Lotnisko w Genewie montuje na dachu terminalu panele słoneczne. W Genewie 300 paneli o powierzchni 1,2 tys. m
2
będzie zmieniać ciepło słoneczne w energię używaną do prowadzenia działalności i tym samym ograniczy emisję CO
2
.
Aktualizacja: 20.03.2012 13:00 Publikacja: 20.03.2012 13:00
Foto: Bloomberg
Lotnisko w Genewie montuje na dachu terminalu panele słoneczne. W Genewie 300 paneli o powierzchni 1,2 tys. m
2
będzie zmieniać ciepło słoneczne w energię używaną do prowadzenia działalności i tym samym ograniczy emisję CO
2
.
Lotnisko w Genewie w ubiegłym roku obsłużyło 13 mln podróżnych i prawie 190 tys. startów i lądowań.
Port w Szwajcarii nie jest jedynym, który zdecydował się na zamontowanie paneli słonecznych i korzystanie z energii odnawialnej. Na początku tego roku ponad 200 paneli zainstalowało lotnisko Birmingham w Wielkiej Brytanii. Ma to pozwolić zredukować emisję CO
2
o 22 tys. ton rocznie. Panele będą produkować energię elektryczną równą 40 tys. kilowatów rocznie. To tyle, ile zużywa w ciągu roku 12 gospodarstw domowych.
Oba porty lotnicze są jednymi z 55 europejskich lotnisk biorących udział w programie Airport Carbon Accreditation. Zorganizowało go ACI Europe (europejska gałąź zrzeszenia międzynarodowych Portów Lotniczych). Ma on na celu zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. Jednym z uczestników jest port im. Fryderyka Chopina w Warszawie, który emituje ok. 40 tys. ton CO
2
rocznie. – Zakończyliśmy pierwszy etap polegającym na zidentyfikowaniu wszystkich źródeł emisji. Kolejny to zmniejszenie i docelowo całkowita redukcja emisji CO
2
– wyjaśnia Przemysła Przybylski, rzecznik warszawskiego lotniska.
Spółki zarządzające portami, by zmniejszyć emisję dwutlenku węgla, inwestują w pojazdy elektryczne i sięgają po energię odnawialną, np. montując panele słoneczne.
Lotniska, które zdecydowały się przystąpić do programu, już od 2008 r. zredukowały emisje dwutlenku węgla o 729,7 tys. ton. To tyle, ile rocznie do atmosfery wydziela 180 tys. samochodów.
Osiem lotnisk osiągnęło już poziom 3+, są określane jako neutralne dla środowiska. To dwa porty włoskie Linate i Malpensa w Mediolanie, dwa norweskie - Trondheim i Oslo - oraz cztery lotniska w Szwecji.
Jak przekonują eksperci ACI, osiągnięcie poziomu trzeciego to już nie tylko prestiż dla spółki zarządzającej portem i jej udziałowców, ale i konkretne korzyści finansowe dla samego portu (energia odnawialna jest tańsza), jak i dla spółek działających na jego terenie.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: energianews.pl
Lotnisko w Genewie montuje na dachu terminalu panele słoneczne. W Genewie 300 paneli o powierzchni 1,2 tys. m
będzie zmieniać ciepło słoneczne w energię używaną do prowadzenia działalności i tym samym ograniczy emisję CO
Ze sklepów w całych Włoszech, a zwłaszcza na Sycylii, muszą zniknąć pamiątki i gadżety związane z mafią - domaga się walczące z Cosa Nostrą stowarzyszenie 100 Passi (Sto Kroków)
Tylko w pierwszym półroczu bieżącego roku sprzedano w Europie ponad 77 tysięcy egzemplarzy tego modelu (dane Yato Dynamics). Puma pozostaje SUV-em wysoko ocenianym nie tylko przez dziennikarzy, lecz również przez klientów. Doceniliśmy ją za walory jezdne, mocne silniki i praktyczną kabinę. Jak przedstawia się aktualna oferta?
