Sisi: Będę kandydował na prezydenta, bo buduję państwo

AFP

Prezydent Egiptu Abd el Fatah es-Sisi w telewizyjnym wystąpieniu ogłosił, że będzie ubiegał się o drugą kadencję w wyborach, które mają się odbyć w marcu

Jak komentują media, Sisi jest pewnym zwycięzcą tych wyborów. Wprawdzie zgłosił swoją kandydaturę też szef sztabu generalnego sił zbrojnych generał Sami Anan, ale to urzęduuący prezydent cieszy się większą popularnością, a ponadto rządzi krajem twardą ręką, ograniczając swobody obywatelskie, łącznie z wolną prasą.

„Budowa państwa zajmuje od 16 do 20 lat. Ja staram się to zrobić w 8 lat” – tak uzasadnił swój start Sisi w telewizyjnym wystąpieniu. Jak mówił, pod jego rządami (od 2013 r.) poprawiła się  sytuacja finansowa Egiptu i zapanował w nim spokój po latach niestabilności gospodarczej.

Z kolei Anan umieścił na Facebooku nagranie, w którym deklaruje, że „chce uratować Egipt przed złą polityką” i wzywa instytucje państwowe do zachowania neutralności wobec kandydatów, nie stawanie po stronie urzędującego prezydenta, który „za kilka miesięcy opuści stanowisko”.

Wybory prezydenckie odbędą się w Egipcie 26 – 28 marca. Jeśli miałoby dojść do drugiej tury to jej termin wyznaczono na 24 – 26 kwietnia. Konstytucja Egiptu z 2014 roku zezwala tylko na jedną reelekcję prezydenta.

Pierwsze demokratyczne wybory w 2012 roku wygrał islamistyczny polityk z Bractwa Muzułmańskiego Mohammed Mursi. W wyniku masowych protestów został on jednak odsunięty od władzy przez wojsko, na czele którego stał wtedy generał Sisi. W 2014 roku Sisi dostał w wyborach ponad 96 procent głosów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wszystko o kryzysie w turystyce w jednym miejscu

W Niemczech powstała strona internetowa, na której branża turystyczna może znaleźć aktualne informacje dotyczące ...

Wisła – dwaj mężczyźni wypadli z wyciągu

Dwóch mężczyzn spadło z dużej wysokości z wyciągu krzesełkowego w ośrodku narciarskim Soszów w ...

Leila Ben Arfi: Estetyka w turystyce jest dla mnie ważna

Prowadzi biuro podróży od 27 lat. Pokonując trudności, ale i wykorzystując atuty, jakie daje ...

Traveldata: Zima daje zarobić biurom podróży

Biura podróży więcej niż rok temu zarabiają na zimowych wycieczkach. Różnica jest tak wyraźna, ...

Mniej Polaków w Portugalii

O 13,8 procent spadła liczba Polaków odwiedzających Portugalię w tym roku, wynika z danych ...

Traveldata: Biura podróży nie panikują

Ceny wakacji w biurach podróży, mimo kryzysu i wstrzymywania się przez turystów z zakupami, ...