Z przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii badania wynika, że wielu dorosłych postrzega urlop jako okazję do rodzinnej integracji, na którą na co dzień brakuje czasu. 74 procent rodziców czuje, że spędza za mało czasu ze swoimi pociechami, a 72 procent chciałoby móc rozmawiać z nimi więcej o minionym dniu.

W tygodniu rodzice przeznaczają mniej niż 35 minut na czytanie z dziećmi, niecałe 40 minut na wspólne posiłki i 45 minut na zabawę. Na wakacjach rozkład dnia wygląda jednak zupełnie inaczej, bo wspólnie spędzony czas na urlopie jest ważniejszy niż remont domu (42 procent odpowiedzi) czy kupno nowego samochodu (20 procent). Okazuje się, że w czasie tygodniowego wyjazdu rodzice czytają z dziećmi średnio 2 godziny i 7 minut, razem spędzają 5 godzin i 21 minut przy posiłkach, bawią się przez 5 godzin i 6 minut, rozmawiają o bieżących sprawach 4 godziny i 4 minuty, grają przez 7 godzin 13 minut (w domu 44 minuty tygodniowo), przez około 3 godziny obserwują, jak mali turyści nawiązują przyjaźnie (w domu przez 22 minuty tygodniowo) i przez 7 godzin 2 minuty odkrywają wspólnie nowe miejsca (w domu przez 27 minut na tydzień).

– Rodziny coraz częściej nie spędzają ze sobą wystarczająco dużo czasu – mówi dr Sam Wass, psycholog rodzinny współpracujący przy programie "Sekretne życie 4- i 5-latków", w którym uczestniczył Thomas Cook. Wass dodaje, że dorośli pracując, wolne chwile poświęcają na swoje sprawy, często wpatrując się w ekrany urządzeń mobilnych. Psycholog zwraca uwagę, że większość rozmów z dziećmi ogranicza się do wydawania im poleceń. Powinni jednak pamiętać, by uczestniczyć też w aktywnościach, którym przewodzą najmłodsi. Na wakacjach tak się właśnie dzieje.

Jak informuje Chris Mottershead, prezes brytyjskiego oddziału Thomasa Cooka, w 2018 roku koncern wdroży projekt, który ma pomóc rodzinom w wakacyjnej integracji. Na razie będzie on prowadzony w jednym hotelu Sunwing Fanabe na Teneryfie, ale jeśli się sprawdzi, zostanie uruchomiony także w innych obiektach należących do koncernu. W ramach przedsięwzięcia przygotuje skrzynie z książkami, które rodzice będą mogli czytać ze swoimi dziećmi, a w restauracjach stoły będą nakryte obrusami, których wzory będą zachęcić do rozmów przy wspólnym posiłku.