Rząd zgodzi się na pomoc dla autokarów, pilotów i przewodników

Fot. Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna

Przewozy autokarowe, piloci i przewodnicy turystyczni, firmy świadczące usługi pralnicze i cateringowe – ten zakres działalności rząd zgodzi się dodatkowo wesprzeć pomocą za listopad.

Dzisiaj zbierze się w Sejmie komisja polityki społecznej i rodziny. Posłowie będą rozpatrywać ponad 450 poprawek, jakie Senat wniósł do ustawy zwanej tarczą 6.0. Poprawki senatorów zmierzały głównie do rozszerzenia listy beneficjentów pomocy, zaplanowanej jako pomoc dla branż zamkniętych decyzjami rządu w listopadzie. Dodali oni cały wachlarz zawodów związanych z turystyką, w tym pilotów i przewodników turystycznych, organizatorów turystyki, agentów turystycznych, hotelarzy i właścicieli innych obiektów noclegowych, a także pracowników transportu autokarowego.

CZYTAJ WIĘCEJ: Cała turystyka objęta tarczą 6.0… ale tylko na kilka godzin

Komisja będzie głosować nad rekomendowaniem izbie poszczególnych propozycji senatorów. Stanowisko posłów koalicji rządzącej, Zjednoczonej Prawicy, zwykle jest zgodne ze stanowiskiem w danej sprawie rządu. Tymczasem rząd jest generalnie niechętny senackim poprawkom. Niemniej jednak podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii Marek Niedużak i dyrektor departamentu turystyki Dominik Borek zapowiadali, że rząd prawdopodobnie zgodzi się na pomoc dla pilotów i przewodników turystycznych. W sprawie pozostałych zawodów miał to jeszcze „przeanalizować”. Dzisiaj w rozmowie z PAP Niedużak postawił kropkę nad i – przyznał, że rada ministrów dopuści jedynie poprawki dotyczące kilku grup zawodowych: pilotów i przewodników turystycznych, przewoźników autokarowych, pralni (chodzi głównie o pralnie pracujące na rzecz hoteli) i firm cateringowych.

ZOBACZ TEŻ: OSAT do premiera: Nie zapominajmy o pomocy dla firm jednoosobowych

Posiedzenie Senatu odbyło się w sobotę. W sobotę obradował też Sejm, początkowo marszałek Elżbieta Witek planowała natychmiastowe zajęcie się ustawą. Wskutek jednak spiętrzenia prac i braku czasu ustawa nie wróciła tego dnia do Sejmu. Dlatego Sejm zajmie się nią prawdopodobnie dopiero podczas posiedzenia zaplanowanego na 9-10 grudnia. Nie sprawdziły się na razie sugestie, w tym wicemarszałka Ryszarda Terleckiego, że posiedzenie może być przyspieszone na 4 grudnia, czyli jutro.

Niedużak zapowiedział też, że rząd pozytywnie ustosunkuje się do poprawki zakładającej, że pomocą objęte zostaną firmy założone po 30 listopada 2019 roku, które wcześniej były pozbawione pomocy ponieważ nie mogły wykazać spadku przychodów, liczonego rok do roku. Jak zapewnił wiceminister rozwoju, firmy te dostaną dofinansowanie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Po uchwaleniu tarczy 6.0 rząd będzie mógł przyznawać kolejne transze pomocy w uproszczonym trybie – poprzez wydawanie rozporządzeń.

WARTO: TOO: Zapytaj rząd, dlaczego cię wykluczył z pomocy

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Egipt jednak nie dla Polaków. Została Turcja i Tunezja

Od jutra samoloty z Polski mogą latać do Turcji i Tunezji. Z listy dozwolonych ...

Polacy w pociągu wciąż daleko od Europy

Najczęściej na Pomorzu, najrzadziej na Lubelszczyźnie – statystyczny Polak wsiada do pociągu średnio osiem ...

Niemieccy agenci sprzedają więcej rejsów

Rejsy wycieczkowe zyskały uznanie niemieckich turystów. Co ważne dla agentów, ten rodzaj oferty klienci ...

Największa nad Morzem Śródziemnym wioska wakacyjna powstanie w Bodrum

12 milionów metrów kwadratowych zajmie nowy kurort w Bodrum. Znajdą się w nim m.in. ...

Cena lotu spadła? Google odda różnicę

Jeśli do 2 września cena biletu lotniczego zarezerwowanego za pośrednictwem Google Flights spadnie i ...

Rosjanie i Chińczycy zaproszą na podwodny rejs

Pod koniec tego roku w rejs uda się pierwsza turystyczna łódź podwodna. Budują ją ...