Ani rynek, ani przymus administracyjny nie pomogą Radomiowi. Można tam tylko wrzucić w błoto setki milionów złotych – pisze były minister transportu
Mazowiecki urząd marszałkowski zarejestrował dzisiaj nowego organizatora turystyki. Spółka nosi nazwę Blue Style, ale działać będzie pod znaną marką Sun & Fun
Stradom House to nowe miejsce na mapie Krakowa, w którym każdy poczuje się jak w domu. W zabytkowej przestrzeni odnajdą się zarówno ludzie biznesu, miłośnicy kultury i sztuki oraz poszukiwacze unikatowych wrażeń. Zamysłem twórców jest stworzenie miejsca, które połączy w sobie świat biznesu i lokalną społeczność.
Travelbay aspiruje do miana swoistego kompendium wiedzy dla wszystkich podróżujących. O serwisie, jego planach na przyszłość, podróżniczym biznesie i nadchodzących trendach opowiada Tomasz Nowak, założyciel startupu.
Jak zaspokoić potrzebę przemieszczania się ludzi i towarów, a jednocześnie ograniczyć negatywny wpływ transportu na środowisko i społeczeństwo?
Wykorzystanie sztucznej inteligencji jest dyskusyjne nie tylko z uwagi na kwestie bezpieczeństwa, ochrony danych i trudności, jakie technologia ma przy odróżnianiu prawdy od fałszu. Pytania pojawiają się także ze względu na obciążenie klimatu.
W kończącym się sezonie letnim koncern TUI obsłuży 13,7 miliona klientów, co oznacza, że prawie udało mu się dojść do poziomu sprzed pandemii.
W kwietniu ruszy kampania promująca Niemcy jako miejsce wyjątkowo atrakcyjne dla ludzi zainteresowanych kulturą i sztuką. A cały rok 2024 będzie stał pod znakiem zrównoważonych podróży kulturowych.
Z usług Lotniska Warszawa-Modlin skorzystało w sierpniu 352 tysięcy pasażerów. Tym samym pierwszy raz ich liczba przekroczyła 350 tysięcy - informuje biuro prasowe tego portu lotniczego.
W tym roku do Egiptu przyjedzie 15 milionów gości z zagranicy. Zdecydowana większość wypoczywa nad Morzem Czerwonym, ale w przyszłości większą rolę odgrywać będzie, jako kierunek sam Kair.
Podatek noclegowy, który turyści płacą w greckich hotelach, ma wkrótce wzrosnąć - zapowiedział premier Kiriakos Micotakis.
Polska turystyka zanotowała w minionym sezonie istotny wzrost przyjazdów z zagranicy i zbliżony do rekordowego ruch krajowy. Udany sezon miały też biura podróży wysyłające Polaków za granicę – ocenia wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy.
15 września, pięć dni wcześniej niż rok temu, chorwacki system eVisitor odnotował przyjazd milionowego w tym roku turysty z Polski – informuje przedstawicielstwo Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 20 na 21 września doszło do zmasowanego ataku ukraińskich dronów, które atakowały przede wszystkim Krym.
W piątek, w finałowym dniu Europejskiego Tygodnia Mobilności, wiele miast zachęca do pozostawienia samochodu czy motocykla w garażu lub na parkingu i podróżowania za darmo środkami komunikacji zbiorowej.
- Nie możemy rozbroić polskiej armii, nie możemy wyzbyć się uzbrojenia, które jest niezbędne dla naszego bezpieczeństwa - powiedział minister aktywów państwowych Jacek Sasin, odnosząc się w Radiu Plus do słów premiera Mateusza Morawieckiego, według których Polska nie przekazuje już Ukrainie żadnego uzbrojenia.
Ochrona dyrektywy konsumenckiej (93/13) nie zależy od wiedzy konkretnej osoby, a od tego, czy działa ona w celach niezwiązanych z jej działalnością zawodową lub gospodarczą. W szczególności kredytobiorcę zatrudnionego w banku także należy poinformować o ryzyku kursowym - orzekł w czwartkowym wyroku dotyczącym frankowiczów Trybunał Sprawiedliwości UE.
- Napięcie w naszych relacjach ma charakter sytuacyjny. To związane z kampanią wyborczą w Polsce – mówi „Rzeczpospolitej” Mychajło Paszkow, analityk ds. międzynarodowych kijowskiego Centrum Razumkowa.
Po pięciu latach legalnego pobytu w Niemczech cudzoziemcy mają prawo do zasiłku obywatelskiego – ogłosił sąd w Kassel. Nie dotyczy to jednak osób, którzy przebywają w Niemczech tylko w celu poszukiwania pracy.
