Z najnowszych badań Yehudy Bocka z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego wynika, że Wenecja obniża się w tempie około dwóch milimetrów na rok. – Ten efekt jest niewielki, ale istotny - zauważa naukowiec.
Biorąc pod uwagę, że poziom morza podnosi się w weneckiej lagunie, również w tempie około dwóch milimetrów rocznie, lekkie osuwanie się miasta podwaja tempo podnoszenia się linii wody w stosunku do zabytkowych budynków.
Jeśli nic się nie zmieni, przez 20 lat Wenecja i jej najbliższe otoczenie obniży się o 8 cm w stosunku do poziomu morza.
Yehuda Bock współpracował z kolegami z Uniwersytetu w Miami na Florydzie i włoską firmą Tele-Rilevamento Europa. Zespół mierzył deformację gruntu, analizując dane zebrane przez odbiorniki GPS i kosmiczny radar InSAR. Pomiary GPS pozwoliły określić wysokość bezwzględną, natomiast radar InSAR został wykorzystany do obliczenia różnicy poziomów pomiędzy różnymi punktami miasta.
Warstwy ziemi w lagunie Wenecji (ogółem 117 wysp) również toną, w północnej części laguny w tempie od dwóch do trzech milimetrów rocznie, a południowej nieco szybciej – od trzech do czterech mm. Po raz pierwszy badacze ustalili, że cały teren pochyla się o milimetr lub dwa rocznie.