Grecja powoli wydłuża sezon

Pixabay

O 15,2 procent wzrosła liczba pasażerów lotniczych w Grecji w październiku, porównując rok do roku. Licząc od stycznia, ich wzrost sięgnął zaś 8,7 procent – informuje portal Greek Travel Pages

Za danych opublikowanych przez INSETE, instytut badawczy przy Stowarzyszeniu Przedsiębiorców Greckich SETE, wynika, że coraz więcej ludzi przyjeżdża do Grecji na wakacje poza szczytem sezonu. W samym październiku tego roku tamtejsze lotniska zanotowały 15,2-procentowy wzrost liczby pasażerów. W pierwszych 10 miesiącach roku wzrost sięgnął zaś 8,7 procent. Stołeczne lotnisko w Atenach poprawiło swoje wyniki o 14,5 procent w październiku i 5,8 procent od początku roku, a porty regionalne – o 15,5 procent w październiku i 9,6 procent od początku roku. W 10 miesiącu 2017 roku przychody z turystyki zwiększyły się w Grecji o 15,5 procent, a licząc od stycznia – o 10,3 procent (porównując rok do roku).

W badaniu podkreślono, że w tym roku w greckiej branży turystycznej odnotowano wiele zmian. Po pierwsze sezon wypoczynkowy rzeczywiście się wydłuża, co widać po rosnących przychodach w miesiącach jesiennych. Po drugie rząd wprowadził szereg nowych regulacji, włączając w to opodatkowanie wynajmu lokali przez Airbnb od 1 stycznia 2018 roku oraz wprowadzenie podatku noclegowego oraz specjalnego podatku dla statków i mniejszych jednostek pływających wykorzystywanych przez turystów. Od grudnia obowiązują też nowe zasady przyznawania wsparcia dla przedsiębiorców prowadzących biznes turystyczny.

INSETE podaje, że – porównując rok do roku – w październiku liczba turystów przybywających do Grecji drogą lądową spadła o 8,6 procent. W całym roku ich liczba zwiększyła się jednak o 8,5 procent.

Z kolei z danych opublikowanych przez grecki Alpha Bank wynika, że liczba przyjazdów z zagranicy (uwzględniając dane od stycznia do września) była o 10,3 procent wyższa niż w tym samym czasie rok wcześniej. Dla porównania, w 2016 roku wzrost ten sięgnął 3,5 procent. W tym roku zwiększyły się też przychody z turystyki o 10,3 procent, choć w zeszłym roku zanotowano ich spadek w wysokości 7,9 procent.

Największy wzrost przychodów dotyczył gości przyjeżdżających ze strefy euro (19,7 procent). Szacuje się, że wydatki tej grupy przyjezdnych odpowiadają za 42,7 procent wszystkich wydatków turystów zagranicznych wypoczywających w Grecji. Według Alpha Banku prognozy SETE z października, mówiące, że liczba gości przekroczy w tym roku 28,5 miliona osób i 30 milionów w 2018 roku, potwierdzą się. Bank sugeruje jednak, że już teraz należy zbadać, czy lepsze wyniki greckiej branży turystycznej przełożą się na przyszłe sukcesy, czy też są jednorazowym osiągnięciem, związanym z trudną sytuacją na świecie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Nepalczycy walczą o swoje dziedzictwo

Trzęsienie ziemi z kwietnia 2015 roku zniszczyło Kasthamandap, jedną z najważniejszych świątyń w Katmandu. ...

USA: Bez paniki, boeingi są bezpieczne

Amerykańska Federalna Administracja Lotnicza zapewnia, że boeingi 737 Max kwalifikują się do lotów. To ...

Zakończono bezowocne poszukiwania MH370

o prawie trzech latach zakończono poszukiwania wraku samolotu Malaysia Airlines z 239 osobami na ...

Lublin czeka na pierwszego Hamptona

We wrześniu w Lublinie podwoje otwiera nowy Hampton by Hilton. Miejską bazę noclegową zasili ...

Amadeus za dopłatą zamrozi cenę biletu

Amadeus inwestuje we Flyr, start-up umożliwiający podróżnym zablokowanie ceny biletów lotniczych przed ich rezerwacją ...

Koronawirus: Pozew zbiorowy za narażenie zdrowia na nartach

Z powodu zbyt późnej reakcji władz Tyrolu kilkuset turystów mogło się tam zarazić koronawirusem, ...