- To, co nas wyróżnia na tle innych muzeów w Polsce, to dialog ze współczesnością. Jesteśmy placówką, która mówi o wciąż żywej historii, rozgrywającej się na naszych oczach w różnych zakątkach świata. Wystawa stała będzie opowiadać o emigracji Polaków od początku XIX wieku aż do dziś - opisuje rzecznik prasowy Muzeum Emigracji w Gdyni Joanna Wojdyło.
Dodaje, że osoby polskiego pochodzenia stanowią szóstą pod względem wielkości diasporę na świecie. - To pokazuje, jaka jest ranga i znaczenie emigracji, która w niebagatelny sposób wpływa na polską kulturę i tożsamość - pokreśla.
Poza granicami kraju mieszka ponad 20 mln Polaków i osób polskiego pochodzenia. Obok największego skupiska polonijnego w Stanach Zjednoczonych, gdzie mieszka około 10 milionów osób o polskich korzeniach, naszych rodaków spotkać można niemalże w każdym państwie na świecie. Polska diaspora w Brazylii oceniana jest nawet na trzy miliony osób, w Niemczech na dwa miliony, około milionowe grupy znajdują się we Francji i Kanadzie.
- Wystawa pozwoli poczuć i zrozumieć, z czym wiązał się wyjazd w różnych czasach. Pokaże jak wyglądała morska podróż pasażerów III klasy, od zaokrętowania w Bremie, przez oceaniczny rejs - zarówno na, jak i pod pokładem, po procedurę imigracyjną na słynnej Wyspie Ellis, przez którą przeszły miliony ludzi z całego świata - dodaje rzecznik gdyńskiego muzeum.
Wyjaśnia, że na wystawie użyte zostaną technologie, których nie wykorzystano do tej pory w żadnej placówce muzealnej w Polsce. Jako przykład podaje m.in. trójwymiarowe kino 360 stopni, które zaoferuje widzom zupełnie nową jakość obrazu i dźwięku. Zaprezentowane zostaną w nim sylwetki wybitnych postaci m.in. operatora filmowego Sławomira Idziaka i scenografa Allana Starskiego.