13 milionów turystów w Maroku

Fot. Nelly Kamińska

O 5,2 procent, do 13 milionów, wzrosła w ubiegłym roku liczba zagranicznych turystów, którzy odwiedzili Maroko. Ponad połowa z nich zatrzymała się w Agadirze lub Marrakeszu.

W minionym roku do Maroka przyjechało rekordowe 13 milionów gości, o 5,2 procent więcej niż w roku 2018 – podaje serwis The Arab Weekly, powołując się na dane Marokańskiego Obserwatorium Turystycznego. Połowa z nich to mieszkający za granicą Marokańczycy. Wśród cudzoziemców najwięcej było natomiast Francuzów (2 miliony) i Hiszpanów.

CZYTAJ TEŻ: Maroko ma więcej gości niż przed rokiem

Goście najchętniej zatrzymywali się w Marrakeszu i Agadirze – w tych dwóch miastach wykupili ponad 57 procent z 25,2 miliona noclegów. Marrakesz odnotował 8-procentowy wzrost liczby turystów, która sięgnęła 3 milionów. Z kolei hotele w całym regionie Marrakesz-Safi sprzedały ponad 8 milionów noclegów, a ich średnie obłożenie wyniosło 61 procent. To więcej niż średnia krajowa, która nie przekroczyła 45 procent. W całym kraju liczba pobytów w hotelach zwiększyła się o 5 procent w porównaniu z latami 2018 i 2019, a obroty hoteli wyniosły 760 milionów dolarów.

– Rok 2019 był rekordowy dla turystyki krajowej, nie możemy jednak dać się zwieść liczbom – mówi prezes Narodowej Konfederacji Turystyki (Confédération Nationale du Tourisme – CNT) zrzeszającej przedsiębiorstwa turystyczne, Abdellatif Kabbaj, cytowany przez portal. – 45-procentowe obłożenie to za mało, aby hotele osiągnęły zysk. Musimy je zwiększyć do ponad 70 procent, rozwijając transport lotniczy i inwestując więcej w promocję – dodaje.

ZOBACZ TAKŻE: Anglicy szturmują Turcję, Tunezję i Maroko

Ogółem przychody z turystyki sięgnęły 78,6 miliarda dirhamów (8,1 miliarda dolarów), podczas gdy rok wcześniej wyniosły 73 miliardy dirhamów (7,5 miliarda dolarów). Stanowią one około 10 procent marokańskiego PKB. W branży turystycznej pracuje ponad 750 tysięcy ludzi.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Mołdawia: Na Tour Salonie zaprosimy do winnic

Przedstawiciele winiarni Purcari i Asconi, a także pracownicy lokalnych biur podróży Tatra-Bis i Corina ...

Nowy rozkład lotów z Wrocławia

25 października w Porcie Lotniczym Wrocław wchodzi w życie zimowy rozkład lotów. Podróżni będą ...

Wnukowo już oficjalnie lotniskiem Tupolewa

Międzynarodowe lotnisko Wnukowo w Moskwie przyjęło imię Andrieja Nikołajewicza Tupolewa – radzieckiego generała i ...

IATA: Czeka nas rekordowy rok

Linie lotnicze zadowolone są z mijającego roku, a z jeszcze większym entuzjazmem patrzą na ...

Turyści z Budapesztu, którzy przylecieli dziś na Korfu

Grecja odmraża lotniska na wyspach

Od dziś, po trzymiesięcznej blokadzie, greckie lotniska regionalne znów przyjmują loty międzynarodowe. Grecja otworzyła ...

Lotnicze nagrody ekspertów – LOT doceniony

British Airways najlepszą linią lotniczą na świecie w 2019 roku. Kanadyjski Swoop najlepszym lotniczym ...