Na rynkach docelowych sytuacja jest wyraźnie zróżnicowana. Bardzo na niekorzyść zmieniła się w Hiszpanii, gdzie nastąpił gwałtowny wzrost zakażeń – w ciągu tygodnia prawie dwukrotnie, czyli ze 135 do 260 wypadków na milion. Umiarkowane pogorszenia sytuacji odnotowano w mocno zainfekowanych Bułgarii i Albanii, poprawiła się zaś w Portugalii i Chorwacji.
Wśród mniej zainfekowanych, ale bardzo istotnych dla ruchu turystycznego krajów wzrost liczby nowych zakażeń odnotowano we Włoszech, dalszy niewielki spadek w Turcji, a umiarkowane obniżenie wskaźników miało miejsce w Egipcie i w Tunezji.
Bardzo duży wzrost wskaźnika zachorowań w Hiszpanii zdecydował o ogólnym wzroście wskaźnika dla tej grupy krajów z ubiegłotygodniowego 81,5 do 98,1 obecnie. Nadal na relatywnie niskim poziomie pozostają Cypr i Grecja – opisuje Betlej.
W minionym tygodniu sytuacja w USA, zarówno pod względem nowych zachorowań jak i zgonów, znów się znacznie pogorszyła. Szczególnie niekorzystnie wyglądają nowe zakażenia (2004 na milion mieszkańców).
W minionym tygodniu w Europie Zachodniej i Środkowej zbiorcze wskaźniki nowych zakażeń dość wyraźne wzrosły. W pierwszym regionie nastąpił wzrost z 61,4 do 74. Wynika to z większej liczby krajów z pogorszeniem sytuacji wobec tych, w których nastąpiła poprawa (8 do 3), zwłaszcza, że liczba zakażeń rosła w Niemczech i we Francji, które jako kraje o dużej liczbie ludności mają istotny wpływ na wartość średniej ważonej wskaźnika – wyjaśnia autor.
We wschodniej części kontynentu sytuacja również się pogorszyła, co uwidacznia zwiększenie się wskaźnika z 227 do 239, mimo dalszego spadku liczby nowych infekcji w Rosji i na Białorusi.
Szósty raz z rzędu wzrosły w minionym tygodniu zachorowania w Japonii, przekraczając rekordową wartość z połowy kwietnia. Sytuacja taka niepokoi, gdyż ma miejsce mimo wprowadzania kolejnych ograniczeń i wezwań do zmniejszenia kontaktów społecznych do niezbędnego minimum.
W Korei Południowej – ciągnie prezes Traveldaty – mimo pewnego wzrostu wskaźnika nowych infekcji w ubiegłym tygodniu, nadal utrzymuje się on na bardzo niskim poziomie.
Zakażenia w Chinach ponownie wzrosły po trzech spadkach, ale nadal są bardzo małe. Po wprowadzeniu restrykcji w Pekinie od dwóch tygodni nie zanotowano tam nowych przypadków zakażeń. Pozwoliło to na złagodzenie niektórych ograniczeń, w tym na wznowienie z pewnymi ograniczeniami działalności obiektów kulturalnych i publicznych. Pojawiają się natomiast nowe ogniska w różnych rejonach kraju, ale władze starają się reagować w takich przypadkach szybko i zgodnie z dotychczasowymi doświadczeniami – kończy przegląd autor.