Źródło wykresów i map: Traveldata
Na mapie widać – komentuje autor analizy - wyraźnie, że nadal znacząco niższe są ceny na kierunkach kojarzonych z występowaniem ryzyka dla ruchu turystycznego. Dotyczy to zwłaszcza Turcji i Tunezji, w których przeważają rozliczenia w walucie europejskiej. Spadek cen w Egipcie został natomiast z nadwyżką zneutralizowany znacznym wzrostem kursu dolara (ceny są teraz nawet wyższe o 137 złotych), który w październiku 2014 roku był o około 85 groszy niższy niż obecnie (wynosił wówczas około 3,35 zł).
Zwyżki średnich cen były udziałem kierunków uważanych za względnie bezpieczne, ale dość wyraźnie widoczny jest na nich wpływ presji cenowej konkurencyjnego segmentu wycieczek organizowanych samodzielnie w oparciu o rejsy tanimi liniami, gdyż średnie ceny w Grecji, w której penetracja tanich linii jest na relatywnie najniższym poziomie, wzrosły w większym stopniu niż na pozostałych kierunkach (z wyjątkiem Bułgarii).
Najniższa podwyżka w Grecosie
W obecnym zestawieniu z powodu względnej kompletności ofert i dużej liczby hoteli (2630) porównania zmian cen u wiodących touroperatorów posiadają już dość reprezentatywny charakter. Średni poziom cen wycieczek rok do roku w najmniejszym stopniu wzrósł w biurze Grecos – średnio o 68 złotych oraz w TUI i Itace – o około 98 i 128 złotych. W granicach bliskich średniej (średnia to 158 złotych) wzrosły ceny w Wezyrze Holidays i Neckermannie, natomiast w Eximie Tours i Rainbow, zwyżki były większe od przeciętnej – wywodzi Betlej.
W tym, co dla turystów ma największe znaczenie, czyli w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 22 kierunkach oraz w trzech kategoriach hoteli, to pozycję lidera, pomimo grudniowych wzrostów swoich cen, niezmiennie zajmuje Itaka, które ma aż 28 takich ofert i wyprzedza TUI i Rainbow (23 i 14 ofert).
Należy jeszcze raz zaznaczyć, że porównywalna pozycja Itaki jest pod tym względem korzystniejsza niż przed rokiem, gdyż to biuro, tradycyjnie atrakcyjne cenowo w okresie sprzedaży first minute, w ubiegłym sezonie o tej porze również było liderem, ale z liczbą 20 najlepszych ofert również przed biurami TUI i Rainbow (17 i 16 ofert). Spośród mniejszych organizatorów stosunkowo dużą liczbę niedrogich propozycji oferują teraz biura Net Holiday i Ecco Holiday (7 i 6 takich ofert).
Warto również zauważyć – pisze ekspert - że obecnie nadal najwięcej najkorzystniejszych ofert w hotelach trzygwiazdkowych oferuje TUI, podczas gdy w wyższych kategoriach (zwłaszcza pięć gwiazdek) zdecydowanie przeważa Itaka. Jest to sytuacja niejako odwrotna niż przed kryzysem 2008 roku, a ponadto świadczyć może o dużym zainteresowaniu TUI w wykorzystaniu rosnącego popytu w regionach Polski B - w czym pomóc może również częściowy powrót tego biura do sprzedaży w kanale agencyjnym.
500 złotych więcej za rejs na Korfu
W porównaniu z poprzednim zestawieniem średnie ceny przelotów na kierunkach turystycznych w tanich liniach lotniczych Ryanair z wylotami w badanym okresie (7 - 13 sierpnia) minimalnie spadły – o 2 złote (wcześniej wzrastały o 11 i 18 złotych), z 819 do 817 złotych, przy czym nie zmieniły się średnie ceny rejsów na Wyspy Kanaryjskie i pozostały na poziomie 1088 złotych, a średnia cena na pozostałych kierunkach spadła o 2 złote – z 765 do 763 złotych. Największą zniżkę cen odnotowano na rejsach z Krakowa do Malagi – o 214 złotych, a wzrost na trasie z Rzeszowa na Korfu – o 110 złotych.
W ostatnim tygodniu średnie ceny w Wizz Airze znacznie wzrosły - o 183 złote, czyli z 748 do 931 złotych (poprzednio spadły o 91 złotych), a najwięcej zdrożały rejsy z Warszawy na Korfu – o 525 złotych, a staniały z Warszawy do Burgas – o 48 złotych.
W porównaniach rok do roku średnie ceny w Ryanairze na kierunkach turystycznych są obecnie nadal umiarkowanie wyższe od cen sprzed roku, o 74 złote (poprzednio o 92, 86, 70 i 88 złotych). Średnie ceny przelotów na kierunkach kanaryjskich wzrosły o 196 złotych do 1088 złotych (o 22 procent), a na pozostałych kierunkach – od 47 do 750 złotych, czyli o 7 procent. Największy wzrost cen rok do roku ponownie wykazało połączenie z Warszawy na Gran Canarię – o 580 złotych, a spadek rejs z Krakowa do Barcelony – o 400 złotych.
W Wizz Airze kolejny raz ceny były mniejsze niż o tej porze w ubiegłym sezonie, tym razem aż o 341 złotych (poprzednio o 73, 22, 5 i 6 złotych). Najbardziej obniżyły się ceny rejsów z Warszawy do Barcelony – aż o 1020 złotych, a poszły w górę z Warszawy na Korfu – o 360 złotych – wymienia Betlej.
Średnie ceny dla kierunków sezonu lato 2017 wspólnych dla tanich linii i czarterów z wylotami w pierwszym pełnym tygodniu sierpnia wyniosły w tanich liniach przy połączeniach z Warszawy 866 złotych i były niższe od średnich cen czarterów o 272 złotych, a przy połączeniach z Katowic/Krakowa wyniosły 873 złotych i były niższe od cen czarterów o 237 złotych.
Wobec roku ubiegłego ceny w tanich liniach przy wylotach z Warszawy wzrosły średnio o 131 złotych, a z Katowic/Krakowa o 75 złotych. Dość wyraźnie obniżyły się natomiast ceny rejsów czarterowych, których średnia cena spadła rok do roku dla połączeń z Warszawy o 48 złotych, do 1138 złotych oraz z Katowic/Krakowa, których cena spadła o 18 złotych, do 1109 złotych. W rezultacie kolejny raz obniżyła się średnia różnica w cenach przelotów w tanich liniach i czarterów (tanie linie nadal są tańsze) tym razem z 390 złotych w sezonie ubiegłym do 255 złotych obecnie – kończy analizę Andrzej Betlej.