Wielka Brytania – wyjazdy zagraniczne najwcześniej w czerwcu?

Ciepła pogoda skłoniła londyńczyków do organizowania pikników w parkach (na zdjęciu St James Park w centrum miasta). Fot. AFP

Przed czerwcem Brytyjczycy raczej nie wyjadą na zagraniczne wakacje – taką decyzję ogłosić ma premier Boris Johnson.

Zielony, pomarańczowy i czerwony – takimi kolorami oznaczone będą inne kraje, w zależności od tego, jak przebiega w nich program szczepień i jaka jest ich sytuacja epidemiczna – donosi brytyjska gazeta „The Sun” w elektronicznym wydaniu.

W zależności od tego, w jakiej grupie znajdzie się dane państwo, do którego mieszkańcy Wysp będą chcieli wyjechać, będą po powrocie musieli spełnić przypisane do niego warunki. W wypadku kierunków „zielonych” przed wylotem trzeba będzie wykonać na własny koszt szybki test metodą przepływu bocznego (LTF, chodzi o badanie u osób, które nie mają żadnych objawów zakażenia koronawirusem), a następnie w ciągu kilku dni od wylądowania badanie na nowe odmiany koronawirusa.

CZYTAJ TEŻ: Brytyjczycy wydają więcej na wakacje. Chcą czegoś wyjątkowego

Kto będzie wracał z państw i regionów oznaczonych pomarańczowym kolorem dodatkowo będzie musiał poddać się 10-dniowej kwarantannie w domu. Jeśli po pięciu dniach zrobi badanie, a wynik będzie negatywny, będzie zwolniony z izolacji.

Jeśli chodzi o kierunki „czerwone” różnica będzie polegać na tym, że trzeba będzie odbyć kwarantannę w wyznaczonym hotelu na własny koszt, czyli tak, jak ma to miejsce obecnie.

Gazeta podaje, że na razie na liście zielonej znajdą się Stany Zjednoczone, kraje Zatoki Perskiej i Izrael, a to dzięki zaawansowanemu programowi szczepień. Na pierwszym miejscu plasuje się Izrael, w którym podano 110 dawek szczepionki na 100 osób, na kolejnym Zjednoczone Emiraty Arabskie (84,1), na trzecim Bahrajn (46).

W Stanach Zjednoczonych wskaźnik ten wynosi 44,6, w Wielkiej Brytanii 52,4, a na Malcie 37 (to drugi kraj w Europie z najwyższym wskaźnikiem szczepień). Większość krajów Starego Kontynentu kwalifikuje się do strefy pomarańczowej. Francja, która właśnie weszła w trzeci lockdown, zaszczepiła 16 osób na 100 mieszkańców, Hiszpania i Włochy 16,5, a Grecja 15,6.

W poniedziałkowym wystąpieniu, 5 kwietnia, Johnson ma też, według „The Sun”, wyjaśnić, jak Brytyjczycy będą mogli korzystać z certyfikatów szczepień, by podróżować.

Podobno ma ogłosić też, że najwcześniejszym terminem wyjazdów zagranicznych będzie czerwiec. Lutowe jego wystąpienie sugerowało, że będzie to 17 maja. Brytyjczycy kierując się tym wskazaniem, zaczęli śmielej planować wyjazdy i kupować w biurach podróży wycieczki.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Szpikowski: Czekając na CPK rozwiniemy Lotnisko Chopina

– Podejmiemy rozbudowę Lotniska Chopina, ale już tylko w ramach konkretnej funkcji lotniska przesiadkowego ...

Royal Caribbean zawiesza rejsy do 11 kwietnia

Największy na świecie armator rejsów wycieczkowych Royal Caribbean Cruises poinformował, że zawiesza wszystkie rejsy ...

Rzecznik Praw Obywatelskich: Overbooking godzi w prawa konsumentów

Linie lotnicze sprzedają więcej biletów, niż mają miejsc w samolotach. To może naruszać prawa ...

Betlej: Tanie linie dodają wakacyjne trasy

Tanie linie lotnicze planują na nowy sezon letni więcej kierunków stricte wakacyjnych. To konkurencja ...

Nowy szef DER Touristik chce wstrząsnąć firmą

W ostatnich latach DER Touristik tracił udziały w niemieckim rynku turystyki wyjazdowej. Nowy prezes ...

Komisja Europejska: Vouchery to opcja, a nie obowiązek

Komisja Europejska przypomniała touroperatorom i liniom lotniczym o obowiązku zwracania pieniędzy za odwołane wyjazdy. ...