Grecka turystyka ciągle rośnie

AFP

O 12,8 procent wzrosła w porównaniu z zeszłym rokiem liczba zagranicznych turystów, którzy przyjechali do Grecji na początku tego roku. Zostawili o 13,9 procent więcej pieniędzy

Bank Centralny Grecji podsumował pierwszy kwartał tego roku w branży turystycznej. Wynika z niego, że od stycznia do marca do kraju przyjechało 1,8 miliona gości z zagranicy, co oznacza wzrost o 12,8 procent rok do roku. W wypadku podróży lotniczych zmiana wynosi 8,9 procent, a na lądowych przejściach granicznych zanotowano o 18,6 procent więcej ludzi.

Bank sprawdził również, skąd goście przyjeżdżali najczęściej. Z Unii Europejskiej było to 1,071 miliona ludzi (wzrost o 12 procent), spoza Wspólnoty 725 tysięcy (wzrost o 13,9 procent).

Szczególnie dużym wzrostem charakteryzował się ruch gości z Francji – 35,6 procent (ogółem 39 tysięcy), Niemiec – 26,9 procent (196 tysięcy) i Wielkiej Brytanii – 11 procent (101 tysięcy). W wypadku Rosji i Stanów Zjednoczonych Bank zanotował natomiast spadek liczby odwiedzających – odpowiednio o 36,6 procent (16 tysięcy) i o 13 procent (71 tysięcy).

Przychody z turystyki w pierwszym kwartale roku były większe o 13,9 procent i wyniosły 557 milionów euro. Zmiana spowodowana jest wydatkami wyższymi o 18,9 procent wśród mieszkańców Unii Europejskiej (318 milionów euro) i o 8,4 procent od turystów spoza Wspólnoty (232 miliony euro). Zmiana na plus wyniosła 13,2 procent do 204 milionów euro dla krajów strefy euro i 30,8 procent do 114 milionów dla pozostałych.

Francuzi wydali o 8,9 procent więcej niż rok wcześniej (16 milionów), Niemcy o 25,7 procent (72 miliony), a Brytyjczycy o 24,8 procent więcej (42 miliony). Dla Rosji zmiana wynosi natomiast 35,3 procent na minus (9 milionów euro), a dla Stanów Zjednoczonych minus 35,3 procent (34 miliony euro). Średnia kwota przeznaczana na podróż do Grecji wzrosła o 4 euro (1,3 procent).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kolej nieco bliżej wspólnego biletu

Jeden blankiet na przejazdy pociągami już czterech firm przewozowych. Do Pakietu Podróżnika przystępuje dziś ...

W biurach podróży czas Egiptu i Kanarów

Pierwszy tydzień października, mimo ciepłej pogody, należał do tygodni, w których turyści odwiedzali biura ...

Linie lotnicze chcą mieć kontakt z pasażerem

IATA zaostrzyła rezolucję skierowaną do swoich członków, zgodnie z którą sprzedawcy biletów lotniczych będą ...

Airbnb będzie hotelarzem

Internetowy pośrednik w wynajmie mieszkań turystom zainwestuje w sieć hoteli w Indiach Chodzi o ...

Polacy będą mogli polecieć bez wiz do Doliny Krzemowej

Szef LOT-u Rafał Milczarski dotrzymał słowa. Obiecał, że po zniesieniu wiz do USA linia ...

Śmierć turystów na Wielkiej Rafie Koralowej

Dwoje amerykańskich turystów zginęło, gdy wiozący ich helikopter rozbił się w pobliżu platformy widokowej ...