Wszyscy się tu przygotowali na powrót samolotów

Nowe kierunki, tańszy dojazd oraz bilety lotnicze mają ponownie przyciągnąć pasażerów do lotniska w Modlinie

Publikacja: 14.09.2013 15:41

Wszyscy się tu przygotowali na powrót samolotów

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński

Poniedziałek 30 września ma być wielkim dniem w tym porcie lotniczym. Po dziewięciu miesiącach przerwy ponownie zacząć stąd startować duże samoloty pasażerskie. Do Modlina zdecydował się wrócić Ryanair.

– Pierwsi pasażerowie przylecą do nas ze Sztokholmu o godz. 8.10, a zaraz potem kolejni z Chanii na Krecie – mówi Magdalena Bojarska, rzeczniczka portu lotniczego w Modlinie. W sumie w poniedziałek będzie 16 innych lotów do i z m.in. Mediolanu-Bergamo, Palmy, Brukseli-Charleroi, Londynu-Stansted, Eindhoven, Paryża-Beauvais czy Dublina.

– Na razie nie planowaliśmy specjalnych atrakcji dla pierwszych pasażerów Ryanaira. Dla nas najważniejsza jest ich dobre obsłużenie i bezpieczeństwo, i do tego się przygotowujemy – mówi Bojarska.

Na powrót do tego portu przygotował się też Ryanair, który przez kilka dni prowadził specjalną promocję biletów. Do północy można było kupić bilety po 29 zł do Oslo i Sztokholmu. – Mamy też nowe kierunki, których nie było na lotnisku Chopina - Alicante i Saloniki. Pierwsze rejsy tam startują w kwietniu przyszłego roku, ale bilety już można kupić – zapowiada Katarzyna Gaborec z Ryanaira.

Od 30 września swoje połączenia wznawia też ModlinBus, specjalna linia autobusowa z centrum Warszawy na to podwarszawskie lotnisko. Firma uruchomiła internetową sprzedaż biletów i promuje tę usługą jako tańszą niż przejazd koleją. W sieci bilety można kupić od 9 do 28 zł, a u kierowcy za 33 zł. – Pierwszeństwo wejścia do autokaru będą mieli pasażerowie  z kupionym biletem. Może się więc zdarzyć, że podróżny, zostawiający zakup na ostatnią chwilę może być zmuszony jechać następnym busem – mówi Tomasz Sadowski z ModlinBus. W puli promocyjnej jest od kilku do kilkunastu biletów.

Koleje Mazowieckie nie zmieniają cen biletów. – Mamy specjalne bilety po 15 zł, dzięki którym z Warszawy można dotrzeć do Modlina. Oprócz kolei obejmują też autobus ze stacji na samo lotnisko – wyjaśnia Donata Nowakowska, rzeczniczka KM.

Z ponownego uruchomienia połączeń lotniczych z Modlina cieszą się władze samorządowe. – Powrót linii lotniczych oznacza zwiększenie miejsc pracy, a to musi się przekuć na pozytywne nastroje i więcej pieniędzy w portfelach mieszkańców naszego miasta, ale też całego północnego Mazowsza – uważa Jburmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego acek Kowalski. Dodaje, że czas zamknięcia portu wykorzystało samo lotnisko oraz lokalni przedsiębiorcy i poprawili swoje biznesy. – Nie tylko ci od parkingów, ale też choćby nasi taksówkarze, którzy założyli stowarzyszenie i wygrali przetarg na obsługę pasażerów – tłumaczy burmistrz.

Modlin nie chce skończyć tylko na Ryanairze. Władze spółki rozmawiają z potencjalnymi nowymi klientami: przewoźnikami niskokosztowymi, czarterowymi, a nawet z tradycyjnymi liniami lotniczymi zainteresowanymi nawiązaniem współpracy z naszym portem. – Choć zainteresowanie jest duże, przewoźnicy chcą się najpierw przekonać, że lotnisko funkcjonuje przez określony czas bez zastrzeżeń, że komunikacja dojazdowa oraz poziom obsługi pasażerów są na wysokim poziomie – co mam nadzieję udowodnimy w najbliższym czasie zarówno przewoźnikom, jak i pasażerom – mówi Magdalena Bojarska.

Dodaje, że pozyskiwanie nowych przewoźników to skompilowane procesy, bo linie lotnicze układają siatkę połączeń z dużym wyprzedzeniem. – Mamy nadzieję, że nowi przewoźnicy pojawią się u nas w przyszłym roku – dodaje rzeczniczka Modlina.

Na to lotnisko nie chce wracać inny tani przewoźnik, Wizzair, który narzekał na brak w Modlinie systemu ILS (pozwala lądować we mgle) oraz brakiem porozumienia w sprawie rekompensat za zamknięcie portu. – Naszym zdaniem przewoźnicy nie mają żadnych podstaw do żądania odszkodowań, ale jeśli takie sprawy faktycznie trafią do sądu, to on będzie to rozstrzygał – mówi Bojarska.

Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Turystyka
Turcy mają nowy pomysł na all inclusive
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Turystyka
Włoskie sklepiki bez mafijnych pamiątek