Szybka kolej połączy Singapur - Kuala Lumpur

Singapur i Malezja ogłosiły plan budowy trasy szybkiej kolei. Podróż pociągiem (350 km) skróci się dzięki temu z 7 godzin do 90 minut

Publikacja: 20.02.2013 12:42

Obecne połączenie kolejowe powstało w czasach, gdy oba kraje były brytyjskimi koloniami, ma wiele stacji po stronie malezyjskiej.

Plan budowy takiego połączenia ogłosili wspólnie premier Malezji Najib Razak i Singapupru Lee Hsien Loong. Trasa ma powstać do 2020 r.

Nie podali jednak kosztu budowy magistrali. — Mamy pewne wstępne liczby, ale nie chcę ich podawać, bo zapadną w głowach ludzi — stwierdził Najib na wspólnej konferencji prasowej z Lee. Gospodarz spotkania zażartował, że Singapurczycy będą mogli zjeść obiad z przyjaciółmi w Kuala Lumpur, i tego samego dnia wrócić do siebie. — To strategiczny projekt dla obu krajów. Zmieni sposób patrzenia na siebie — dodał Lee i porównał go do popularnej trasy Paryż - Londyn.

Oba kraje należą do ASEAN liczącego 10 członków. Organizacja ta ma nadzieję na połączenie większości szlakami kolejowymi, przedłużenie ich do Chin, a może nawet do Indii. Teraz rozważa się budowę szlaku z Singapuru do Kunmingu w południowo-zachodnich Chinach. Dołączenie do chińskiej sieci superszybkich kolei wymagałoby budowy albo unowocześnienia 4069 km torów w kilku krajach.

Pomysł budowy szybkiego połączenia kolejowego Singapur-KL rzucił po raz pierwszy w latach 90. Francis Yeoh, szef malezyjskiego konglomeratu od infrastruktury YTL, który zbudował ekspresowe połączenie kolejowe z głównego lotniska stołecznego do centrum miasta.

Pomysł ten odraczano systematycznie z powodu kosztów. Malezyjskie środki przekazu stwierdziły w 2009 r., że budowa kosztowałaby 2,5-3,5 mld dolarów. Nadzieje na podjęcie prac ożyły w 2010 r., po mianowaniu Najiba premierem.

Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Turystyka
Turcy mają nowy pomysł na all inclusive
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Turystyka
Włoskie sklepiki bez mafijnych pamiątek