Jak informuje agencja odpowiedzialna za monitorowanie jakości powietrza Airparif, za rekordowe zanieczyszczenie odpowiada ogrzewanie domów drewnem i ruch pojazdów w połączeniu z warunkami meteorologicznymi, sprzyjającymi utrzymaniu zanieczyszczenia blisko ziemi - brakiem wiatru i kontrastem temperatur.
Według agencji przekroczenie progu alarmowego stężenia szkodliwych cząstek, czyli powyżej 80 mikrogramów na metr sześcienny, utrzymuje się od ponad tygodnia. 1 grudnia odnotowano maksymalne stężenie 146 mikrogramów na metr sześcienny.
Aby przeciwdziałać zanieczyszczeniu po raz czwarty w ciągu 20 lat władze zarządziły we wtorek i środę w Paryżu i na przedmieściu stolicy Francji ruch naprzemienny, co oznacza, że jednego dnia na ulice mogą wyjechać pojazdy z parzystą rejestracją, a następnego dnia z nieparzystą.
Inne środki zaradcze podjęte w Paryżu i regionie paryskim to bezpłatny transport publiczny, ograniczenie prędkości na głównych arteriach i obowiązkowe objazdy dla ciężarówek jadących tranzytem.