Taką samą kwotę linia otrzymała już pięć lat temu od państwa, bo inaczej zbankrutowałaby. Zasadność wsparcia kwestionowała wówczas Bruksela.

Włosi szukają nabywcy pakietu 39,5 procent akcji Alitalii. Jego przejęciem nie są zainteresowane Air France/KLM, które mają już 25 procent włoskiej linii. Wiceprezes ds. finansowych Air France/KLM Philippe Calavia powiedział jedynie, że kolejne decyzje zostaną podjęte po ogłoszeniu przez Alitalię tegorocznych wyników, o których już wiadomo, że będą złe.

Pięć lat temu, aby dofinansować Alitalię, udziały w narodowym przewoźniku  przejęła od państwa grupa włoskich przemysłowców, bank Intesa Sanpaolo oraz operator autostrad Atlantia. Teraz przewoźnik wynajął Gruppo Banca Leonardo, który ma pomóc znaleźć nowe pieniądze na rynku. Zeszłoroczne straty linii sięgają 280 mln euro. Zarząd Alitalii postawił na trasy długodystansowe oraz próby nawiązania kontaktów z linią Etihad z Abu Zabi, której udziałowcy chcieli zaoferować 30 proc. udziałów –  informował dziennik „Il Sole 24 Ore". Ale Etihad  nie skomentował tej informacji.

Na razie Emiraty zajęte są rozbudowaniem centrum przesiadkowego w Belgradzie po wykupieniu 49 proc. Air Serbia. Serbowie kupili airbusy A319, ogłosili otwarcie 12 nowych połączeń, a przyszłym roku, kiedy to Etihad przejmie pełne zarządzanie w Air Serbia, mają uruchomić kolejne, w tym na trasie Belgrad–Warszawa. Rząd serbski i inwestor solidarnie  natychmiast dofinansują linię kwotami w wysokości 40 mln dol., a potem dodatkowo  60 mln dol. (każda ze stron po 30 mln). Rząd weźmie też na siebie dług przewoźnika, tak aby mógł on rozpocząć działalność z nowym inwestorem i czystym kontem.

Także rząd chorwacki chce pozbyć się narodowego przewoźnika – Air Croatia. Na rynku rozeszły się pogłoski, że chętnymi mogą być Turkish Airlines oraz indonezyjska Garuda i dwie linie chińskie – Hainan i China Southern Airlines.