PZOT: Wszystkie prowizje podamy agentowi jako netto

Od 1 kwietnia touroperatorzy zrzeszeni w Polskim Związku Organizatorów Turystyki wprowadzą do umów z agentami jako zasadę określenia stawek prowizji w kwotach netto - informuje prezes PZOT

Publikacja: 11.01.2019 15:30

Przeses PZOT Krzysztof Piątek deklaruje, że odpowie na wszystkiec pytania dotyczące oświadczenia.

Przeses PZOT Krzysztof Piątek deklaruje, że odpowie na wszystkiec pytania dotyczące oświadczenia.

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

ff

Od prezesa Polskiego Związku Organizatorów Turystyki, zrzeszającego większość największych biur podróży w kraju, Krzysztofa Piątka, otrzymaliśmy "informację prasową" ze stanowiskiem PZOT w sprawie zasad określania stawek prowizji w umowach z agentami turystycznymi.

Przekazujemy ją w całości.

W dniu 09 stycznia 2019 r. odbyło się spotkanie członków PZOT w sprawie dotyczącej VAT w umowach agencyjnych. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele: Coral Travel, Exim Tours,Itaka, Rainbow, Neckermann, Oasis Tours i PZOT.

Celem spotkania było ustalenie wspólnej, poprawnej interpretacji obowiązujących przepisów w zakresie:

Jakie stawki podatku VAT należy zastosować do opodatkowania usług agencyjnych w sprzedaży usług podstawowych touroperatorów?

Czy touroperatorzy mają prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia usług agencyjnych, bez względu na wysokość naliczonej stawki VAT?

Czy w przypadku otrzymania faktury korygującej od agenta, touroperator będzie obowiązany do korekty (zmniejszenia) podatku naliczonego?

Jakie zasady obowiązują agentów/touroperatorów przy wystawieniu faktury korygującej ze zmianą stawki VAT z 23% na 0%?

Spotkanie zorganizowano w reakcji na pojawiające się w mediach spekulacje na temat konsekwencji wprowadzenia zróżnicowanych stawek VAT, podstawowej 23% i obniżonej 0% w rozliczeniach prowizji agencyjnej, również w aspekcie minionych okresów rozliczeniowych.

Dotychczas powszechną praktyką stosowaną w rozliczeniach prowizji agencyjnych przez organizatorów posiadających siedziby na terenie RP było stosowanie podstawowej stawki VAT 23% zarówno w przypadku samodzielnego wystawiania faktur za usługi agencyjne przez agentów turystycznych jak również w przypadkach tzw. samofakturowania przez touroperatorów za, w imieniu agentów turystycznych, bez względu na miejsce świadczenia usług, na terytorium kraju oraz Unii Europejskiej czy poza terytorium Unii Europejskiej.

W trakcie dyskusji przedstawicieli organizatorów, osób odpowiedzialnych za finanse firm, ustalono ponad wszelką wątpliwość, w oparciu o przepisy Dyrektywy 2006/112/WE Rady, wydane decyzje m.in. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, Naczelnego Sądu Administracyjnego, interpretacje indywidualne Ministerstwa Finansów itp., że:

Nieprawidłowym jest stosowanie jednolitej stawki VAT 23% dla wszystkich usług agencyjnych świadczonych przez agentów na rzecz touroperatorów - polskich podatników VAT,

Do usług pośrednictwa świadczonych przez agenta - polskiego podatnika VAT, mają zastosowanie dwie stawki podatku:

- 0% na podstawie Par. 6 ust. 1 pkt 7 rozporządzenia MF z dnia 23 grudnia 2013 r. w sprawie obniżonych stawek VAT, tylko w odniesieniu do usług, które będą faktycznie wykonywane poza terytorium Polski i Wspólnoty Europejskiej,

- 23% do usług dotyczących pozostałych transakcji tj. dokonywanych na terytorium kraju oraz Unii Europejskiej.

Organizatorzy mieli i mają prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur agencyjnych, na których zastosowano niewłaściwą stawkę VAT. Dotyczy to zarówno przypadków zawyżenia, jak i zaniżenia podatku.

W przypadku wystawienia faktury korygującej przez agenta z zastosowaniem stawki VAT 0%, podstawą opodatkowania powinna być dotychczasowa cena netto.

Agent nie ma możliwości pozostawienia dotychczasowej kwoty brutto w fakturze korygującej jako kwoty netto lecz powinien zastosować stawkę 0% do dotychczasowej wartości netto z pierwotnej faktury, co spowoduje obowiązek zwrócenia organizatorowi nienależnie wykazanego podatku VAT w wysokości 23%.

Prawidłowo wystawiona przez agenta faktura korygująca z VAT 0% będzie wywierała dla organizatora skutek w postaci nakazu zmniejszenia uprzednio odliczonego podatku naliczonego z faktury pierwotnej.

Przedstawiciele organizatorów uznali za zasadne wprowadzenie do umów agencyjnych standardowej zasady określania stawek prowizji agencyjnych w kwotach netto. Pozwoli to na poprawne stosowanie podstawowej stawki VAT 23% oraz obniżonej stawki 0% dla usług, które będą faktycznie wykonywane poza terytorium Polski i Wspólnoty Europejskiej.

Z uwagi na konieczność dostosowania systemów informatycznych do nowego standardu stawek prowizyjnych wyrażanych w kwotach netto, uznano za realny termin wdrożenia nowych zasad rozliczania faktur agencyjnych od 1 kwietnia br.

Polski Związek Organizatorów Turystyki będzie rekomendował przyjęcie powyższych ustaleń do powszechnego stosowania przez touroperatorów i agentów turystycznych - polskich podatników VAT.

Pytania proszę kierować na adres pzot@pzot.pl. Z przyjemnością udzielę wszelkich wyjaśnień bez zbędnej zwłoki.

Serdecznie pozdrawiam,

Krzysztof Piątek

Prezes

Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Materiał Promocyjny
Berlingo VAN od 69 900 zł netto
Turystyka
Nie tylko Energylandia. Przewodnik po parkach rozrywki w Polsce
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście