Podróżujemy pełni obaw

Podczas urlopu najczęściej martwimy się, że wydamy za dużo pieniędzy, że ktoś nas okradnie lub że zgubimy bagaż – wynika z raportu „Polak na wakacjach"

Publikacja: 10.06.2014 18:42

Podróżujemy pełni obaw

Foto: Fotorzepa, Filip Frydrykiewicz F.F. Filip Frydrykiewicz

Raport przygotowała agencja ARC Rynek i Opinia na zlecenie Liberty Direct*.

Boimy się też zachorować i, że przytrafi się nam niebezpieczny wypadek. Co więcej, sen z powiek potrafi też spędzić perspektywa zastania na miejscu złych warunków zakwaterowania.

"Niemal co drugi Polak obawia się, że długo wyczekiwane wakacje będą go kosztowały więcej, niż to wynikało z jego wcześniejszych planów (44 proc.)" – donosi raport. - W jaki sposób założona cena wypoczynku może wzrosnąć? Turysta może zostać na przykład okradziony. O takiej ewentualności myśli aż 39 procent wyruszających w podróż Polaków. Tyle samo niepokoi się o swoje zdrowie i zastane na miejscu warunki zakwaterowania i wyżywienia.

Ryzyko wypadku martwi 33 procent respondentów, a 32 procent (z powodu słabej lub żadnej znajomości języka) przeraża perspektywa porozumiewania się z obcokrajowcami. Badani boją się także, że z przyczyn losowych będą zmuszeni odwołać wyjazd (24 proc.), stracą bagaż (19 proc.) albo zgubią się w obcym kraju (15 proc.).

- Pomimo wielu obaw, jakie wciąż budzą w nas zagraniczne wyjazdy, często wyruszamy w podróż bez dodatkowej ochrony. Choć z roku na rok coraz więcej Polaków pamięta o ubezpieczeniu podróżnym, w dalszym ciągu ponad 40 procent uważa, że jest to niepotrzebne  – mówi cytowana w komunikacie firmy Ilona Tomaszewska, ekspert ds. ubezpieczeń turystycznych Liberty Direct. – Tymczasem polisy turystyczne oferowane w Polsce należą do najtańszych w Europie i można je kupić już od 10 zł dziennie.

Obawy związane z wyjazdem staramy się ograniczać, rozpoczynając przygotowania dużo wcześniej. 76 procent Polaków planuje wakacje z co najmniej trzymiesięcznym wyprzedzeniem - w tym 5 procent aranżuje kolejne wyjazdy z rocznym, a 37 procent z półrocznym zapasem. Tylko 8 procent z nas korzysta z ofert last-minute.

Respondenci pytani o letni wypoczynek deklarowali, że na wakacjach cenią sobie przede wszystkim spokojne formy wypoczynku i starają się unikać ryzyka. Młodzi wolą spędzać wakacje nad morzem, a starsi podziwiając zabytki związane z kulturą i historią. Plażowanie i zwiedzanie to zresztą ulubione zajęcia Polaków na urlopie – wskazało je odpowiednio 68 i 56 procent respondentów. Lubimy też poznawać nowe kultury (45 proc.), wypoczywać w górach (42 proc.) i na łonie natury (38 proc.), poznawać nowych ludzi (32 proc.), a także brać udział w imprezach i innych rozrywkach, takich jak koncerty czy festiwale (29 proc.). 17 proc. Polaków idealny wyjazd kojarzy z wypoczynkiem w spa.

Tylko 23 procent badanych lubi spędzać wolny czas aktywnie. W tej grupie jako najchętniej uprawianą wakacyjną „aktywność" 66 procent wskazało turystykę, 58 procent jazdę na rowerze, 27 procent jazdę na nartach, 21 procent wspinaczkę lub bieganie, a 10 procent nordic walking. Bardziej intensywne sporty okazały się mniej popularne – jedynie 9 procent ludzi uprawia na urlopie windsurfing, a żeglarstwo i pływanie 3 procent.

Mimo licznych obaw związanych z wyjazdami, podróżujemy często i chętnie. Tylko 29 procent Polaków wybiera się w zagraniczną podróż rzadziej niż raz na dwanaście miesięcy. Największy odsetek turystów, bo 42 procent, wyjeżdża co roku, 21 procent co 6 miesięcy, a 4 procent co kwartał. Raz w miesiącu lub częściej podróżuje jedna setna z nas, a 4 procent w ogóle nie opuszcza kraju w celach turystycznych.

Najchętniej podróżujemy po Starym Kontynencie (52 proc.) i Polsce (40 proc.). Ok. 8 proc. polskich turystów zwykle wyjeżdża na wakacje poza Europę - to najczęściej osoby pomiędzy 25. a 34. rokiem życia.

Równocześnie w większości nie przepadamy za wczasami zorganizowanymi - wolimy planować wyjazdy we własnym zakresie (67 proc.). Omawiana tendencja jest najbardziej widoczna w grupie najmłodszych respondentów (75 proc. osób w wieku 18-24 lata). Najmniej chętni do podróżowania na własną rękę byli badani pomiędzy 35. a 44. rokiem życia.

*Raport przygotowano w oparciu o badanie opinii publicznej przeprowadzone w marcu przez firmę ARC Rynek i Opinia metodą ankiet internetowych CAWI na próbie 1029 osób. Cytowanie wyników możliwe tylko za podaniem źródła: „Polak na wakacjach", raport z badania ARC Rynek i Opinia na zlecenie Liberty Direct, marzec 2014.

Raport przygotowała agencja ARC Rynek i Opinia na zlecenie Liberty Direct*.

Boimy się też zachorować i, że przytrafi się nam niebezpieczny wypadek. Co więcej, sen z powiek potrafi też spędzić perspektywa zastania na miejscu złych warunków zakwaterowania.

Pozostało 94% artykułu
Turystyka
Nie tylko Energylandia. Przewodnik po parkach rozrywki w Polsce
Materiał Promocyjny
BaseLinker uratuje e-sklep przed przestojem
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Turystyka
Turcy mają nowy pomysł na all inclusive