Sisi: Będę kandydował na prezydenta, bo buduję państwo

AFP

Prezydent Egiptu Abd el Fatah es-Sisi w telewizyjnym wystąpieniu ogłosił, że będzie ubiegał się o drugą kadencję w wyborach, które mają się odbyć w marcu

Jak komentują media, Sisi jest pewnym zwycięzcą tych wyborów. Wprawdzie zgłosił swoją kandydaturę też szef sztabu generalnego sił zbrojnych generał Sami Anan, ale to urzęduuący prezydent cieszy się większą popularnością, a ponadto rządzi krajem twardą ręką, ograniczając swobody obywatelskie, łącznie z wolną prasą.

„Budowa państwa zajmuje od 16 do 20 lat. Ja staram się to zrobić w 8 lat” – tak uzasadnił swój start Sisi w telewizyjnym wystąpieniu. Jak mówił, pod jego rządami (od 2013 r.) poprawiła się  sytuacja finansowa Egiptu i zapanował w nim spokój po latach niestabilności gospodarczej.

Z kolei Anan umieścił na Facebooku nagranie, w którym deklaruje, że „chce uratować Egipt przed złą polityką” i wzywa instytucje państwowe do zachowania neutralności wobec kandydatów, nie stawanie po stronie urzędującego prezydenta, który „za kilka miesięcy opuści stanowisko”.

Wybory prezydenckie odbędą się w Egipcie 26 – 28 marca. Jeśli miałoby dojść do drugiej tury to jej termin wyznaczono na 24 – 26 kwietnia. Konstytucja Egiptu z 2014 roku zezwala tylko na jedną reelekcję prezydenta.

Pierwsze demokratyczne wybory w 2012 roku wygrał islamistyczny polityk z Bractwa Muzułmańskiego Mohammed Mursi. W wyniku masowych protestów został on jednak odsunięty od władzy przez wojsko, na czele którego stał wtedy generał Sisi. W 2014 roku Sisi dostał w wyborach ponad 96 procent głosów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polacy na szóstym miejscu na Malcie

W tym roku Maltę odwiedzi rekordowa liczba 2,6 miliona turystów. W tym ponad 100 ...

Niemieccy turyści: Kierunek Egipt, Maroko, Grecja

Tanie linie lotnicze i ruch turystyczny, zwłaszcza do Egiptu, są motorami rozwoju niemieckich lotnisk ...

Kandydatka na wiceprezesa POT zaopiniowana pozytywnie

Rada Polskiej Organizacji Turystycznej jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Anny Salamończyk-Mochel na stanowisko wiceprezesa POT. ...

Z LOT-em na wakacje na Korfu

LOT otworzy letnie połączenie do Grecji. Od 9 czerwca będzie latał raz w tygodniu ...

LOT będzie więcej latał z Krakowa do USA

W przyszłym sezonie letnim LOT uruchomi połączenie z Krakowa do Nowego Jorku na lotnisko ...

Giżycko zagospodaruje schrony

Władze Giżycka chcą zagospodarować schrony przeciwlotnicze z czasów II wojny światowej. Inwentaryzują podziemne budowle ...