Senat: Bon turystyczny dla seniorów. W Sejmie raczej bez szans

Seniorzy mogliby zapłacić bonami tylko za usługi świadczone w Polsce. Fot. Aleksander Kramarz.

Senat zdecydował, że wyśle do Sejmu jako własny, projekt nowelizacji ustawy o Polskim Bonie Turystycznym. Chodzi w nim o przyznanie prawa do bonów emerytom i rencistom.

Za przyjęciem projektu głosowało 54 senatorów, 43 wstrzymało się od głosu. Senat będzie reprezentować w dalszych pracach nad projektem senator Marek Borowski (Lewica).

Projekt ustawy zakłada, że emeryci i renciści dostaną jednorazową dopłatę do wypoczynku w wysokości 500 złotych w formie Polskiego Bonu Turystycznego. Jeśli Sejm zgodziłby się na taką zmianę, seniorzy mogliby zapłacić bonem – tak jak jest teraz w wypadku rodzin z dziećmi – za pobyt w hotelu, pensjonacie czy gospodarstwie agroturystycznym między 1 września tego roku a 31 marca 2022 roku. Ta druga data to data, do kiedy ważne są obecne bony, te z których korzystają obecnie dzieci do lat 18.

CZYTAJ TEŻ: Prezes POT: Bon turystyczny ma przyszłość

W ocenie senatorów, którzy zgłosili nowelizację, rozwiązanie to nie tylko przyczyni się do finansowego wsparcia polskiej branży turystycznej dotkniętej społeczno-gospodarczymi skutkami COVID-19, ale także osób z małymi emeryturami i rentami.

– Bony mają znaczenie społeczne, ponieważ jak pokazują badania, polscy seniorzy o wiele rzadziej niż seniorzy w innych krajach europejskich wyjeżdżają na wypoczynek – argumentuje senator Krzysztof Kwiatkowski (niezależny), jeden z projektodawców, przewodniczący senackiej komisji ustawodawczej. – Przy tym bonem turystycznym można opłacić częściowo zabiegi rehabilitacyjne, co w sytuacji ludzi starszych miałoby dodatkowo sens – dodaje.

W Polsce jest około 9 milionów emerytów i rencistów, koszt bonów dla nich, jaki musiałby ponieść Skarb Państwa, wyniósłby więc co najmniej 4,5 miliarda złotych. To więcej niż koszt obecnych bonów dla dzieci, które według szacunków rządu mają kosztować około 4 miliardów złotych. Do tego prawo do bonu uzyskiwaliby też nowi emeryci i renciści, czyli osoby, które przeszłyby na emeryturę lub rentę po 1 września 2021 roku, ale przed 31 marca 2022 roku.

Zdaniem Kwiatkowskiego uchwalenie bonu dla emerytów nie pociągnie kosztów z budżetu państwa. Będzie bowiem można wykorzystać pieniądze zarezerwowane na bony dla dzieci. – Na razie aktywowano tylko jedną trzecią bonów turystycznych, a minął już roku od ich wprowadzenia. Już widać, że bony turystyczne dla dzieci nie zostaną w pełni wykorzystane – uważa.

CZYTAJ WIĘCEJ: U progu sezonu Polacy wydali 124 miliony z bonów turystycznych

Projekt senacki nie ma poparcia rządu, nie ma więc większych szans w Sejmie. Prawdopodobnie trafi do sejmowej „zamrażarki”, czyli nie będzie kierowany do dalszych prac. Wystarczy, że zostanie przytrzymany kilka miesięcy, a minie termin 1 września i, szerzej, sensowność jego uchwalenia.

Objęcie bonem turystycznym seniorów senatorowie opozycji podjęli już podczas prac nad obecną ustawa o Polskim Bonie Turystycznym. Ich poprawki odrzuciła większość rządowa.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

DER Touristik buduje w Chorwacji

50 milionów euro zainwestuje DER Touristik w budowę swojego pierwszego hotelu w Chorwacji. Czterogwiazdkowy ...

Niemcy doceniają agentów turystycznych

W Niemczech podróżni wolą rezerwować wakacje u agentów niż sami – wynika z analizy ...

Branża turystyczna do Brukseli: Lepsze testy niż kwarantanna

Europejskie organizacje branży turystycznej proszą szefową Komisji Europejskiej o wywarcie nacisku na rządy krajów, ...

Wizz Air: Nie wiesz dokąd lecieć? Podpowiemy

Wizz Air uruchomił usługę Trip Planner, służącą do wyszukiwania stron internetowych pomocnych w wyborze ...

Koronawirus wędruje przez świat. W Europie najlepiej poczuł się we Włoszech

Odwołane rezerwacje w hotelach, karnawał bez entuzjazmu, a sklepy bez niektórych towarów. Z dnia ...

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz

Minister Emilewicz zaprasza na weekend za pół ceny

Do 31 stycznia potrwa rejestracja przedsiębiorców turystycznych chętnych do wzięcia udziału w ósmej już ...