Szwajcarzy częściowo zamykają wyciągi. Austriacy otwierają

Fot. AFP

W Szwajcarii kantony zdecydują, czy stoki narciarskie będą działać. Kilka z nich zapowiedziało, że zamknie stacje od wtorku, 22 grudnia. Od 24 grudnia otwarte będą natomiast te w Austrii.

W Szwajcarii na miesiąc zamknąć się musi gastronomia. Czy działać będą stoki narciarskie, zadecydują natomiast kantony – podaje Niemiecka Agencja Prasowa. Na razie wiadomo, że od jutra, 22 grudnia, staną wyciągi w Zurychu, St. Gallen, Lucernie, Schwyz, Nidwalden, Obwalden, Zug, Appenzell Innerrhoden i Uri. Czynne będą natomiast te w kantonach Bern i Wallis.

Rząd kraju zapowiedział w międzyczasie zamknięcie stoków narciarskich, jeśli sytuacja w służbie zdrowia się pogorszy. Niektóre regiony, na przykład Graubünden, mają do dziś podjąć stosowne decyzje.

CZYTAJ TEŻ: Szwajcaria: Nasze stoki będą czynne

Z kolei od 24 grudnia stoki narciarskie maja być czynne w Austrii, mimo że tamtejszy rząd zapowiedział właśnie trzeci lockdown, w który kraj wejdzie 26 grudnia. Ma on potrwać trzy tygodnie. Do 18 stycznia szkoły będą prowadziły nauczanie zdalne, a z domu będzie można wyjść tylko z ważnego powodu. Rząd pozwala jednak na odpoczynek na świeżym powietrzu – podaje niemiecki tygodnik „Der Spiegel”. To uzasadnia decyzję o pozostawieniu stoków narciarskich otwartych.

Austriacki dziennik „Kurier” informuje, że na nartach obowiązywać będą jednak jeszcze ostrzejsze protokoły sanitarne. Na wyciągach trzeba będzie nosić maseczki typu FFP2 (przeznaczone dla każdego w odróżnieniu od FFP3 stosowanych przez personel medyczny), a liczba korzystających z nich będzie w niektórych przypadkach ograniczona nawet do 40 procent. Część stacji wprowadza też zakup karnetów przez internet i możliwość odebrania ich w automatach.

ZOBACZ TAKŻE: Austria nie zrezygnuje z turystyki zimowej

Już od minionej niedzieli w niektórych regionach Austrii można uprawiać narciarstwo biegowe. Jak mówi prezes Kolei Górskich Hinterstoder-Wurzeralm Helmut Holzinger, ta dyscyplina sportowa z każdym rokiem zyskuje coraz większe grono zwolenników. W tym sezonie Holzinger spodziewa się jeszcze większego zainteresowania nią.

W Europie na nartach jeździć można też na Słowacji, ale pod warunkiem, że test na koronawirusa wykonany najwcześniej na 72 godziny przed przyjazdem, dał wynik negatywny. Podobnie jest w Czechach. Czynne są też ośrodki narciarskie w Katalonii (Baqueira Beret).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Certyfikat potwierdzi dobre praktyki przedsiębiorców turystycznych

Przyjmujesz płatności bonem turystycznym, przestrzegasz reżimu sanitarnego, dbasz o komfort wypoczynku dzieci i młodzieży, ...

Grecja wydłuża zakaz lotów dla siedmiu krajów

Samoloty z siedmiu krajów nie będą mogły przylatywać do Grecji przez najbliższe tygodnie. Dla ...

Rycerze z całej Europy stoczyli w Serbii Bitwę Narodów

Bitwa Narodów (Battle of the Nations), czyli mistrzostwa świata w walkach rycerskich federacji Historical ...

Urlopowicze czekają na bony

Większość planujących letnie wyjazdy wstrzymuje się z rezerwacjami, czekając na bony wakacyjne – wynika ...

Remonty osłabią pociąg do kolei

W I półroczu tego roku kolej przewiozła najwięcej od dziesięciu lat pasażerów. Jednak kolejne ...

Traveldata: Siódmy tydzień podwyżek w biurach podróży

Kalabria, Kos i Costa del Sol otwierały w zeszłym tygodniu listę kierunków drożejących. Na ...