Okradają turystów, by finansować dżihadystów

Służby bezpieczeństwa Portugalii podejrzewają członków gangów okradających w tym kraju turystów o powiązania z organizacjami terrorystycznymi. Zabrane pieniądze mają służyć finansowaniu dżihadyzmu

Aktualizacja: 07.11.2017 08:17 Publikacja: 07.11.2017 08:01

Okradają turystów, by finansować dżihadystów

Foto: Pixabay

Według prowadzących śledztwo wśród złodziei okradających turystów mogą być członkowie organizacji terrorystycznych, a pozyskane nielegalnie środki mogą służyć zakupowi broni, paszportów i innych fałszywych dokumentów. Proceder prowadzony jest szczególnie na południu kraju, w turystycznym regionie Algarve.

Jak ujawnił lizboński tygodnik "Expresso", podejrzewane o związki z terroryzmem osoby miały okradać zagranicznych turystów w sposób dyskretny, zazwyczaj poprzez klonowanie ich kart kredytowych.

"Wielokrotnie takie osoby prowadzą nielegalny proceder w trakcie wykonywanej przez siebie pracy. Po zdobyciu zatrudnienia w hotelach lub sklepach działających wewnątrz centrów handlowych klonują karty kredytowe turystów" - ujawniła lizbońska gazeta.

Według "Expresso" członkowie gangów powiązanych z dżihadyzmem to głównie Marokańczycy i Tunezyjczycy. Choć proceder nasilił się szczególnie po 2015 roku, to rok wcześniej kilkudziesięciu posiadaczy kart kredytowych podejmujących pieniądze z portugalskich bankomatów padło ofiarą oszustów. W urządzeniach zamontowane były czytniki skanujące poufne dane z kart. Dzięki nim pobierano pieniądze w bankomatach zlokalizowanych w odległych krajach świata, m.in. w Indonezji.

"Tego typu praktyki, które nie mają bezpośredniego związku z działalnością terrorystyczną, prowadzone były kiedyś przez członków Al-Kaidy, a obecnie są stosowane przez bojowników Państwa Islamskiego" - napisał tygodnik "Expressso".

W ocenie stołecznego ekonomisty Miguela Monteiro wykrycie powiązań między przestępcami klonującymi karty płatnicze a organizacjami terrorystycznymi rzuca nowe światło na liczne przypadki okradania turystów w Portugalii.

- Prawdopodobnie w strukturę pozyskiwania środków do wspierania dżihadyzmu włączone są też pospolite przestępstwa, często popełniane w dużych miastach, takich jak Lizbona czy Porto. Poważnym źródłem finansowania tego typu działalności, i skuteczniejszym od kopiowania kart płatniczych, mogą być powszechne w miejscach turystycznych kradzieże portfeli. Wielokrotnie na tym procederze przyłapywano już zagraniczne gangi - opisuje Monteiro.

W Portugalii, pomimo zamieszkiwania na jej terytorium około 50 tys. wyznawców islamu, nie doszło dotychczas do zamachów ze strony muzułmańskich radykałów. Wprawdzie kilkudziesięciu potwierdzonych przez służby obywateli Portugalii wyjechało na Bliski Wschód, aby walczyć w szeregach Państwa Islamskiego (IS), ale nie utrzymują oni żadnego kontaktu z bliskimi.

W 2016 roku portugalskie służby zatrzymały dwóch obywateli Maroka, którzy próbowali werbować mieszkającą w Portugalii marokańską młodzież do IS na terenie Lizbony i Aveiro. Ich celem było utworzenie portugalskiej komórki tej organizacji terrorystycznej. Jeden z nich w przeszłości fałszował karty kredytowe.

Kilka miesięcy temu służby natknęły się na działalność na terenie Portugalii, Niemiec, Grecji i Czech międzynarodowej grupy fałszerzy dokumentów, w której skład wchodzili Marokańczycy i Algierczycy. Pomagali oni przerzucać do Europy obywateli Syrii i Afganistanu.

Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Turystyka
Turcy mają nowy pomysł na all inclusive
Turystyka
Włoskie sklepiki bez mafijnych pamiątek