Według przedstawicieli firmy Pro Value w pierwszej połowie tego roku polska baza hotelowa powiększyła się o 80 obiektów, oferujących niemal 6 tys. miejsc noclegowych. To o 15 procent mniej niż w tym samym czasie rok temu.
Janusz Mitulski, partner w spółce Horwath HTL, szacuje, że w sumie w budowie i planach znajduje się ok. 200 hoteli, z tym że w drugim półroczu 2013 r. deweloperzy oddadzą zaledwie 20 – 30 hoteli.
Trudne inwestycje
Goście hotelowi płacą za pokoje znacznie mniej niż rok temu. Do dużych przecen doszło zwłaszcza w Warszawie, gdzie średnia cena pokoju za dobę spadła w ciągu roku aż o 25 procent – z ok. 390 do ok. 292 zł. Spory spadek stawek nastąpił również w Poznaniu, o 18 procent (z ok. 313 do 256 zł za dobę).
– Nadzieje na poprawę wyników w tym roku daje szczyt klimatyczny organizowany przez ONZ 11 – 22 listopada. Wówczas zarówno obłożenie, jak i średnia cena za pokój, powinny się zdecydowanie poprawić – twierdzi Jakub Kleban, dyrektor w dziale wycen firmy Jones Lang LaSalle.
Tegoroczny spadek liczby nowych projektów deweloperskich w porównaniu z latami ubiegłymi to głównie efekt utrudnionego dostępu do finansowania i coraz trudniejszej sytuacji firm. – Banki nadal pozostają restrykcyjne wobec udzielania finansowania na inwestycje hotelowe, eliminując w ten sposób nietrafione i niepewne pomysły na biznes hotelowy – tłumaczy ekspert rynku hotelowego Janusz Mitulski.