Komornik zajmuje Wilczy Szaniec

Komornik rozpoczął czynności zmierzające do odzyskania od dzierżawcy majątku Skarbu Państwa w byłej kwaterze Hitlera Wilczy Szaniec w Gierłoży. Lasy Państwowe wypowiedziały prywatnej spółce dzierżawę, bo nie wywiązywała się z umowy

Publikacja: 04.04.2017 12:23

Komornik zajmuje Wilczy Szaniec

Foto: PAP

- Punktualnie o godz. 10.00 rozpoczęliśmy czynności komornicze z asystą policji i firmy ochroniarskiej. Komornik po kolei zajmuje majątek Skarbu Państwa w Wilczym Szańcu, m.in. kolejne pokoje w hotelu znajdującym się na terenie obiektu, następnie restaurację. Czynności pewnie potrwają kilka godzin - opisuje Zenon Piotrowicz, nadleśniczy nadleśnictwa Srokowo, na którego terenie znajduje się Wilczy Szaniec.

Wyjaśnił, że komornik spisuje protokół zajęcia na kolejnych nieruchomościach i ruchomościach, by następnie przekazać to właścicielowi, czyli Lasom Państwowym, które w imieniu Skarbu Państwa zarządzają byłą kwaterą Hitlera.

Do ostatniej chwili nie było wiadomo, czy dojdzie do zaplanowanych na dzisiaj czynności komorniczych. W piątek spółka dzierżawiąca Wilczy Szaniec złożyła do sądu wniosek o wyłączenie komornika. Wniosek został odrzucony przez Sąd Rejonowy w Kętrzynie w poniedziałek ok. godz. 15.

Dzisiaj i przez kilka następnych dni turyści do Wilczego Szańca będą wpuszczani za darmo, także wjazd samochodem na parking będzie bezpłatny. Lasy Państwowe będą musiały w tym czasie zainstalować własne kasy fiskalne, porządkując sprawy finansowe. Dziś właśnie Gierłoż zwiedza kilka grup zorganizowanych m.in. z Niemiec.

W 2012 roku umowę dzierżawy Wilczego Szańca na 20 lat zawarła z Lasami Państwowymi spółka Wilcze Gniazdo. Leśnicy wypowiedzieli spółce umowę dzierżawy w 2015 roku, z powodu niedotrzymywania zapisów umowy. Od dłuższego czasu dzierżawca nie płacił czynszu, choć działalność prowadził, nie było też zapowiadanej współpracy z resortem kultury.

Wilczy Szaniec (Wolfsschanze), położony w lasach w okolicach Kętrzyna, był w latach 1941-1944 kwaterą główną Adolfa Hitlera. Był to zamaskowany w lesie kompleks ok. 200 budynków: schronów i baraków. W jego skład wchodziły również dwa lotniska, elektrownia, dworzec kolejowy, ciepłownie, centrale dalekopisowe.

Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Turystyka
Kruche imperium „Królowej Zakopanego”
Turystyka
Nie tylko Energylandia. Przewodnik po parkach rozrywki w Polsce
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta