Mniej lotów Lufthansy z powodu strajku

Lufthansa anulowała około 600 lotów w czwartek. To jedna trzecia zaplanowanych. Powód - zapowiedź strajku pracowników sektora publicznego na lotniskach

Publikacja: 26.03.2014 17:12

Mniej lotów Lufthansy z powodu strajku

Foto: AFP

Związek zawodowy Verdi zaapelował do pracowników naziemnych, obsługi bagaży i pionu technicznego na niemal wszystkich 11 duży lotniskach niemieckich o strajk na porannej zmianie, do godz.14.00.

Związek chce w ten sposób wywrzeć presję na rząd przed trzecią rundą rozmów płacowych, która ma zacząć się w końcu marca. Protest jest częścią większej akcji dotyczącej także innych zawodów, m.in. pracowników transportu publicznego i opiekunek  dzieci.

Lufthansa wykonująca dziennie ok.1800 lotów wraz z Germanwings zapowiedziała odwołanie niemal wszystkich lotów krajowych, zaczynających się przed godz.14. Ucierpią także loty transkontynentalne.

Związek spodziewa się udziału ok.1400 osób tylko na lotnisku we Frankfurcie. Prace przerwą także załogi w Kolonii-Bonn, Duesseldorfie, Hamburgu, Hanowerze, Stuttgarcie i Monachium.

Inne linie, TUIFly, Condor i Aitr Berlin uprzedziły, że podróżni powinni liczyć się z opóźnieniami i odwoływaniem lotów.

Rzecznik warszawskiego lotniska Chopina Przemysław Przybylski powiedział, że Lufthansa odwołała w czwartek do Warszawy dwa rejsy z Frankfurtu o godz. 8.45 i 13.55 oraz jeden lot z Monachium o 12.20. Ze stolicy Polski nie wylecą do Frankfurtu trzy samoloty: o godz. 6.55, 9.40 i 14.40 oraz jeden od Monachium - o godz. 13.

Jak zadeklarowała rzeczniczka PLL LOT Barbara Pijanowska-Kuras, polski przewoźnik na razie nie planuje żadnych zmian w czwartkowym rozkładzie lotów do Niemiec.

Z podrzeszowskiego lotniska w Jasionce odwołany został rejs Lufthansy do Frankfurtu z godziny 6.20 , a z Frankfurtu przylot na godzinę 14.05. Jak powiedział PAP rzecznik prasowy portu Łukasz Sikora, do Jasionki, zgodnie z planem, w środę wieczorem (o godz. 22.55) przylecieć ma samolot z Frankfurtu. - Miał on odlecieć z naszego lotniska o godz. 6.20, ale ze względu na strajk w Niemczech, jego kurs odbędzie się o godz. 14.55. Ten rejs zazwyczaj wykonuje samolot, który ląduje u nas o godz. 14.05, ale w czwartek został odwołany - wyjaśnił Sikora.

Rzecznik Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach Cezary Orzech powiedział, że w związku z zapowiadanym strajkiem odwołane są trzy rejsy Lufthansy - jeden w środę wieczorem i dwa w czwartek. - W środę do Pyrzowic nie przyleci samolot z Frankfurtu, który w czwartek rano miał odlecieć z powrotem do Frankfurtu. Odwołany jest również czwartkowy rejs do Duesseldorfu - wyjaśnił Orzech. Według rzecznika strajk nie powinien zdezorganizować pracy portu; pasażerowie odwołanych lotów zostaną powiadomieni telefonicznie przez linie lotnicze.

Lufthansa podała, że strajk będzie kosztować kilka milionów euro. Poprzednia taka akcja pracowników ochrony we Frankfurcie pozbawiła przewoźnika 3 mln euro zysku operacyjnego. Tym razem, wraz z operatorem lotniska, Fraportem, przygotowała się lepiej do odprawy dzieląc terminal kolorami na różne rodzaje usług. Podróżni mogą zmienić bezpłatnie bilety na inne terminy albo zamienić je na podróż koleją (Deutsche Bahn).

Związki żądają podwyżki o 3,5 proc. i dodatkowych po 100 euro miesięcznie, czyli łącznie podwyżki o 6,7 proc.,  dla ok.2,1 mln pracowników sektora publicznego. Rząd jest gotów zgodzić sie na podwyżkę, ale nie tak dużą.

Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Turystyka
Turcy mają nowy pomysł na all inclusive
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Turystyka
Włoskie sklepiki bez mafijnych pamiątek
Lotniska
Tadeusz Syryjczyk: Rozbudowa lotniska w Radomiu to wyrzucanie pieniędzy