Niechęć do turystów będzie narastać

Turystyka zrównoważona wymaga grubych portfeli i większego oczytania. Tymczasem turystyka masowa jest ślepa na tubylców - mówi Paweł Cywiński, orientalista, kulturoznawca i geograf z Uniwersytetu Warszawskiego, współtwórca projektu internetowego Post-turysta.pl

Publikacja: 11.01.2019 07:37

Niechęć do turystów będzie narastać

Foto: Filip Frydrykiewicz

Marzena Tarkowska: Polacy chętnie wyjeżdżają za granicę. Rośnie liczba klientów polskich biur podróży, ale rośnie też liczba miejsc, których mieszkańcy głośno się skarżą, że nie chcą już u siebie turystów.

Paweł Cywiński: Jednym z trendów na świecie jest coraz większe zainteresowanie tym, jaki wpływ nasze życie ma na społeczeństwa i przyrodę na drugim końcu świata. Widać to też w turystyce, która odpowiada za 10 procent globalnego produktu brutto i tworzy co dziesiąte miejsce pracy na świecie. W zeszłym roku odbyliśmy prawie 1,4 mld zagranicznych podróży turystycznych. Przy tak wielkiej skali wpływ na środowisko czy obce kultury musi być znaczący. Stąd rodzą się pytania o bardziej zrównoważoną turystykę.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Turystyka
Kruche imperium „Królowej Zakopanego”
Turystyka
Nie tylko Energylandia. Przewodnik po parkach rozrywki w Polsce
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem