Spór o prawa do armii terakotowej

Filip Frydrykiewicz

Jeden z najbardziej znanych zabytków Chin został w skali jeden do jednego skopiowany i odtworzony w innym miejscu. Rozgorzała walka o prawa własności intelektualnej do starożytnego zabytku

Muzeum w Xian, gdzie znajdują się oryginalne figury żołnierzy i koni, mających strzec cesarza Qinshihuanga, oskarżyło park tematyczny w prowincji Anhui o kradzież. W powiecie Taihu ustawiono bowiem repliki terakotowych figur, tak żeby wyglądały one jak te odkryte podczas prac archeologicznych w Xianie. Włożono je do głębokich, specjalnie wykopanych rowów.

Cytowani przez chińskie media eksperci uważają, że park w Anhui może być oskarżony o nieuczciwą konkurencję oraz zmuszony do zapłacenia muzeum w Xianie odszkodowania za straty finansowe.

Armię terakotową odkryli przypadkowo w 1974 roku trzej chłopcy. Okazało się, że pod ziemią ukrytych jest 7,5 tysiąca figur naturalnej wielkości, wykonanych z wypalonej gliny, przedstawiających żołnierzy, oficerów i konie. To towarzysze pierwszego chińskiego cesarza Qin Shi, który zmarł  w 210 p.n.e. i tak go pochowano. Cała armia została umieszczona w podziemnych pomieszczeniach, których wysokość wynosiła około trzech metrów.

Armia określana jest mianem ósmego cudu świata. Od 1987 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Rocznie odwiedzają stanowisko archeologiczne setki tysięcy turystów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Turcja będzie dopłacać do przelotów

Tureckie ministerstwo turystyki szykuje nowy program dopłat do lotów turystycznych. Chce mocniej wspierać touroperatorów ...

Tysiące strażaków gaszą Kalifornię

Około 5 tysięcy strażaków walczyło tej nocy z 14 dużymi pożarami lasów, szalejącymi w ...

Chińczycy kupili większość udziałów w lotnisku w Rio de Janeiro

Chiński koncern HNA przejął za niecałe 16 milionów dolarów pakiet kontrolny jednego z największych ...

Marszałek: Dziękuję prezesowi Neckermanna za współpracę

Za granicą zostało już tylko 21 klientów biura podróży Neckermann. Akcja sprowadzania ich do ...

Sąd rozpatrzy skargę LOT-u

Sąd Najwyższy dopuścił do rozpoznania skargę kasacyjną złożoną przez PLL LOT na wyrok sądu ...

Prezes Grecosa Holiday: Grecja wróciła do pierwszej ligi

W tym roku nasz wzrost wyniesie co najmniej 20 procent. To znaczy, że na ...