Na taką sumę szacuje spadek przychodów w turystyce w roku 2020 z powodu spadku liczby podróżujących Światowa Organizacja Turystyki. Dlatego nazwała go najgorszym w historii turystyki.
Przychody utracone w zeszłym roku były „ponad 11 razy większe niż straty odnotowane podczas światowego kryzysu gospodarczego w 2009 r.” – stwierdziła w komunikacie Światowa Organizacja Turystyki (WTO), podaje AFP. Zdaniem organizacji zagrożonych jest od 100 do 120 milionów miejsc pracy w turystyce.
Liczba przyjazdów turystów zagranicznych spadła w zeszłym roku o miliard, czyli o 74 procent, w stosunku do roku 2019. Największy spadek odczuła Azja, pierwszy region, który odczuł wpływ koronawirusa.
CZYTAJ TEŻ: Europejska branża turystyczna poleca w tym roku Chorwację
– Chociaż zrobiono wiele, aby umożliwić bezpieczne podróże międzynarodowe, jesteśmy świadomi, że kryzys jest daleki od zakończenia – mówi cytowany w komunikacie szef WTO Zurab Pololikashvili.
Chociaż oczekuje się, że wprowadzenie szczepionek przeciw Covid-19 „powoli znormalizuje podróże” w 2021 r., wiele krajów przywraca surowe ograniczenia w podróżowaniu – kwarantanny, obowiązkowe testy i całkowite zamknięcie granic. Dzieje się tak „ze względu na ewoluujący charakter pandemii”.
Ruch turystów przekraczających granice swych państw z wzrósł w 2019 roku o 4 procent, do 1,5 miliarda. Najczęściej odwiedzanym krajem była Francja, za nią plasują się Hiszpania i Stany Zjednoczone – podaje WTO.
Ruch turystyczny rósł do zeszłego roku nieprzerwanie od roku 2009, kiedy to światowy kryzys gospodarczy doprowadził do spadku o 4 procent, licząc rok do roku.
WTO podaje, że większość ekspertów nie przewiduje powrotu aktywności turystów do poziomu sprzed pandemii przed 2023 rokiem.
ZOBACZ TEŻ: Eksperci: W 2023 roku turystyka znowu zacznie bić rekordy
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.