Jedziesz do Sao Paulo? Uważaj na febrę

AFP

Światowa Organizacja Zdrowia włączyła cały stan Sao Paulo w Brazylii do mapy ryzyka zakażenia żółtą febrą. Turystom wybierającym się do tego rejonu kraju zaleca szczepienia prewencyjne

Rząd stanowy postanowił prowadzić serię szczepień interwencyjnych dla mieszkańców miasta Sao Paulo i całego stanu liczącego czterdzieści pięć milionów mieszkańców. Podwyższone ryzyko zakażenia żółtą febrą występuje zarówno w strefach miejskich, gdzie ostatnie przypadki zachorowań odnotowano na początku lat czterdziestych ubiegłego wieku, jak i leśnych i nadmorskich.

Wirus, który wcześniej był obecny przede wszystkim w Amazonii oraz w północnej i środkowo-zachodniej części kraju, od końca lat dziewięćdziesiątych rozprzestrzenia się coraz bardziej na południe i w kierunku wybrzeża. Od lipca 2016 roku przez okres dwunastu miesięcy zarejestrowano w Brazylii niemal osiemset przypadków zachorowań wśród ludzi, w tym ponad dwieście pięćdziesiąt śmiertelnych. Naukowcy twierdzą, że na rozpowszechnianie się choroby wpłynęło masowe wylesianie kraju.

Żółta febra jest chorobą wirusową o ostrym przebiegu. Do zakażenia człowieka dochodzi na skutek ukąszenia komarów. W Polsce przeciwko żółtej febrze można się zaszczepić w Wojewódzkich Stacjach Sanitarno-Epidemiologicznych oraz w Instytucie Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Powstał Szlak Znakomitych Zakopiańczyków

W Zakopanem powstał Szlak Znakomitych Zakopiańczyków. Znalazło się w nim 100 miejsc związanych z ...

Niemcy: Vouchery zamiast pieniędzy to jednak zły pomysł

Niemiecka organizacja agencyjna VUSR początkowo chwaliła pomysł wydawania klientom voucherów zamiast pieniędzy w wypadku ...

Dubaj: Przyjedź, by zjeść naprawdę dobrze

Pierre Gagnaire, Gordon Ramsay, Nobu Matsuhisa, Giorgio Locatelli czy Jamie Oliver – to tylko ...

Hampton by Hilton w Gdańsku już otwarty

Hotel w Gdańsku, siódmy obiekt Hampton by Hilton w Polsce, jest już otwarty. Zlokalizowany ...

W czerwcu korekta rozkładu jazdy pociągów

Korekta rozkładu jazdy pociągów wejdzie w życie od niedzieli 11 czerwca. Na przejazdy trasami, ...

Bańka do turystyki, Rogowski zostaje w ministerstwie

Potwierdziły się nasze informacje, że choć Dariusz Rogowski stracił dzisiaj stanowisko podsekretarza stanu w ...