Niemiecki rząd chce strategii dla turystyki

Pixabay

Koalicja rządowa w Niemczech już teraz zapowiada, że chce stworzyć narodową strategię dla turystyki. Zrzeszające touroperatorów i agentów turystycznych stowarzyszenie DRV podpowiada więc politykom, jakie są najważniejsze problemy branży

W Niemczech trwają rozmowy między koalicjantami, a jednym z tematów jest wsparcie rozwoju turystyki. Niemiecki Związek Turystyczny (Der Deutsche Reiseverband – DRV) cieszy się z zainteresowania polityków tą kwestią. – Strategia dla turystyki to krok w dobrym kierunku. Plan musi jednak uwzględniać ramy gospodarcze – mówi Norbert Fiebig, prezes DRV. – Nasze główne problemy muszą zostać rozwiązanie w bieżącej kadencji – dodaje.

Do palących problemów Fiebig zalicza między innymi tak zwany podatek urlopowy, z którym niemieccy przedsiębiorcy walczą już od dawna. Chodzi o konieczność odprowadzenia przez touroperatorów podatku od zamówionych za granicą miejsc hotelowych. Danina ta jest naliczana na tych samych zasadach co opłaty od wynajmu nieruchomości. Zdaniem Fiebiga może ona jednak ostatecznie doprowadzić do zamknięcia wielu mniejszych biur podróży lub przeniesienia ich poza granice Niemiec. To zaś oznacza likwidację miejsc pracy i zmniejszenie przychodów z podatków od działalności gospodarczej.

DRV podkreśla, że w Niemczech turystyka jest ważną częścią gospodarki i dużym pracodawcą, większym nawet niż przemysł motoryzacyjny. Łącznie w branży tej pracuje bowiem prawie 3 miliony ludzi, czyli około 7 procent zatrudnionych. Sektor ten generuje on przychody sięgające 290 miliardów euro, a jego wpływ do PKB to 3,9 procent.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Dziesięciu chętnych na prezesa POT

We wtorek minął termin zgłaszania się kandydatów na prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej. Swoje kandydatury ...

Wybierz punktualnego przewoźnika i oszczędź sobie kłopotów

Tego lata w Europie liczba zakłóconych lotów może przekroczyć 700 tysięcy, a problemy w ...

Tourasia zgłosiła niewypłacalność

Biuro podróży Tourasia, specjalizujące się w wysyłaniu klientów do Azji Południowo-Wschodniej, ogłosiło niewypłacalność. Tourasia ...

Ponad milion pasażerów Ellinaira do Grecji

Greckie linie lotnicze Ellinair przewidują, że przewiozą w tym roku 1,06 miliona pasażerów, o ...

Egipt: Nocą podróżujesz, w dzień zwiedzasz

Uruchomienie pociągu sypialnego między Hurghadą a Luksorem to kolejny, po uruchomieniu lotów z Szarm ...

Czartery jachtów, czyli pomysł na wakacje dla każdego

Coraz więcej osób decyduje się na morską przygodę i wybiera wynajem jachtów. Dlaczego warto ...