Branża turystyczna jednoczy się. Powołuje Polską Radę Turystyki

Fot. PLOT

Potrzebujemy silnej reprezentacji do rozmów z administracją państwową – stwierdziło osiemnaście lokalnych i ogólnopolskich organizacji turystycznych i powołały wspólną Polską Radę Turystyki.

Jak czytamy w komunikacie Rady, zrzeszające się organizacje postanowiły „połączyć siły, by razem poszukać rozwiązań i wspólnie stawić czoła dręczącym nas problemom”. Według prezesa Krakowskiej Izby Turystyki, Rafała Marka, w sumie Polska Rada Turystki skupia ponad 2500 członków.

Koordynowaniem działań Rady mają zająć się prezes Izby Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej Marek Ciechanowski, prezes, Turystycznej Organizacji Otwartej Alina Dybaś, prezes Krakowskiej Izby Turystyki Rafał Marek i prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych Marcin Wujec.

-Od dawna zabiegaliśmy jako Krakowska Izba Turystyki o integrację naszego środowiska – mówi Rafał Marek. – Dotąd brakowało jednego ciała, które mogłoby w naszym imieniu podejmować rozmowy z ministerstwami, parlamentem, agendami rządowymi. W najbliższym czasie zbierzemy nasze postulaty i je uszeregujemy – dodaje.

-Bardzo się cieszę, że branża się jednoczy – mówi Marcin Wujec z OSAT. – OSAT chętnie przystał do wspólnej inicjatywy. Widzimy w tym dużą korzyść dla całego środowiska. Branża turystyczna walczy teraz o przetrwanie. A Rada może być partnerem, jednym głosem, w rozmowach o pomocy dla niej ze stroną rządową. W tym sensie można powiedzieć, że nowa Rada jest kontynuatorką – na polu samej turystyki – powstałego w marcu sztabu antykryzysowego, działającego przy Ministerstwie Rozwoju, kiedy powstawały pierwsze tarcze ratunkowe dla branż związanych z turystyką.

-Nie możemy już dłużej czekać, musimy działać. Zapraszamy do Rady kolejne organizacje – dodaje.

-Mimo że Turystyczna Organizacja Otwarta liczy już 1200 członków uważamy, że warto łączyć siły, żeby działać wspólnie – deklaruje Alina Dybaś z TOO. – Liczymy, że dzięki temu łatwiej będzie nam prowadzić z rządem rozmowy w sprawach dla branży turystycznej najważniejszych. TOO wniesie do nowej struktury swoją świeżość, dynamikę i aktywność, których nam niewątpliwie nie brakuje.

W składzie Rady nie ma dużych ogólnopolskich organizacji z dużą tradycją, jak Polska Izba Turystyki, Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego czy Polska Izba Hotelarzy. Jak zapewniają liderzy nowo powołanej struktury, dostały one zaproszenie, ale jeszcze nie odpowiedziały, czy będą chciały się przyłączyć do ich inicjatywy.

Oto treść komunikatu Polskiej Rady Turystyki

„Jako przedstawiciele organizacji oraz stowarzyszeń działający w szeroko rozumianej branży turystycznej w Polsce i poza jej granicami powołujemy niniejszym do życia Polską Radę Turystyki.

Ostatnie miesiące są dla nas wszystkich nie lada wyzwaniem. Walczymy nie tylko ze skutkami pandemii SARS-CoV-2, ale również z wynikającymi z niej pośrednio sytuacjami ekonomicznymi, gospodarczymi i społecznymi. Nasze firmy tworzone często latami, nasza pozycja zawodowa oraz wytwarzane miejsca pracy są zagrożone. Dla niektórych minione miesiące okazały się za trudne i mimo starań musieli zlikwidować prowadzone biznesy. Niektórzy z nas próbują się przebranżowić, inni poświęcają prywatny majątek na utrzymanie miejsc pracy.

W związku z powyższym postanowiliśmy połączyć siły, by razem poszukać rozwiązań i wspólnie stawić czoła dręczącym nas problemom. Dlatego w dniu 5.11.2020 r podjęliśmy decyzję o powołaniu Polskiej Rady Turystyki.

Założeniem Rady jest wielowariantowa reprezentacja wszystkich podmiotów powiązanych z branżą turystyczną działających zarówno na terenie Polski jak i poza jej granicami. Celem naszego zjednoczenia jest powołanie silnej reprezentacji do działania zarówno na szczeblu lokalnym jak i w trakcie rozmów z administracją państwową.

W nadchodzącym tygodniu, zaprezentujemy Wam nasze postulaty oraz plan działania. Nadto wszystkie izby oraz stowarzyszenia zapraszamy do współpracy i zjednoczenia.

W skład Członków Założycieli Polskiej Rady Turystyki wchodzą:

 • Dolnośląska Izba Turystyki- Federacja Stowarzyszeń Przewodnickich
 • Izba Gospodarcza Krąg Turystyki Zdrowotnej
 • Izba Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej
 • „Gremium” Małopolska Izba Hotelarska
 • Nowosądecka Izba Turystyki
 • Krakowska izba Turystyki
 • Krakowska Kongregacja Kupiecka
 • Ogólnopolskie Stowarzyszenie Agentów Turystycznych
 • Regionalna Izba Turystyki w Lublinie
 • Stowarzyszenie Ekologicznego Transportu Autokarowego STEKTRA
 • Stowarzyszenie Turystyki i Atrakcji Rodzinnych
 • Szczyrkowska Izba Gospodarcza
 • Śląska Izba Turystyki
 • Turystyczna Organizacja Otwarta
 • Warszawska Izba Turystyki
 • Wielkopolska Izba Turystyki
 • Związek Pracodawców Turystyki Lewiatan.”

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Grecja: Robimy krok milowy w turystyce

O 12 procent wzrosła liczba przyjazdów do Grecji w pierwszych ośmiu miesiącach roku. Inwestorzy ...

Zatopione wraki, sztuczne rafy – Kreta ma plan dla nurków

U wybrzeży Krety powstanie pierwszy park nurkowy z wrakami statków i sztuczną rafą koralową. ...

Domy towarowe przejmują salony Thomasa Cooka

Niemiecka sieć centrów handlowych Karstadt Kaufhof przejmuje 106 salonów Thomasa Cooka i platformę sprzedażową ...

MEN: Wycieczki szkolne tak, ale w reżimie sanitarnym

Szkoły mogą organizować wycieczki dla uczniów z zachowaniem reżimu sanitarnego – mówi minister edukacji ...

Do Egiptu przyjeżdża tysiąc turystów dziennie

Od przywrócenia z początkiem lipca lotów międzynarodowych codziennie do Egiptu przylatuje około tysiąca gości ...

Amerykańskie lotniska przegrywają ze śniegiem

Ostra zima ponownie atakuje w Stanach Zjednoczonych. Najgorsza sytuacja jest na wschodnim wybrzeżu – ...