Zima w USA - tysiące lotów odwołanych

Nie lećcie, jeśli nie musicie - takie apele wysyłają amerykańskie linie lotnicze do podróżujących na wschodnim wybrzeżu. Cierpi ono od kilku dni z powodu ataku zimy

Publikacja: 06.01.2014 15:13

Zima w USA - tysiące lotów odwołanych

Foto: Bloomberg

Linie lotnicze skasowały od ostatniego piątku ponad 9 tysięcy lotów. Tylko w niedzielę 7 tysięcy rejsów było opóźnionych o ponad 3 godziny.

Cierpią przede wszystkim rejsy wewnętrzne, połączenia międzykontynentalne rzadziej są odwołane, częściej opóźnione. Na przykład poniedziałkowy rejs LOTu z Chicago na lotnisko Chopina w Warszawie był opóźniony o 3 godziny, samolot z Toronto w Kanadzie spóźnił się o godzinę.

O ile sytuacja w Nowym Jorku, gdzie doszło w niedzielę do wstrzymania wszystkich operacji na ponad 2 godziny, jest już łatwiejsza do opanowania, o tyle Chicago i Boston nadal cierpią z powodu ataku zimy. W poniedziałek miało tam spaść 25 centymetrów śniegu. Atak zimna i opadów przypadł w czasie szczytu świątecznych powrotów Amerykanów.

Teraz największym problemem dla przewoźników jest zmiana rezerwacji dla tysięcy pasażerów, którzy utknęli w największych portach wschodniego wybrzeża. Zdaniem przewoźników unormowanie sytuacji, to nie kwestia godzin, ale dni. Sugerują więc oni, żeby, jeśli ktoś może zmienić plany, zrobił to jak najszybciej. Kolejki do zmian rezerwacji na rejsy United z Chicago są tak długie, że trzeba się liczyć z kilkugodzinnym oczekiwaniem bez gwarancji sukcesu.

Tymczasem na chicagowskim O'Hare przybywa podróżnych, którzy nie mogą lecieć dalej. Linia United, partner LOTu w Star Alliance ostrzega, że nadal najwięcej zakłóceń w podróżach jest w Nowym Jorku, Waszyngtonie, Filadelfii, Chicago, Atlancie, Detroit, Denver, Minneapolis oraz Charlotte w Północnej Karolinie. Te lotniska są ważnymi centrami przesiadkowymi, także dla innych przewoźników. United zniosła wszelkie opłaty za zmianę w rezerwacjach na loty do 8 stycznia. Podobnie postąpiły linie Southwest. Niektórzy przewoźnicy wręcz dopłacają pasażerom, decydującym się na opóźnienie wylotu.

Meteorolodzy ostrzegają, że opady śniegu i mróz nie odpuszczą, a na północnym wschodzie dochodzi jeszcze ryzyko oblodzenia pasów startowych. Z tego powodu kilka samolotów musiało być ściąganych z poboczy.

Wobec groźby wielogodzinnego koczowania na lotnisku portale podróżnicze wrzucają informacje, co zrobić, aby przygotować się na takie przerwy w podróży: sprawdzić ile opóźniony jest lot i nie jechać za wcześnie na lotnisko, zapakować jedzenie, które można przenieść przez kontrolę bezpieczeństwa, wziąć dobrą książkę, bądź gry i zabawki dla dzieci; zapewnić sobie połączenie z siecią, bo przewoźnicy na swoich stronach zamieszczają na bieżąco informacje.

Dobrym źródłem informacji jest w USA FlightAware.com. W takich dniach dobrze jest mieć wydrukowane bilety i karty pokładowe, aby ułatwić pracę przewoźnikom.

Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Turystyka
Turcy mają nowy pomysł na all inclusive
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Turystyka
Włoskie sklepiki bez mafijnych pamiątek