- Polacy są na czternastym miejscu wśród nacji odwiedzających Wiedeń. Przodują Niemcy - powiedział „Rz" Nikolaus Gräser z Wien Tourismus po konferencji prasowej promującej przyszłoroczne atrakcje stolicy Austrii. - To nas bardzo cieszy. Polska jest dla nas ważnym partnerem. Pomimo spadku liczby odwiedzających Wiedeń Rosjan, i https://input.rp.pl/newsItem.htmlto aż o 20 procent, zanotowaliśmy od stycznia do października 4-procentowy wzrost liczby wszystkich turystów, porównując rok do roku - dodał.
W tym roku Wiedeń świętował 150-lecia Ringstrasse, okazałego bulwaru przy którym wybudowano: ratusz, parlament, Staatsoper (opera), Konzerhaus, Burgtheater, uniwersytet, Muzeum Historii Sztuki i MuseumsQuartier - jeden z największych kompleksów muzealnych na świecie.
W 2016 roku Wiedeń przybliży turystom swoje cesarskie dzieje, bowiem mija sto lat od śmierci Franciszka Józefa I, najdłużej panującego z monarchów austriackich (68 lat). Jego polityka zapewniła Austrii pół wieku pokoju i wpłynęła na rozkwit stolicy.
- Przez te sto lat Wiedeń bardzo się zmienił ze stolicy imperium na miasto przyjazne jego mieszkańcom, turystom i sztuce nowoczesnej – powiedziała w czasie konferencji prasowej Barbara Pargfrieder z Wien Tourismus, organizacji promującej miasto. W kilku miejscach Wiednia m.in. w pałacu Schönbrunn otwarte będą wystawy poświęcone Franciszkowi Józefowi. Zwiedzającym udostępniony zostanie parter pałacu, zwykle niedostępny dla turystów. W Muzeum Mebli zostanie otwarta wystawa „Święta i dzień powszedni monarchy".
Wiedeń obchodzić będzie w przyszłym roku 125-lecie Muzeum Historii Sztuki (Kunsthistorisches Museum), które wraz z otwartym dwa lata wcześniej Muzeum Historii Naturalnej tworzy okazałe bliźniacze budynki przy Ringstrasse. Specjalna wystawa będzie poświęcona świętom i obrzędom w całej Europie od średniowiecza do dziś.