Rusza program unowocześnienia szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Będzie kosztować 181,5 miliona złotych
Zarząd województwa warmińsko-mazurskiego i Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie przystępują do projektu budowy i przebudowy infrastruktury na szlakach wielkich jezior. Nakłady inwestycyjne wyniosą w sumie około 181,5 miliona złotych, z czego 154,3 miliona złotych to dofinansowanie z Unii. Prace są podzielone na trzy etapy.
Obecnie rozpoczyna się etap pierwszy i żeglarze, którzy planują w tym roku wakacje nad wielkimi jeziorami, muszą się liczyć pracami na nabrzeżach i w kanałach żeglugowych.
– To duże zadanie, warte prawie 28 miliona złotych – mówi o pierwszym etapie marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin. – Przeznaczyliśmy na jego dofinansowanie ponad 23 miliony złotych z funduszy unijnych. Chodzi przede wszystkim o udrożnienie szlaku wodnego na przesmyku jezior Mikołajskiego i Tałt oraz przebudowę nabrzeża Jeziora Ryńskiego. Na tym etapie przeprowadzony zostanie remont śluzy Guzianka I i wybudowana nowa śluza Guzianki II. Zapowiadaliśmy tę inwestycję już wcześniej, bo jest ona ujęta w strategii dla wielkich jezior do roku 2020. Liczymy, że te działania usprawnią ruch wodny i żeglowność na tym wyjątkowym i chętnie uczęszczanym szlaku.
Pierwszy etap zawiera trzy główne zadania. Pierwsze realizowane jest od minionego roku w Mikołajkach. Polega na udrożnieniu najwęższej części szlaku poprzez przebudowę kładki dla pieszych oraz usunięcie elementów dawnego mostu ograniczających tor wodny.
Prace obejmują rozebranie istniejącej konstrukcji nośnej kładki i budowę nowej; przebudowę istniejących podpór w celu ich wykorzystania do nowej konstrukcji, oświetlenie oraz oznakowanie nawigacyjne kładki. Podwyższenie filaru i pylonu pozwali przemieszczać się swobodnie wyższym jednostkom pływającym.
– Nowa kładka dla pieszych została już w Mikołajkach wybudowana. Teraz w Rynie wykonywane jest drugie zadanie polegające na zagospodarowaniu linii brzegowej Jeziora Ryńskiego. Zostaną tam wykonane umocnienia, które zapobiegną erozji brzegu i umożliwią cumowanie łodzi. Powstaną też stanowiska dla obsługi jednostek pływających z infrastrukturą towarzyszącą. A to zapewni połączenie z wybudowaną ekologiczną mini przystanią żeglarską. Będą też schody oraz pochylnie dla osób niepełnosprawnych. Władze Ryna i wykonawcy chcą skończyć inwestycje do lata, by wodniacy i goście miasta mogli korzystać bez przeszkód z nowej infrastruktury – mówi Paweł Czacharowski dyrektor biura stowarzyszenia w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.
Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie skupia 12 gmin i 4 powiaty: mrągowski, giżycki, węgorzewski i piski.
Zadanie trzecie, które będzie realizowane w pierwszym etapie obejmuje budowę śluzy łączącej jezioro Bełdany ze szlakiem żeglownym Jeziora Nidzkiego wraz z portami, budynkiem sterowni, zapleczem śluzy, przepławką dla ryb. Realizacja śluzy Guzianka II wiąże się także z rozbiórką istniejącego i budową nowego mostu na drodze Ruciane – Wejsuny.
– Najpierw na zostać zbudowana nowa śluza, tak by po zamknięciu starej na czas remontu, ruch jachtów odbywał się bez zakłóceń – zapewnia dyrektor stowarzyszenia.
W drugim etapie zostanie wykonana przebudowa i umocnienie 5 kanałów na szlaku od Mikołajek do Giżycka, udrożniony Kanał Giżycki, przebudowane nabrzeża jezior: Mikołajskiego, Niegocin, Nidzkiego oraz brzegów rzeki Pisy na terenie Mikołajek, Giżycka, Ruchanego Nidy i Pisza.
Etap trzeci obejmuje modernizację zaplecze technicznego Jeziora Mikołajskiego i jeziora Niegocin. Będzie to m.in. remont śluzy i jazu w Kwiku, przebudowę umocnień trzech kanałów i rzeki Węgorapy.
Po zakończeniu w 2021 roku całego projektu Wielkie Jeziora Mazurskie staną się jeszcze atrakcyjniejsze turystycznie, na co liczą miejscowe samorządy i mieszkańcy okolicznych gmin.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.