LOT wylatuje ze strat

O 111 milionów złotych poprawił LOT swój wynik po jedenastu miesiącach tego roku w porównaniu z planem restrukturyzacji. Strata za cały rok wyniesie prawdopodobnie nie 142 mln, ale 20 mln złotych

Publikacja: 11.12.2013 13:27

LOT wylatuje ze strat

Foto: materiały prasowe

To znaczy, że wyniki cały czas się poprawiają. Po 10 miesiącach lot miał 45,3 mln złotych strat, czyli o 78,8 mln mniej, niż zakładano w planie restrukturyzacji.

Przy tym najlepszy okazał się trzeci kwartał, kiedy LO już w pełni korzystał z dreamlinerów - maszyn, która palą mało paliwa, dzięki czemu można zaoszczędzić. W okresie lipiec - wrzesień lot wypracował zysk w wysokości 100,5 mln złotych wobec 20 mln w tych samych miesiącach 2012.

Oprócz korzystnych efektów odnowionej floty długodystansowej LOT drastycznie obniżył koszty i skuteczniej generował dodatkowe przychody. Wprowadzone zostały skuteczniejsze programy zarządzania rezerwacjami, promocje oraz, co u wielu pasażerów wzbudziło emocje, opłaty za posiłki na rejsach krótko- i średniodystansowych.

LOT renegocjował także umowy z dostawcami, spadły koszty dystrybucji biletów. Zwiększyła się również liczba pasażerów transferowych, co doprowadziło do wypełnienia rejsów do 77 procent, a w przypadku letnich rejsów dreamlinerów było to ponad 90 procent. Na sezonowy „dołek" linia zaplanowała loty czarterowe, które wykonuje na zlecenie biur podróży oraz wypożyczyła jednego dreamlinera na międzyświąteczny tydzień fińskim liniom Finnair.

LOT-owi udało się również zrobić to, co dotychczas było bardzo trudne, czyli zapełnić klasę biznes i ekonomiczną premium. Dzięki temu przewoźnik ma więcej gotówki, niż przewidział w planie restrukturyzacji — o 162 mln złotych.

Ze względów finansowych korzystne jest również porozumienie z Boeingiem, które zakończyło spór o rekompensatę za straty poniesione z powodu konieczności uziemienia B 787. Tyle że wyraźne skutki finansowe tego porozumienia — jak informuje prezes spółki, Sebastian Mikosz — będą widoczne dopiero w przyszłym roku, który z kolei ma być dla LOT-u najtrudniejszy.

Od lata linia odkłada wystąpienie o drugą transzę pomocy publicznej, a prezes Sebastian Mikosz zapewnia, że robi wszystko, by zrobić to jak najpóźniej i o jak najniższą sumę. Jak jednak powiedział w rozmowie z „Rzeczpospolitą" minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński, nie ma takiej możliwości, żeby LOT o te pieniądze nie wystąpił wcale.

Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Turystyka
Turcy mają nowy pomysł na all inclusive
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Turystyka
Włoskie sklepiki bez mafijnych pamiątek