Wielka Brytania – wyjazdy zagraniczne najwcześniej w czerwcu?

Ciepła pogoda skłoniła londyńczyków do organizowania pikników w parkach (na zdjęciu St James Park w centrum miasta). Fot. AFP

Przed czerwcem Brytyjczycy raczej nie wyjadą na zagraniczne wakacje – taką decyzję ogłosić ma premier Boris Johnson.

Zielony, pomarańczowy i czerwony – takimi kolorami oznaczone będą inne kraje, w zależności od tego, jak przebiega w nich program szczepień i jaka jest ich sytuacja epidemiczna – donosi brytyjska gazeta „The Sun” w elektronicznym wydaniu.

W zależności od tego, w jakiej grupie znajdzie się dane państwo, do którego mieszkańcy Wysp będą chcieli wyjechać, będą po powrocie musieli spełnić przypisane do niego warunki. W wypadku kierunków „zielonych” przed wylotem trzeba będzie wykonać na własny koszt szybki test metodą przepływu bocznego (LTF, chodzi o badanie u osób, które nie mają żadnych objawów zakażenia koronawirusem), a następnie w ciągu kilku dni od wylądowania badanie na nowe odmiany koronawirusa.

CZYTAJ TEŻ: Brytyjczycy wydają więcej na wakacje. Chcą czegoś wyjątkowego

Kto będzie wracał z państw i regionów oznaczonych pomarańczowym kolorem dodatkowo będzie musiał poddać się 10-dniowej kwarantannie w domu. Jeśli po pięciu dniach zrobi badanie, a wynik będzie negatywny, będzie zwolniony z izolacji.

Jeśli chodzi o kierunki „czerwone” różnica będzie polegać na tym, że trzeba będzie odbyć kwarantannę w wyznaczonym hotelu na własny koszt, czyli tak, jak ma to miejsce obecnie.

Gazeta podaje, że na razie na liście zielonej znajdą się Stany Zjednoczone, kraje Zatoki Perskiej i Izrael, a to dzięki zaawansowanemu programowi szczepień. Na pierwszym miejscu plasuje się Izrael, w którym podano 110 dawek szczepionki na 100 osób, na kolejnym Zjednoczone Emiraty Arabskie (84,1), na trzecim Bahrajn (46).

W Stanach Zjednoczonych wskaźnik ten wynosi 44,6, w Wielkiej Brytanii 52,4, a na Malcie 37 (to drugi kraj w Europie z najwyższym wskaźnikiem szczepień). Większość krajów Starego Kontynentu kwalifikuje się do strefy pomarańczowej. Francja, która właśnie weszła w trzeci lockdown, zaszczepiła 16 osób na 100 mieszkańców, Hiszpania i Włochy 16,5, a Grecja 15,6.

W poniedziałkowym wystąpieniu, 5 kwietnia, Johnson ma też, według „The Sun”, wyjaśnić, jak Brytyjczycy będą mogli korzystać z certyfikatów szczepień, by podróżować.

Podobno ma ogłosić też, że najwcześniejszym terminem wyjazdów zagranicznych będzie czerwiec. Lutowe jego wystąpienie sugerowało, że będzie to 17 maja. Brytyjczycy kierując się tym wskazaniem, zaczęli śmielej planować wyjazdy i kupować w biurach podróży wycieczki.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polscy narciarze chcą zjeżdżać z krajowych stoków

Narciarze chcą szusować tej zimy w Polsce, obawiając się komplikacji związanych z wyjazdem do ...

Neckermann: Rodzinne wakacje w tym roku tańsze

Bułgaria, Grecja i Turcja – to kraje, które najchętniej wybierają na wakacje klienci biura ...

Jedenaście firm kupiło francuskiego Thomasa Cooka

Nieco ponad milion euro wyłożyli inwestorzy na 149 salonów sprzedaży Thomasa Cooka we Francji. ...

Więcej turystów odwiedziło Niemcy

0 3,1 procent wzrosła liczba noclegów sprzedanych zagranicznym turystom w Niemczech, liczona rok do ...

O’Leary: Po kryzysie czekają nas żniwa

Zdaniem prezesa Ryanaira, Michaela O’Leary’ego, kiedy ruszy ruch lotniczy uziemiony pandemią, między liniami lotniczymi ...

Za rok wakacje w Grecji będą droższe?

Na 32 wyspach greckich od 1 stycznia 2018 roku będzie obowiązywać wyższa stawka VAT-u, ...