Jeden z najbardziej znanych zabytków Chin został w skali jeden do jednego skopiowany i odtworzony w innym miejscu. Rozgorzała walka o prawa własności intelektualnej do starożytnego zabytku
Muzeum w Xian, gdzie znajdują się oryginalne figury żołnierzy i koni, mających strzec cesarza Qinshihuanga, oskarżyło park tematyczny w prowincji Anhui o kradzież. W powiecie Taihu ustawiono bowiem repliki terakotowych figur, tak żeby wyglądały one jak te odkryte podczas prac archeologicznych w Xianie. Włożono je do głębokich, specjalnie wykopanych rowów.
Cytowani przez chińskie media eksperci uważają, że park w Anhui może być oskarżony o nieuczciwą konkurencję oraz zmuszony do zapłacenia muzeum w Xianie odszkodowania za straty finansowe.
Armię terakotową odkryli przypadkowo w 1974 roku trzej chłopcy. Okazało się, że pod ziemią ukrytych jest 7,5 tysiąca figur naturalnej wielkości, wykonanych z wypalonej gliny, przedstawiających żołnierzy, oficerów i konie. To towarzysze pierwszego chińskiego cesarza Qin Shi, który zmarł w 210 p.n.e. i tak go pochowano. Cała armia została umieszczona w podziemnych pomieszczeniach, których wysokość wynosiła około trzech metrów.
Armia określana jest mianem ósmego cudu świata. Od 1987 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Rocznie odwiedzają stanowisko archeologiczne setki tysięcy turystów.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.