Pierwsze sklepy w parku handlowym w rejonie ul. Tadeusza Kościuszki i Armii Krajowej w Katowicach przyjmą klientów jeszcze w tym roku.
Słowa premiera Morawieckiego o tym, że nie dozbrajamy już sprzętowo Ukrainy bo teraz wzmacniamy własne Siły Zbrojne trudno uznać za jednoznaczną deklarację polityczną. To raczej emocjonalny „skrót myślowy"- uważają analitycy.
Turecki bank centralny podniósł główną stopę procentową z 25 proc. do 30 proc., co było zgodne z oczekiwaniami analityków.
Aspartam, popularny słodzik stosowany w wielu napojach może przyczyniać się do powstawania zaburzeń pamięci i problemów z uczeniem się – wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Florydy.
Armenia musi być "wolna od konfliktu" w imię swojej niepodległości - oświadczył premier Armenii, Nikol Paszinian, w orędziu do mieszkańców kraju ogłoszonym dzień po kapitulacji separatystycznych władz Górskiego Karabachu wobec ofensywy sił zbrojnych Azerbejdżanu.
Nowy zakład, największy tego typu w Polsce, ma powstać do połowy 2026 r. kosztem około 850 mln zł. Będzie przetwarzał 500 tys. ton rzepaku rocznie, z którego będzie powstawać 200 tys. ton oleju.
Jeśli chcemy powiedzieć mniej, stwierdzamy: „Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe”. Jeśli mamy na myśli coś więcej niż tylko zakaz czynienia zła, powiemy za słowami zapisanymi przez św. Łukasza: „Jak chcecie, żeby ludzie wam czynili, podobnie wy im czyńcie”.
Sąd Rejonowy w Toruniu przyznał odszkodowanie mężczyźnie, który był szykanowany w pracy z uwagi na swoją orientację seksualną.
Problemy firmy Deloitte Audyt są złą wiadomością dla całego rynku audytorskiego w Polsce. Trudno zastąpić wielkie podmioty małymi biurami audytorskimi, gdyż one nie są w stanie sprostać obsłudze skomplikowanych podmiotów kapitałowych.
Bank Anglii pozostawił główną stopę procentową na poziomie 5,25 proc., choć ekonomiści średnio prognozowali jej podwyżkę o 25 pb.
Czy pozytywne myślenie i wizualizacja bogactwa to droga do sukcesu? Zespół naukowców z australijskiego uniwersytetu Queensland przebadał to zjawisko i znalazł odpowiedź, która burzy popularny wśród wielu osób mit na temat pozytywnego myślenia.
Wzrost liczby emigrantów o 1 proc. zwiększa udział głosów oddanych na partie prawicowe o 0,25 proc. – wynika z badań niemieckiego instytutu ifo, opublikowanych w związku ze zbliżającymi się wyborami w Polsce.
Do 2040 roku Czesi połączą Pragę i Brno z europejskimi stolicami siecią szybkich linii kolejowych. Szybsze połączenia otrzymają także polskie miasta.
Eksperci Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej są zdania, że trwający wciąż wrzesień będzie prawdopodobnie najcieplejszym wrześniem odkąd w Polsce systematycznie prowadzi się pomiary temperatury.
Przeprowadzony przez Rosję nad ranem 21 września atak rakietowy na cele we wschodniej, środkowej i zachodniej Ukrainie, był największym rosyjskim atakiem rakietowym na Ukrainę od tygodni zauważa Reuters. Przeciwko celom na Ukrainie wystrzelono 43 rakiety.
Polityk koalicyjnej FDP Ulrich Lechte ostro skrytykował Mateusza Morawieckiego za słowa o dostawach broni do Ukrainy. Wypowiedź polskiego premiera jest jednak różnie interpretowana.
Produkcja budowlano-montażowa wzrosła w sierpniu o 3,5 proc. rok do roku, najbardziej od lutego. Wyraźnie podskoczyła też w stosunku do lipca. To konsekwencja zbliżającego się końca wykorzystywania funduszy unijnych z budżetu na lata 2014-2020.
Jeszcze we wrześniu rozpocznie się nabór wniosków w programie "Ciepłe mieszkanie". Właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych, najemcy mieszkań komunalnych i wspólnoty od 3 do 7 lokali mieszkalnych mają szanse na dotacje do wymiany kopciuchów i poprawę efektywności energetycznej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas