Grecja powoli wydłuża sezon

Pixabay

O 15,2 procent wzrosła liczba pasażerów lotniczych w Grecji w październiku, porównując rok do roku. Licząc od stycznia, ich wzrost sięgnął zaś 8,7 procent – informuje portal Greek Travel Pages

Za danych opublikowanych przez INSETE, instytut badawczy przy Stowarzyszeniu Przedsiębiorców Greckich SETE, wynika, że coraz więcej ludzi przyjeżdża do Grecji na wakacje poza szczytem sezonu. W samym październiku tego roku tamtejsze lotniska zanotowały 15,2-procentowy wzrost liczby pasażerów. W pierwszych 10 miesiącach roku wzrost sięgnął zaś 8,7 procent. Stołeczne lotnisko w Atenach poprawiło swoje wyniki o 14,5 procent w październiku i 5,8 procent od początku roku, a porty regionalne – o 15,5 procent w październiku i 9,6 procent od początku roku. W 10 miesiącu 2017 roku przychody z turystyki zwiększyły się w Grecji o 15,5 procent, a licząc od stycznia – o 10,3 procent (porównując rok do roku).

W badaniu podkreślono, że w tym roku w greckiej branży turystycznej odnotowano wiele zmian. Po pierwsze sezon wypoczynkowy rzeczywiście się wydłuża, co widać po rosnących przychodach w miesiącach jesiennych. Po drugie rząd wprowadził szereg nowych regulacji, włączając w to opodatkowanie wynajmu lokali przez Airbnb od 1 stycznia 2018 roku oraz wprowadzenie podatku noclegowego oraz specjalnego podatku dla statków i mniejszych jednostek pływających wykorzystywanych przez turystów. Od grudnia obowiązują też nowe zasady przyznawania wsparcia dla przedsiębiorców prowadzących biznes turystyczny.

INSETE podaje, że – porównując rok do roku – w październiku liczba turystów przybywających do Grecji drogą lądową spadła o 8,6 procent. W całym roku ich liczba zwiększyła się jednak o 8,5 procent.

Z kolei z danych opublikowanych przez grecki Alpha Bank wynika, że liczba przyjazdów z zagranicy (uwzględniając dane od stycznia do września) była o 10,3 procent wyższa niż w tym samym czasie rok wcześniej. Dla porównania, w 2016 roku wzrost ten sięgnął 3,5 procent. W tym roku zwiększyły się też przychody z turystyki o 10,3 procent, choć w zeszłym roku zanotowano ich spadek w wysokości 7,9 procent.

Największy wzrost przychodów dotyczył gości przyjeżdżających ze strefy euro (19,7 procent). Szacuje się, że wydatki tej grupy przyjezdnych odpowiadają za 42,7 procent wszystkich wydatków turystów zagranicznych wypoczywających w Grecji. Według Alpha Banku prognozy SETE z października, mówiące, że liczba gości przekroczy w tym roku 28,5 miliona osób i 30 milionów w 2018 roku, potwierdzą się. Bank sugeruje jednak, że już teraz należy zbadać, czy lepsze wyniki greckiej branży turystycznej przełożą się na przyszłe sukcesy, czy też są jednorazowym osiągnięciem, związanym z trudną sytuacją na świecie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

W biurach podróży ceny nabrały przyspieszenia

Zakintos, Warna, Chania, Monastyr, Saloniki – to kierunki, których średnia cena wzrosła w minionym ...

LOT zawiezie Węgrów za Atlantyk

LOT ogłosił nowe połączenia dalekiego zasięgu – z Budapesztu do Nowego Jorku i Chicago. ...

Pekin ma nowe mega-lotnisko. Futurystyczny cud

Wystartował pierwszy samolot z nowego pekińskiego lotniska Daixin. China Southern poleciał do Guangzhou. LOT ...

HRS: Zapłać, a ułatwimy start w przetargu

Za 500 euro rocznie hotelarze otrzymają w HRS dostęp do przetargów ogłaszanych przez międzynarodowe ...

Brakuje wyjazdów dla niepełnosprawnych

Co drugi turysta niepełnosprawny uważa, że podróżowanie jest dla niego bardzo trudne, lub wręcz ...

Kalifornijskie upały groźne dla samolotów

Rekordowe upały, które panują od kilku dni na południowym zachodzie USA, spowodowały już śmierć ...