Zadbaj o zdrowie w Wieliczce

Publikacja: 28.10.2016 09:52

Foto: Ryszard Tatomir

Kopalnia soli w Wieliczce to idealne miejsce do wypoczynku i podreperowania zdrowia.

Pobyt w Kopalni Soli „Wieliczka” nie musi skończyć się na zwiedzaniu. Na głębokości 125 m w komorze Juliusza Słowackiego na gości czekają wygodne łóżka. Niewątpliwym atutem nocy spędzonej w komorze Słowackiego jest kopalniane powietrze - czyste, nasycone chlorkiem sodu, o leczniczych właściwościach.

Bo w kopalni soli zawsze jest taka sama pogoda i łagodna temperatura (ok. 14-16 stopni Celsjusza).

Leczenie kąpielami

O walorach zdrowotnych pobytu w tym miejscu informowali już XIX wieczni medycy. Lekarz salinarny dr Feliks Boczkowski zauważył, że górnicy pracujący w wielickiej kopalni rzadko zapadają na choroby układu oddechowego. W 1826 r. wprowadził więc leczenie kąpielami solankowymi, a 13 lat później uruchomił w Wieliczce Zakład Kąpieli Solankowych.

Wyniki badań opublikował w pierwszej polskiej rozprawie naukowej z zakresu leczenia solankowego „O Wieliczce pod względem historyi naturalnej, dziejów i kąpieli” (wyd. Bochnia, 1843). Uchodzi on za ojca tej dziedziny medycyny.

Dr Feliks Boczkowski tłumaczył w swojej książce: „Sól w ogólności wyższe musi mieć (…) przeznaczenie, gdyż ją opatrzność hojną ręką po całej rozsypała ziemi. Znajduje się w obszernem i niezgłębionem morzu, wytryska z wielu źródeł, napełnia obfitym skarbem wnętrzności ziemi, wchodzi w skład wielu ciał zwierzęcych i roślinnych. Zdaje się popierać proces galwaniczno-elektryczny i magnetyczny w całej naturze i przez to utrzymywać życie powszechne ziemi, jako też istot na niej znajdujących się”.

Modne w XIX stuleciu wyjazdy do wód uczyniły z podkrakowskiej miejscowości atrakcyjne uzdrowisko. Niestety jego rozwój przerwała rabacja galicyjska z 1846 r. Obserwacje doktora pogłębił i wykorzystał prof. Mieczysław Skulimowski. W roku 1964 na V poziomie Kopalni Soli „Wieliczka” uruchomił on pierwsze na świecie podziemne sanatorium „Kinga”. Osobom z dolegliwościami dróg oddechowych zaproponował subterraneoterapię, czyli metodę leczniczą wykorzystującą specyficzny mikroklimat podziemnych komór solnych.

W roku 2011 Kopalnia Soli „Wieliczka” otrzymała zaś status pierwszego w Polsce podziemnego sanatorium uzdrowiskowego. Współczesne uzdrowisko znajduje się na III poziomie kopalni, 135 m pod ziemią.

Wyjątkowy mikroklimat

Na wyjątkowość podziemnego mikroklimatu mają wpływ: izolacja od czynników zewnętrznych, redukcja promieniowania elektromagnetycznego, stabilne warunki klimatyczne, niska temperatura powietrza oraz jego wilgotność. Kopalniane powietrze posiada unikalny skład, zawiera aerozol solny, zjonizowane mikroelementy, charakteryzuje się wysoką czystością mikrobiologiczną oraz stałym, niskim poziomem alergenów (pyłki, grzyby, roztocza).

Wśród soli z powodzeniem można leczyć takie dolegliwości jak: astma oskrzelowa, przewlekła obturacyjna choroba płuc, przewlekłe zapalenie oskrzeli, przewlekłe zapalenie błony śluzowej nosa i gardła, zapalenie krtani i tchawicy, zapalenie zatok obocznych nosa, naczynioruchowe i uczuleniowe zapalenie błony śluzowej nosa, alergia skórna.

- Leczenie klimatyczne jest bardzo istotną metodą terapii wspomagającej w leczeniu przewlekłych chorób zapalnych dróg oddechowych zarówno alergicznych (alergiczny nieżyt nosa, astma oskrzelowa ), jak również niealergicznych (przewlekłe zapalenie zatok czy POChP) – potwierdza dr hab. med. Ewa Czarnobilska, kierownik Centrum Alergologii Klinicznej i Środowiskowej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. - Subterraneoterapia ma tą przewagę nad innymi metodami leczenia klimatycznego, że dodatkowo izoluje pacjenta przed ekspozycją zarówno na naturalne alergeny jak i substancje chemiczne – dodaje.

