Europejczycy najbardziej lubią nasz Bałtyk i Kraków z Tatrami

Pomorze Zachodnie i Małopolska to najpopularniejsze polskie regiony turystyczne w Unii Europejskiej - wynika z raportu unijnego urzędu statystycznego Eurostat

Aktualizacja: 13.07.2017 15:27 Publikacja: 13.07.2017 08:34

Europejczycy najbardziej lubią nasz Bałtyk i Kraków z Tatrami

Foto: Filip Frydrykiewicz

Jak wynika z informacji Eurostatu, w Zachodniopomorskiem turyści wykupili w 2015 roku (z tego okresu pochodzą najświeższe dane tej instytucji) 12,3 mln noclegów, a w województwie małopolskim - 10,9 miliona. Pomorze Zachodnie było chętniej odwiedzane niż np. Malta czy najpopularniejsze regiony turystyczne Bułgarii, Belgii i Finlandii.

- Dlaczego inne polskie regiony nie są tak chętnie odwiedzane? Otóż Zachodniopomorskie i Małopolskie to regiony w zasadzie całoroczne - opisuje prezes Izby Turystyki RP Marek Ciechanowski. - Zachodniopomorskie (czyli takie miasta jak Świnoujście, Międzyzdroje czy Kołobrzeg) kojarzy nam się głównie z wypoczynkiem latem. Ale to przecież miejsce, gdzie jest bardzo duży napływ Niemców i Skandynawów w innych miesiącach niż te, w których przypadają nasze wakacje. Goście z tych krajów wypoczywają m.in. w sanatoriach - dodaje. Także Polacy coraz chętniej wypoczywają w swoim własnym kraju.

- Głównymi wyjeżdżającym są nadal pracownicy dużych zakładów z Górnego Śląska. Gros osób, które wypoczywa na polskim wybrzeżu, otrzymuje jakieś formy dofinansowania, np. z funduszów socjalnych - ocenia prezes ITRP.

Zdaniem Ciechanowskiego inaczej wygląda sytuacja w przypadku Małopolski. - W tym regionie znajdują się "ikony" polskiej turystyki: Wieliczka, Kraków, Bochnia, Zakopane, Krynica, Nowy Sącz. Dzięki temu ruch turystyczny jest tu bardzo duży - zauważa. Zdaniem Ciechanowskiego istotne jest też, że Kraków to miasto kongresów, a jego popularność dodatkowo wzrosła m.in. po Światowych Dniach Młodzieży.

- Na październik 2017 roku zapowiadany jest kongres biur pielgrzymkowych, który będzie się odbywał w Krakowie. Po tej imprezie turystyka religijna, która kwitnie na terenie Małopolski, dostanie dodatkowy impuls, który przyniesie jeszcze większe zainteresowanie regionem - ocenia Ciechanowski. Ekspert zwraca też uwagę, że Kraków ma bardzo dużo połączeń lotniczych. - Rozwija się zatem turystyka oparta na tanich liniach lotniczych, zwłaszcza z regionu Wielkiej Brytanii - wskazuje.

Jak wynika z danych Eurostatu, wśród 30 najbardziej popularnych regionów UE odwiedzanych przez turystów przeważają miejsca w Hiszpanii, Francji i Włoszech. Rekordzistą 2015 roku były Wyspy Kanaryjskie (nocleg wykupiło tam ponad 90 mln turystów).

Ekspert wskazał, że bardzo wysokie miejsce zajmuje też chorwacka Riwiera Makarska. - W jej wypadku dobre wyniki są związane z tym, że w tym okresie Chorwacja wchodziła do UE. Kraje, które mają wstąpić w najbliższym czasie do UE są odwiedzane częściej przez innych mieszkańców Unii - ocenia Ciechanowski. Dodaje, że na popularność turystyczną Chorwacji wpłynęła też sytuacja polityczna na świecie. - Zamachy w Turcji czy Egipcie spowodowały, że Chorwacja wydaje się krajem bezpiecznym, a Riwiera Makarska miała markę i była promowana od dość dawna. Dla Polaków może to nie najlepiej, bo wzrosły ceny w Chorwacji - przyznaje.

Jak ocenia Ciechanowski, w tym roku możemy się spodziewać wzrostu popularności zarówno najchętniej odwiedzanych regionów w Polsce: małopolskiego i zachodniopomorskiego, jak i miejsc takich, jak wyspy Kanaryjskie. - W 2016 roku turyści wybierali te rejony, które uznawali za bezpieczne, albo takie, gdzie nie było zamachów terrorystycznych. np. na wyspach Kanaryjskich, Balearach czy w Katalonii. Myślę, że Hiszpania, Włochy, Chorwacja pozostaną również w tym roku popularnymi kierunkami. Trochę stracić pod względem popularności turystycznej może natomiast Londyn, który w rankingu Eurostatu zamykał pierwszą dziesiątkę - wskazuje.

Według danych Eurostatu unijni obywatele podróżujący poza UE najchętniej wyjeżdżali do Stanów Zjednoczonych i Turcji. 13,8 procent wykupionych noclegów w tej kategorii przypada na Stany Zjednoczone, a 10,4 procent na Turcję.

Jak wynika z danych Eurostatu, Polacy, którzy podróżowali poza Unię Europejską, najchętniej wybierali w 2015 roku Stany Zjednoczone (17,2 procent noclegów wykupionych poza UE), Turcję (14,3 procent) i Norwegię (11,5 procent).

Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Turystyka
Turcy mają nowy pomysł na all inclusive
Turystyka
Włoskie sklepiki bez mafijnych pamiątek