95 procent tamtejszych kąpielisk spełnia minimalne wymagania, ale tylko 83 procent spełnia bardziej rygorystyczne warunki „doskonałej jakości". Miejsca, gdzie wszystkie lub prawie wszystkie kąpieliska otrzymały oceną „doskonałą", to Cypr i Słowenia (100 procent). Na Malcie jest ich 99 procent, w Chorwacji 95 procent, w Grecji 93 procent.
Na drugim końcu skali, o najwyższym odsetku kąpielisk o „niedostatecznej" jakości wody znalazła się Estonia (6 procent), Holandia (5 procent), Belgia (4 procent), Francja (3 procent), Hiszpania (3 procent) i Irlandia (3 procent).
Polskie kąpieliska nadmorskie to europejski średniaki. Z 83 nadbałtyckich plaż nieco ponad ¾ otrzymało status „doskonałe" ale z drugiej strony na żadna z pozostałych nie otrzymała oceny niezadowalającej. Na 122 kąpieliska nad rzekami i jeziorami status „doskonałe" otrzymało nieco ponad 60 procent.
Opracowanie oparto na badaniach jakości wody europejskich kąpielisk, rzek i jezior, przeprowadzonych w 2013 r. i – jak wskazują autorzy – jest ono cenną wskazówką przy wyborze wakacyjnych destynacji.
Coroczne sprawozdanie na temat jakości wody w kąpieliskach Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) zestawia dane na temat jakości wody w 22 000 kąpielisk w UE, Szwajcarii i – w tym roku po raz pierwszy – w Albanii.