Wiedeń przyciąga podróżnych z Polski

O 8 procent wzrosła liczba polskich turystów odwiedzających Wiedeń, a w w przyszłym roku powinno być ich jeszcze więcej. Liczba wiedeńskich atrakcji turystycznych ciągle bowiem rośnie

Publikacja: 04.12.2015 07:48

Wiedeń przyciąga podróżnych z Polski

Foto: Marek Dusza

- Polacy są na czternastym miejscu wśród nacji odwiedzających Wiedeń. Przodują Niemcy - powiedział „Rz" Nikolaus Gräser z Wien Tourismus po konferencji prasowej promującej przyszłoroczne atrakcje stolicy Austrii. - To nas bardzo cieszy. Polska jest dla nas ważnym partnerem. Pomimo spadku liczby odwiedzających Wiedeń Rosjan, i https://input.rp.pl/newsItem.htmlto aż o 20 procent, zanotowaliśmy od stycznia do października 4-procentowy wzrost liczby wszystkich turystów, porównując rok do roku - dodał.

W tym roku Wiedeń świętował 150-lecia Ringstrasse, okazałego bulwaru przy którym wybudowano: ratusz, parlament, Staatsoper (opera), Konzerhaus, Burgtheater, uniwersytet, Muzeum Historii Sztuki i MuseumsQuartier - jeden z największych kompleksów muzealnych na świecie.

W 2016 roku Wiedeń przybliży turystom swoje cesarskie dzieje, bowiem mija sto lat od śmierci Franciszka Józefa I, najdłużej panującego z monarchów austriackich (68 lat). Jego polityka zapewniła Austrii pół wieku pokoju i wpłynęła na rozkwit stolicy.

- Przez te sto lat Wiedeń bardzo się zmienił ze stolicy imperium na miasto przyjazne jego mieszkańcom, turystom i sztuce nowoczesnej – powiedziała w czasie konferencji prasowej Barbara Pargfrieder z Wien Tourismus, organizacji promującej miasto. W kilku miejscach Wiednia m.in. w pałacu Schönbrunn otwarte będą wystawy poświęcone Franciszkowi Józefowi. Zwiedzającym udostępniony zostanie parter pałacu, zwykle niedostępny dla turystów. W Muzeum Mebli zostanie otwarta wystawa „Święta i dzień powszedni monarchy".

Wiedeń obchodzić będzie w przyszłym roku 125-lecie Muzeum Historii Sztuki (Kunsthistorisches Museum), które wraz z otwartym dwa lata wcześniej Muzeum Historii Naturalnej tworzy okazałe bliźniacze budynki przy Ringstrasse. Specjalna wystawa będzie poświęcona świętom i obrzędom w całej Europie od średniowiecza do dziś.

250 lat temu powstał wiedeński Prater, park rozrywki, którego nazwa pochodzi od łacińskiej nazwy łąki. Na budowę parku cesarz Józef II poświęcił część swoich terenów łowieckich. Park jest otwarty od 10 rano do północy, od 15 marca do 31 października, a więc na rocznicowe atrakcje trzeba poczekać do wiosny.

Już teraz w Pałacu Zimowym można podziwiać za to niezwykle oryginalne świetlne rzeźby Olafura Eliassona, urodzonego w Danii islandzkiego artysty, który zadziwia formą swych dzieł i ich funkcjonalnością. Wystawa „Baroque Baroque" pokazuje jego futurystyczne wizje w dawnych wnętrzach. Trudno o bardziej kontrastową i sugestywną prezentację. Niektóre dzieła Olafura Eliassona można znaleźć w przestrzeni publicznej Wiednia.

- W Wiedniu otwarto trzy nowe hotele - powiedział Nikolaus Gräser. Pierwszy z nich to Grand Ferdinand przy Schubertring Str. Otwarty w budynku z lat 50. XX wieku. Jest już objęty opieką konserwatora zabytków. Koło Dworca Głównego otwarto Hotel Schani. Tramwajem D można stąd dojechać do Ringstrasse. Jest tam 135 pokojów, a koncepcję hotelu opracowało Towarzystwo Frauenhofera zajmujące się badaniami naukowymi, które znajdują zastosowanie w przemyśle i życiu codziennym. To naprawdę nowoczesny hotel. Na wiedeńskim Praterze otwarto zaś hotel Magdas.

Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Turystyka
Nie tylko Energylandia. Przewodnik po parkach rozrywki w Polsce
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"