

„Greece welcomes the world”, czyli Grecja wita świat – komunikat o takim tytule opublikowało wczoraj greckie MSZ. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, kraj ten mogą więc odwiedzać wszyscy, niezależnie od sytuacji epidemicznej w ich krajach.

Wytyczne związane z przywracaniem ruchu turystycznego w Grecji zmieniają się z dnia na dzień. W piątek, 29 maja, greckie Ministerstwo Turystyki opublikowało listę 29 krajów, z których turyści będą mogli przyjeżdżać do Grecji w pierwszej kolejności (nie było na niej Polski). Wczorajszy komunikat Ministerstwa Spraw Zagranicznych głosi już, że „Grecja wita cały świat”.

CZYTAJ TEŻ: Greckie plaże jednak nie dla Polaków?

Czytamy w nim, że do 15 czerwca wszyscy przyjezdni, niezależnie od narodowości, przechodzą obowiązkowo test na koronawirusa i spędzają noc w wyznaczonym hotelu. Jeśli wynik testu jest negatywny, odbywają siedmiodniową kwarantannę, a jeśli pozytywny – 14-dniową, pod nadzorem. Od 1 do 15 czerwca loty międzynarodowe przyjmuje tylko lotnisko w Atenach.

W kolejnej fazie luzowania obostrzeń, która potrwa od 15 do 30 czerwca, otworzy się również lotnisko w Salonikach. Podróżni będą badani losowo, ale pod warunkiem, że przylecą z lotnisk uznanych przez Agencję Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (European Union Aviation Safety Agency – EASA) za bezpieczne pod względem epidemicznym.

Pasażerów będą obowiązywać wcześniejsze procedury, a więc obowiązkowy test i kwarantanna, jeśli lotnisko, z którego przylecieli, znajduje się na obszarze o dużym ryzyku zakażenia koronawirusem. W Polsce za niebezpieczny port lotniczy EASA uznaje obecnie Katowice, na liście figurą też między innymi wszystkie lotniska belgijskie, 13 brytyjskich i po cztery włoskie, niderlandzkie i hiszpańskie (wykaz jest stale aktualizowany).

1 lipca loty międzynarodowe zaczną przyjmować wszystkie greckie lotniska, a pasażerowie będą badani już tylko losowo, niezależnie, skąd przylecieli.

ZOBACZ TAKŻE: Grecja – sezon turystyczny ruszy 15 czerwca, od lipca granice otwarte

MSZ zastrzega jednocześnie, że obywateli „niektórych państw” nadal będą obowiązywać ograniczenia. Konkretów na razie nie podaje.

Ponadto 15 czerwca otwierają się granice lądowe z Albanią, Macedonią Północną i Bułgarią, a 1 lipca porty morskie – tam przyjezdni również będą poddawani losowym testom.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Cypr zaprasza turystów z „deklaracją covid-19”

Polska znalazła się wśród 19 państw, dla których Cypr otworzy 9 czerwca swoje granice. ...

Rybnik ma nową apkę dla turystów

Informacje o firmach, wydarzeniach, komunikacji, trasach rowerowych czy hotelach w Rybniku można znaleźć w ...

Za dwa dni Polska otworzy granice przed krajami Unii Europejskiej

W nocy z 12 na 13 czerwca Polska otworzy granice dla mieszkańców strefy Schengen, ...

Na Balearach największe firmy działają w turystyce

27 z 30 największych według kryterium wielkości obrotu firm na Balearach to przedsiębiorstwa turystyczne, ...

Kielce i okolice w pakietach rodzinnych

Przy okazji Dnia Dziecka ruszy nowy produkt turystyczny – „Kielce – raj dla dzieci”. ...