Sisi: Będę kandydował na prezydenta, bo buduję państwo

AFP

Prezydent Egiptu Abd el Fatah es-Sisi w telewizyjnym wystąpieniu ogłosił, że będzie ubiegał się o drugą kadencję w wyborach, które mają się odbyć w marcu

Jak komentują media, Sisi jest pewnym zwycięzcą tych wyborów. Wprawdzie zgłosił swoją kandydaturę też szef sztabu generalnego sił zbrojnych generał Sami Anan, ale to urzęduuący prezydent cieszy się większą popularnością, a ponadto rządzi krajem twardą ręką, ograniczając swobody obywatelskie, łącznie z wolną prasą.

„Budowa państwa zajmuje od 16 do 20 lat. Ja staram się to zrobić w 8 lat” – tak uzasadnił swój start Sisi w telewizyjnym wystąpieniu. Jak mówił, pod jego rządami (od 2013 r.) poprawiła się  sytuacja finansowa Egiptu i zapanował w nim spokój po latach niestabilności gospodarczej.

Z kolei Anan umieścił na Facebooku nagranie, w którym deklaruje, że „chce uratować Egipt przed złą polityką” i wzywa instytucje państwowe do zachowania neutralności wobec kandydatów, nie stawanie po stronie urzędującego prezydenta, który „za kilka miesięcy opuści stanowisko”.

Wybory prezydenckie odbędą się w Egipcie 26 – 28 marca. Jeśli miałoby dojść do drugiej tury to jej termin wyznaczono na 24 – 26 kwietnia. Konstytucja Egiptu z 2014 roku zezwala tylko na jedną reelekcję prezydenta.

Pierwsze demokratyczne wybory w 2012 roku wygrał islamistyczny polityk z Bractwa Muzułmańskiego Mohammed Mursi. W wyniku masowych protestów został on jednak odsunięty od władzy przez wojsko, na czele którego stał wtedy generał Sisi. W 2014 roku Sisi dostał w wyborach ponad 96 procent głosów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Pilot Cathay Pacific widział rakietę Pjongjangu

Linie lotnicze Cathay Pacific podają, że załoga rejsu z San Francisco w ubiegłą środę ...

Alina Dybaś przechodzi z My Travel do Premio Travel

Alina Dybaś, dyrektor sprzedaży w sieci agencyjnej My Travel, zmienia miejsce pracy – obejmuje ...

Gut-Mostowy: Stawiam na turystykę społeczną

Bon turystyczny, opłata turystyczna, promowanie polskiej marki, zmiana przepisów dla hotelarzy i biur podróży ...

Norwegian Cruise Line rezygnuje z plastikowych butelek

Amerykański operator statków wycieczkowych zastąpił plastikowe butelki na napoje biodegradowalnymi pojemnikami. Dzięki temu na ...

Tajwan z błędem w paszportach

Władze Tajwanu zdecydowały o wstrzymaniu wydawania nowych paszportów. Powód? Błąd w grafice na dokumencie ...

Wizz Air: 20 milionów pasażerów w Warszawie w 15 lat

Od 2004 roku Wizz Air przewiózł na trasach z i do stolicy Polski 20 ...