Do wzięcia udziału w skoku spadochronowym nie trzeba wiele – dzisiaj to rozrywka dostępna dla niemalże każdego zainteresowanego, kto w kieszeni ma kilkaset złotych i nie boi się zrobić kroku w przestworza. To wszystko za sprawą skoków tandemowych, które od lat dziewięćdziesiątych dostępne są również w Polsce.
Na czym polega skok w tandemie?
W skoku tandemowym biorą udział dwie osoby jednocześnie – jedną z nich jest przeszkolony i posiadający odpowiednie doświadczenie pilot tandemu, drugą z kolei pasażer tandemu. Obaj spięci są uprzężą tandemową, a na plecach pilota znajduje się wtedy specjalny spadochron tandemowy – większy niż tradycyjny, ponieważ ma za zadanie udźwignąć ciężar dwóch osób jednocześnie. Dodatkowo stosuje się spadochrony zapasowe i automaty spadochronowe dla osiągnięcia maksymalnego poziomu bezpieczeństwa.
Pasażerem skoku tandemowego może zostać niemalże każdy, kto spełnia ku temu podstawowe wymagania. Nie ma potrzeby uczestniczenia w czasochłonnych szkoleniach spadochroniarskich dla profesjonalistów, nie trzeba dostarczać zaświadczeń lekarskich i brać udziału w treningach. Nie ma też ograniczeń wiekowych, a skakać mogą nawet osoby niepełnosprawne i poruszające się na wózkach inwalidzkich. Główne przeciwwskazania dotyczą ciężaru pasażera (powyżej 120 kg), a także określonych stanów i jednostek chorobowych jak: epilepsja, niestabilność kręgosłupa, wrodzona łamliwość kości, ostra niewydolność oddechowa i krążeniowa.
Swobodne spadanie w przestworzach