Szwajcarzy częściowo zamykają wyciągi. Austriacy otwierają

Fot. AFP

W Szwajcarii kantony zdecydują, czy stoki narciarskie będą działać. Kilka z nich zapowiedziało, że zamknie stacje od wtorku, 22 grudnia. Od 24 grudnia otwarte będą natomiast te w Austrii.

W Szwajcarii na miesiąc zamknąć się musi gastronomia. Czy działać będą stoki narciarskie, zadecydują natomiast kantony – podaje Niemiecka Agencja Prasowa. Na razie wiadomo, że od jutra, 22 grudnia, staną wyciągi w Zurychu, St. Gallen, Lucernie, Schwyz, Nidwalden, Obwalden, Zug, Appenzell Innerrhoden i Uri. Czynne będą natomiast te w kantonach Bern i Wallis.

Rząd kraju zapowiedział w międzyczasie zamknięcie stoków narciarskich, jeśli sytuacja w służbie zdrowia się pogorszy. Niektóre regiony, na przykład Graubünden, mają do dziś podjąć stosowne decyzje.

CZYTAJ TEŻ: Szwajcaria: Nasze stoki będą czynne

Z kolei od 24 grudnia stoki narciarskie maja być czynne w Austrii, mimo że tamtejszy rząd zapowiedział właśnie trzeci lockdown, w który kraj wejdzie 26 grudnia. Ma on potrwać trzy tygodnie. Do 18 stycznia szkoły będą prowadziły nauczanie zdalne, a z domu będzie można wyjść tylko z ważnego powodu. Rząd pozwala jednak na odpoczynek na świeżym powietrzu – podaje niemiecki tygodnik „Der Spiegel”. To uzasadnia decyzję o pozostawieniu stoków narciarskich otwartych.

Austriacki dziennik „Kurier” informuje, że na nartach obowiązywać będą jednak jeszcze ostrzejsze protokoły sanitarne. Na wyciągach trzeba będzie nosić maseczki typu FFP2 (przeznaczone dla każdego w odróżnieniu od FFP3 stosowanych przez personel medyczny), a liczba korzystających z nich będzie w niektórych przypadkach ograniczona nawet do 40 procent. Część stacji wprowadza też zakup karnetów przez internet i możliwość odebrania ich w automatach.

ZOBACZ TAKŻE: Austria nie zrezygnuje z turystyki zimowej

Już od minionej niedzieli w niektórych regionach Austrii można uprawiać narciarstwo biegowe. Jak mówi prezes Kolei Górskich Hinterstoder-Wurzeralm Helmut Holzinger, ta dyscyplina sportowa z każdym rokiem zyskuje coraz większe grono zwolenników. W tym sezonie Holzinger spodziewa się jeszcze większego zainteresowania nią.

W Europie na nartach jeździć można też na Słowacji, ale pod warunkiem, że test na koronawirusa wykonany najwcześniej na 72 godziny przed przyjazdem, dał wynik negatywny. Podobnie jest w Czechach. Czynne są też ośrodki narciarskie w Katalonii (Baqueira Beret).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Dwa obiekty Holdingu Hotelowego mają pierwszych dyrektorów

Hotelem Moxy Poznań Airport pokieruje Maja Bujnowska, a Holidayem Inn Express w Jasionce – ...

Hotel Renaissance na Lotnisku Chopina otwarty

Chopin Airport Development otworzył pierwszy w kraju pięciogwiazdkowy hotel sąsiadujący z lotniskiem. Renaissance Warsaw ...

Światowa turystyka znów urosła

Od stycznia do czerwca liczba turystów, którzy wyruszyli w podróż zagraniczną, wzrosła o 4 ...

TAP Portugal wznowił loty z Warszawy do Lizbony

Samoloty linii TAP Air Portugal ponownie pojawiły się na warszawskim Lotnisku Chopina. Dzięki temu ...

Oferty Seeplaces.com już w MerlinX

Agenci korzystający z systemu rezerwacyjnego MerlinX mogą oferować już swoim klientom wycieczki lokalne i ...