Niedzielski: W wakacje będziemy wracali do normalności

Adam Niedzielski pierwszy raz odniósł się do wakacji w pozytywnym tonie w kontekście pandemii. Fot. Ministerstwo Zdrowia.

Myślę, że w wakacje będziemy wracali do normalnego funkcjonowania – mówi w rozmowie z tygodnikiem „Sieci” minister zdrowia Adam Niedzielski.

W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” w rozmowie pod tytułem „Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze” Niedzielski wyjaśnia, na jakim etapie pandemii jesteśmy i kiedy będziemy mogli normalnie żyć.

Narzeka, że Polacy nie przestrzegają zasad lockdownu, za mało ograniczają swoją ruchliwość, jest on więc coraz mniej skuteczny. „O ile rok temu tzw. lockdown powodował gwałtowny spadek mobilności społecznej, o tyle dziś jest już z tym znacznie gorzej, co pokazują np. analizy danych telefonii komórkowych (…). Lockdown jest najprostszą formą odpowiedzi na zagrożenie. (…) To jest czynnik, który w bardzo istotnym stopniu wpływa na to, jakie są skutki pandemii w rożnych krajach. Oczywiście mówimy tu o pewnym zmęczeniu społecznym, ale jest też kwestia kultury społecznej, jeśli idzie o przestrzeganie regulacji. Nie zawsze chodzi o przepisy, czasem o zwykłe zalecenia czy wręcz prośby, apele. Z tą pandemią wygrywają państwa, które są bardziej zdyscyplinowane”.

CZYTAJ TEŻ: Betlej: Kierunki turystyczne ciągle mocno zainfekowane

Zdaniem ministra ewentualna czwarta fala epidemii nie będzie miała już takich rozmiarów jak poprzednie dzięki wytworzeniu odporności w społeczeństwie i szczepieniom. „Wojna trwa, ale jesteśmy już po lądowaniu w Normandii” – mówi.

Zagrożenie koronawirusem zostanie sprowadzone do poziomu grypy. Społeczeństwo będzie musiało przyzwyczaić się jednak do regularnych szczepień przeciwko koronawirusowi.

Adam Niedzielski mówi też, że niedługo rozpocznie się dyskusja nad wprowadzeniem tak zwanych paszportów covidowych, nad którymi pracuje Komisja Europejska. „Mamy tu trochę argumentów w dyskusji” – zaznacza. Według niego mówienie o paszporcie w sytuacji, gdy szczepienia nie są powszechne, jest przedwczesne, a w Polsce mamy już certyfikaty szczepionkowe.

Zapowiada, że we wrześniu dzieci i młodzież będą mogli wrócić do szkół i uczyć się jak dawniej, w normalnym trybie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Dobre siedem miesięcy dla Turcji

O 14,1 procent wzrosła liczba turystów zagranicznych, którzy odwiedzili Turcję w pierwszych siedmiu miesiącach ...

Niemcy boją się zamachów na koleje

Niemiecki Federalny Urząd Kryminalny ostrzega, że dżihadyści mogą planować zamachy terrorystyczne na pociągi – ...

Szef Thomasa Cooka broni swojej premii

Peter Fankhauser bronił przed komisją parlamentarną, badającą okoliczności upadku Thomasa Cooka, swojej premii, którą ...

Iran zakazuje wjazdu do kraju Chińczykom

Władze Iranu zakazały wjazdu do kraju obywatelom Chin – podała agencja informacyjna IRNA. Decyzja ...

Jedenaście firm kupiło francuskiego Thomasa Cooka

Nieco ponad milion euro wyłożyli inwestorzy na 149 salonów sprzedaży Thomasa Cooka we Francji. ...

Betlej: Pogoda nad Bałtykiem może zaszkodzić biurom podróży

Prognozy pogody dla Polski mogą spowodować, że Polacy zapomną o zeszłorocznym zimnym lecie i ...