Konkurs jest pierwszą w Polsce akcją mającą na celu stworzenie unikalnych przewodników po miejscach pomijanych w tradycyjnych informatorach turystycznych - wyjaśnia POT. Szesnaścioro blogerów wyłonionych w poprzednim etapie konkursu przygotowało plany swoich podróży we współpracy z Regionalnymi Organizacjami Turystycznymi (ROT). Następnie odwiedzili oni wybrane miejsca i stworzyli obszerne relacje opatrzone zdjęciami, które poddane zostały ocenie internautów i kapituły. Po podsumowaniu wyników głosowania internetowego, zasięgów wygenerowanych przez blogerów oraz głosów kapituły ogłoszono, kto przejdzie do kolejnego etapu.
- Wybór finałowej ósemki nie był łatwy – komentuje w komunikacie prasowym POT wiceprezes Agnieszka Jędrzejczyk. - Wszyscy autorzy prezentowali bardzo wysoki poziom. Obradowaliśmy długo, ale udało nam się dojść do porozumienia i wierzę, że podjęliśmy dobrą decyzję. Z niecierpliwością czekam na kolejne wpisy i materiały wideo na blogach autorów
Do finału dostali się reprezentanci ośmiu regionów: Alicja Rapsiewicz pokazała województwo kujawsko-pomorskie przez pryzmat nieodkrytej przez turystów Doliny Dolnej Wisły, kryjącej krzyżackie zamki i drewniane chaty mennonitów.
Przewodnik po województwie zachodniopomorskim z nadmorską trasą do pokonania z dziećmi udowodnił, że istnieją alternatywny dla plażowania oraz budek z goframi. Kaja Wolnicka spróbowała tam m.in. jazdy konnej na plaży i spróbowała odnaleźć wyjście z największego roślinnego labiryntu w Polsce.
Drewniane perły podkarpackiej architektury przedstawił Bartłomiej Szaro, kusząc przy okazji widokami jak z "Pana Tadeusza", ścieżkami jak z "Hobbita" i jedzeniem... jak u babci".