Zwolnienie ze składek ZUS, dofinansowanie wynagrodzeń pracowników na trzy miesiące, świadczenia postojowe oraz dotacje dla mikro i małych przedsiębiorców przewiduje nowelizacja rozporządzenia „w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID–19„.
Są w nim wszystkie, objęte wcześniejszymi rozporządzeniami grupy zawodowe z dziedziny turystyki: przewoźników autokarowych (49.39.Z), organizatorów turystyki (79.12.Z), agentów turystycznych (79.11.A), pilotów wycieczek i przewodników turystycznych (79.90.A), agentów IATA (79.90.C), hoteli (55.10.Z) i innych obiektów noclegowych (55.20.Z).
Wnioski o pomoc mogą składać przedsiębiorcy, którzy 31 marca 2021 r. prowadzili działalność gospodarczą, oznaczoną według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). O pomoc będzie można się ubiegać od 26 kwietnia.
– Dotarły do nas sygnały, że niektórzy przedsiębiorcy nie zaktualizowali w zeszłym roku w porę swoich danych odnośnie do prowadzonej działalności w rejestrach publicznych – mówił przed publikacją rozporządzenia a po decyzji rządu (zapadła dzisiaj) wiceminister rozwoju, pracy i technologii Marek Niedużak. – W związku z tym nie spełniali jednego z formalnych warunków uzyskania pomocy. Nam natomiast zależy na tym, aby wsparcie trafiało do firm, które faktycznie prowadzą teraz rodzaj działalności objęty obostrzeniami. Właśnie dlatego termin weryfikowania kodów PKD przesunięty został na 31 marca 2021 r.
Jak dodaje, wprowadzono dodatkowy okres, w stosunku do którego możliwe będzie wykazanie spadku przychodów. Składając wnioski o wsparcie, będzie można wykazać spadek przychodów także w stosunku do lutego 2020 r., a więc miesiąca, w którym funkcjonowanie gospodarki nie było jeszcze zakłócone.