Ćwiczenia pod ziemią

Ulgę przynosi już samo oddychanie powietrzem nasyconym chlorkiem sodu. Niemniej najlepsze efekty lecznicze uzyskuje się, łącząc pobyt w solnych podziemiach z aktywną rehabilitacją układu oddechowego.

Kopalnia soli w Wieliczce organizuje wiele zajęć rehabilitacyjnych, które pozwalają na szybkie odbudowanie swojej kondycji. W soboty zajęcia ruchowe trwają 4 godziny. Ćwiczenia dobierane przez fizjoterapeutów, obejmują trening z elementami gimnastyki lub aerobiku, zabawy ruchowe. - Program jest adresowany do rodzin z dziećmi, osób dorosłych, seniorów, wszystkich chcących zrelaksować się i złagodzić skutki narażenia na zanieczyszczenie powietrza oraz zminimalizować objawy alergii – mówi dr Magdalena Paciorek, dyrektor ds. lecznictwa Uzdrowiska Kopalnia Soli „Wieliczka”. – Spacer połączony z inhalacją i z ćwiczeniami doskonale relaksuje i wycisza – podkreśla doktor Paciorek.

Można też poćwiczyć samemu. Do dyspozycji są np. steppery, ergometry, bieżnia, orbitreki, rowerki stacjonarne lub uczestniczyć w zajęciach w grupie (tańce integracyjne, zabawy dla dzieci, podziemny Nordic Walking).

Spacer w wodnej mgiełce

Na powierzchni działa zaś największa na południu Polski tężnia solankowa. Na jej budowę zużyto ok. 500 m sześciennych drewna. Wybór padł na modrzew, bo może on przetrwać w wodzie nawet 500 lat.

„Mury” tężni wznoszą się na wysokość 9 m, zaś ośmiokątna wieża widokowa sięga 22,5 m. Drewniany szkielet konstrukcji pokryty został tarniną, czyli dziką śliwą. Słona woda pochodzi z głębin wielickiej kopalni – posiada walory leczniczej wody mineralnej. Pod wpływem czynników atmosferycznych solanka częściowo paruje i nasyca powietrze solnym aerozolem. Z zewnątrz wygląda on jak mgiełka.

W tężni z powodzeniem można leczyć m.in. różne formy przewlekłego nieżytu nosa, astmę oskrzelową i choroby alergiczne dróg oddechowych, przewlekły nieżyt gardła i trąbki słuchowej, przewlekły nieżyt krtani. - Inhalacje solankowe dodatkowo odpowiednio nawilżają drogi oddechowe, docierają do zatok przynosowych i obwodowych dróg oddechowych, mobilizują miejscową odporność – wyjaśnia dr Ewa Czarnobilska. - Hipertoniczne roztwory działają bakteriobójczo i zwiększają wydzielanie śluzu, co w konsekwencji pozwala na oczyszczenie dróg oddechowych i zatok z zalegającej wydzieliny – wyjaśnia.

Tężnia Kopalni Soli „Wieliczka” to także doskonałe miejsce, do wypoczynku – warto wybrać się tam na rodzinny spacer (ruch wspomaga działanie inhalacji). Na dziedzińcu oraz wokół tężni są ławki, na których można odpocząć, zaś z wysokości tarninowych ścian oraz wieży roztacza się widok na malowniczą okolicę. Warto wspiąć się na mur, bo na jego szczycie doskonale widać drewniane rynny, rowki i kurki, którymi solanka jest rozprowadzana po tarninie.

Warto dodać, że pod koniec roku 2013 wielicka solanka pochodząca z głębokości ponad 250 m uzyskała świadectwo potwierdzające jej lecznicze właściwości. Może służyć do kąpieli oraz inhalacji.

Teksty powstały we współpracy z Kopalnią Soli „Wieliczka”

Kopalnia soli w Wieliczce to idealne miejsce do wypoczynku i podreperowania zdrowia.

Pobyt w Kopalni Soli „Wieliczka” nie musi skończyć się na zwiedzaniu. Na głębokości 125 m w komorze Juliusza Słowackiego na gości czekają wygodne łóżka. Niewątpliwym atutem nocy spędzonej w komorze Słowackiego jest kopalniane powietrze - czyste, nasycone chlorkiem sodu, o leczniczych właściwościach.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Turystyka
Turcy mają nowy pomysł na all inclusive
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Turystyka
Włoskie sklepiki bez mafijnych pamiątek