WTO: Miliard turystów zostało w domach, 1,3 biliona dolarów strat

Fot. Aleksander Kramarz

Na taką sumę szacuje spadek przychodów w turystyce w roku 2020 z powodu spadku liczby podróżujących Światowa Organizacja Turystyki. Dlatego nazwała go najgorszym w historii turystyki.

Przychody utracone w zeszłym roku były „ponad 11 razy większe niż straty odnotowane podczas światowego kryzysu gospodarczego w 2009 r.” – stwierdziła w komunikacie Światowa Organizacja Turystyki (WTO), podaje AFP. Zdaniem organizacji zagrożonych jest od 100 do 120 milionów miejsc pracy w turystyce.

Liczba przyjazdów turystów zagranicznych spadła w zeszłym roku o miliard, czyli o 74 procent, w stosunku do roku 2019. Największy spadek odczuła Azja, pierwszy region, który odczuł wpływ koronawirusa.

CZYTAJ TEŻ: Europejska branża turystyczna poleca w tym roku Chorwację

– Chociaż zrobiono wiele, aby umożliwić bezpieczne podróże międzynarodowe, jesteśmy świadomi, że kryzys jest daleki od zakończenia – mówi cytowany w komunikacie szef WTO Zurab Pololikashvili.

Chociaż oczekuje się, że wprowadzenie szczepionek przeciw Covid-19 „powoli znormalizuje podróże” w 2021 r., wiele krajów przywraca surowe ograniczenia w podróżowaniu – kwarantanny, obowiązkowe testy i całkowite zamknięcie granic. Dzieje się tak „ze względu na ewoluujący charakter pandemii”.

Ruch turystów przekraczających granice swych państw z wzrósł w 2019 roku o 4 procent, do 1,5 miliarda. Najczęściej odwiedzanym krajem była Francja, za nią plasują się Hiszpania i Stany Zjednoczone – podaje WTO.

Ruch turystyczny rósł do zeszłego roku nieprzerwanie od roku 2009, kiedy to światowy kryzys gospodarczy doprowadził do spadku o 4 procent, licząc rok do roku.

WTO podaje, że ​​większość ekspertów nie przewiduje powrotu aktywności turystów do poziomu sprzed pandemii przed 2023 rokiem.

ZOBACZ TEŻ: Eksperci: W 2023 roku turystyka znowu zacznie bić rekordy

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Włochy – nad morzem rekordowy ruch turystów

We włoskich miejscowościach nadmorskich notuje się rekordowy napływ turystów. Znacznie wzrosła liczba cudzoziemców, którzy ...

Wystawa zabytkowych pojazdów w Muzeum Motoryzacji Topacz w Ślęzie

Dolny Śląsk tropem zabytków techniki

Dolny Śląsk idzie śladem Górnego Śląska i wytycza własny Szlak Zabytków Techniki. Umowę w ...

Podatek od wycieraczek i serwetek w Modenie

Podatek od wycieraczek, a także od serwetek w barach wprowadzono w Modenie na północy ...

Kongres PIT: Potrzebujemy kompleksowego prawa

Jak najlepsze wdrożenie ustawy o imprezach turystycznych i doprowadzenie do przygotowania nowego, kompleksowego prawa ...

TSS pomaga promować się na Instagramie

Niemiecka organizacja branżowa Touristik Service System (TSS) przygotowała dla agentów bezpłatne materiały do publikacji ...

Nowy rekord wrocławskiego lotniska

W 2016 roku Port Lotniczy Wrocław obsłużył 2,4 miliona ludzi, czyli o 100 tysięcy ...